Zákaz plynových kotlů v Česku
Zdroj fotografie: Wallpaperflare

Konec plynových kotlů v Česku: datum, důvod a čím místo nich topit

Konec plynových kotlů v Česku se stal jedním z hlavních témat roku 2023 a pro mnoho domácností to znamená, že se již za několik let budou muset zbavit starého topného zařízení a vyměnit ho za nové a ekologičtější. Ovšem nikoliv „za své“, stát k tomu vyčlenil tzv. kotlíkové dotace, z nichž může těžit každý, koho se tato změna týká. Občané tak nyní mají čas do 1. září 2029, aby se podle toho zařídili, a případně požádali o dotaci na topení ve výši až 180 000 Kč z programu Nová zelená úsporám od SFŽP.

Kdy končí plynové kotle v ČR

Klasické plynové kotle a kondenzační kotle končí v České republice k 1. září 2029, kdy je zákon o ochraně ovzduší nařizuje přestat provozovat. Právě do této doby mají domácnosti čas vyměnit je za nové zdroje, a to nejlépe za tepelná čerpadla nebo solární panely – zájem o obě alternativy roste, takže mohou zájemci čekat na instalaci i měsíce. S realizací proto není dobré otálet, spolehlivých dodavatelů je na trhu několik. „Motivační“ je pak pokuta až 50 000 Kč pro ty, kteří nebudou konec plynových kotlů v Česku respektovat.

Z jakého důvodu končí plynové kotle v ČR i EU

Ačkoliv se mohou zdát plynové i kondenzační kotle efektivní a neškodí ovzduší tolik jako např. staré spalovací motory a kotle na uhlí, přispěla k jejich zákazu i situace v Evropě trvající od roku 2022. Většina států totiž nemá dostatek plynu, který musí složitě dovážet z Ruska (obvykle putuje přes Čínu, a to s pořádnou přirážkou), což vedlo komisi EU k diskuzi nad budoucností plynových kotlů. Výsledkem byl návrh jejich zákazu, který začala brát většina zemí velmi vážně. Zejména Německo se rozhodlo na nic nečekat a stanovilo konec plynových kotlů hned od začátku 2024, a Česko naváže v září 2029.

Čím je možné nahradit plynový kotel

V provozu mohou od 1. září 2024 zůstat dle ČSN EN 303-5 pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy, zatímco ty v 1. a 2. emisní třídě (případně pokud byly instalovány před rokem 2000, nemají ji určenou) jsou považovány za nezpůsobilé a v provozu nesmí být od roku 2022. Nahradit je přitom může třeba:

  • Kotel na palivové dřevo: jedná o jednu z nejekologičtějších a zároveň také nejlevnějších variant na trhu. Pořizovací náklady na palivové dřevo vycházely v roce 2023 v přepočtu na 1 kWh na 0,6 Kč/kWh (smrk), což je oproti 3 Kč/kWh za plyn podstatný rozdíl. U kvalitnějšího dřeva, například u buku, je to poté 1 Kč/kWh. Instalace a zakoupení kotle vás vyjde zhruba na 150 000 Kč, a pro tuto variantu můžete získat dotaci až do výše 130 000 Kč.
  • Tepelné čerpadlo: investice do tepelného čerpadla sice může být nákladná, ale díky kotlíkovým dotacím ne tak moc. Jeho instalace se v průměru pohybuje v rozmezí 200 000 až 250 000 Kč, přičemž státní dotace může být až 180 000 Kč (dle typu čerpadla). Cena za 1 kWh poté vychází na zhruba 2,8 Kč (pro říjen 2023), což není oproti plynu taková úspora, ale vzhledem k blížícímu se zákazu plynových kotlů to může být vhodná alternativa.
  • Solární panely: další možností je instalace solárních panelů, která je obvykle taktéž nákladná (cena za montáž bez kabelů se pohybuje mezi 3 000 až 5 000 Kč/m2), ale na druhou stranu vám může z dlouhodobého hlediska ušetřit mnoho peněz. Fotovoltaika je udržitelné zařízení na desítky let a energii čerpá zdarma ze slunečního záření. Až do září 2024 můžete na získat na solární panely dotaci ve výši až 90 000 Kč.
  • Automatický kotel na biomasu: vytápět můžete i pomocí biologicky obnovitelných zdrojů (biomasy), tedy dřevem, dřevní štěpkou, peletami a briketami. Kotel je navíc vybaven zásobníkem na palivo, které je automaticky podáváno do spalovací komory, takže nevyžaduje téměř žádnou obsluhu. Cena za 1 kWh vychází u této varianty na zhruba 0,5 Kč/kWh a dotaci na ni můžete získat ve výši až 130 000 Kč – instalace včetně samotného kotle a napojení na topný systém se poté pohybuje okolo 150 000 Kč.

Které kotle (NE)končí dle emisní třídy

Vedle výše zmíněných lze instalovat i jiné, klidně kombinovaný kotel na tuhá paliva, ale ne na všechny se vztahuj kotlíková dotace (museli byste ho tedy celý zaplatit ze svého). Chcete-li vědět, který kotel bude (může být) vhodnou náhradou, podívejte se na emisí třídy kotlů.

Konec plynových kotlů v Česku i celé EU

Česká republika zdaleka není jedinou zemí, která plynové kotle brzy zakáže. Situace dopadá na všechny státy Evropské unie, aby došlo k minimalizování dodávek plynu z Ruska a současně také ke snížení míry znečišťování ovzduší, k němuž plyn přispívá. Na konec plynových kotlů využívá výjimky třeba Česko, které počítá s vyřazením plynových a kondenzačních do roku 2029. Ovšem počínaje rokem 2024 byly zcela zakázány třeba v Německu a Rakousku, kdežto v Nizozemsku vejde zákaz užívání plynových kotlů v platnost od roku 2026, a některé země včetně Francie, Dánska, Finska a Švédska přešly na „čisté“ vytápění již dříve.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu