Jak vydělat peníze: rady a tipy, přes 30 vyzkoušených způsobů

Vydělat peníze nemusí to být tak těžké, poznáte-li možnosti dnešního pracovního trhu. Je jich totiž velká spousta a dávno jsou pryč časy, kdy nebylo možné sehnat ani brigádu, navázat zajímavou spolupráci online, nebo začít podnikat na sebe. A stejně tak není pravda, že by měli uplatnění pouze vzdělaní lidé. Sice mají otevřených více dveří, dnes už jsou ale velmi dobře placené i neodborné pozice, bez nichž zkrátka také fungovat nelze. Ostatně i díky tomu je tolik způsobů, jak vydělat peníze – a to jak přes internet, tak osobně docházením do nějakého provozu. Ověřených tipů, které fungují, máme spoustu. Na co ale odpovědět nedokážeme je otázka „jak vydělat peníze nelegálně?“, to zkrátka nevíme a ani vědět nechceme. A pokud se nacházíte v horší finanční situaci, nebo si zkrátka chcete odkládat více peněz, doporučujeme se také podívat, jak ušetřit.

Kolik peněz byste „měli chtít“

Je úplně v pořádku, že toužíte mít více finančních prostředků, a to nejlépe ze zdroje, který vám dá jistotu. Pozor ale, že vydělávání více peněz často vyžaduje oběti, které řada lidí odmítá (nebo ani nedokáže) podstoupit. V první řadě si proto zodpovězte otázku „kolik peněz chci?“ a podle toho si také vybírejte práci. Jedna studie například zkoumala, jaký příjem udělá lidi šťastnými (nebo spíše spokojenými), a ukázalo se, že to je zhruba 140 % průměrné celostátní mzdy. V případě České republiky to pro rok 2023 znamená asi 56 000 Kč hrubého, tedy v základu 44 tisíc čistého (pouze se základní slevou na dani). Na druhou stranu je lepší chodit každou sobotu na brigádu, než mít půjčku, kterou nedokážete splácet.

Způsoby vydělávání peněz

V základu je možné rozdělit „joby“ do dvou skupin, a sice na online přes internet a docházením na nějaké místo, přičemž má každá ještě další možnosti členění, podle nichž si snáze vyberete způsob, jak vydělat peníze, který vám sedí nejlépe. Jedná se například o:

Ne klikačky, ne MLM a jiné nesmysly

Internet je toho bohužel plný a čas od času se najde někdo, komu to „funguje“ a bude vehementně přesvědčovat ostatní, že jim může také; ale už z logiky věci to možné není. Mnohokrát bylo prokázáno, že přes sledování reklam nebo klikačky vydělávat zkrátka nejde. A stejně tak je dobré se vyhnout MLM (multi-level-marketingu) a jakýmkoliv letadlům i pyramidám, kdy vás někdo „naverbuje“, abyste prodávali nějaké produkty / služby a zároveň také rozšiřovali svůj tým. Taková pracovní zkušenosti obvykle přinese jenom zklamání z neférového jednání a zbytečně investovaného času.