ČNB, snížení úrokových sazeb
Zdroj fotografie: Lukáš Altman (Ossel.cz)

ČNB snížila úrokové sazby o 0,5 %, půjčky zlevní, ale spořicí účty naopak ztratí (únor 2024)

Z rozhodnutí bankovní rady ČNB došlo 08. 02. 2024 ke snížení všech úrokových sazeb, které stanovuje. Ta nejdůležitější je tzv. dvoutýdenní repo sazba (též 2T repo sazba), jejímž cílem je udržovat inflaci v rozumné míře. To má následně vliv na měnovou politiku, potažmo i na úrokové sazby u půjček, spořicích účtů, ale rovněž u jiných produktů. Jinými slovy, tím, že došlo k jejímu snížení, může dojít ke zlevnění jak finančních produktů, tak i spotřebitelských cen. Vedle toho ČNB snížila i sazbu lombardní a diskontní.

Snížení sazeb bylo výraznější než minule

Již na konci minulého roku rozhodla Česká národní banka o snížení dvoutýdenní repo sazby o 0,25 %, což bylo mnohými vyhlíženo. Začátkem měsíce pak přistoupila k dalšímu, a tentokrát výraznějšímu, snížení. S účinností od 9. února 2024 jsou proto úrokové sazby následující:

Název sazbyAktuální
sazba
O kolik
sníženo
2T repo sazba6,25 %0,5 %
Diskontní sazba5,25 %0,5 %
Lombardní sazba7,25 %0,5 %

Ve výsledku to znamená, že jsou zhruba 2leté zdražování a vysoká inflace u konce. Jak totiž popisuje prognóza ČNB, v roce 2024 bude průměrná inflace 2,6 % a o rok později už jenom 2,0 %, zatímco v roce 2023 dosahovala 10,7 %, a v tom předchozím byla inflace ještě vyšší. Zároveň by měl zastavit pokles HDP, který odráží mj. životní úroveň obyvatelstva, a vrátit se do kladných čísel.

Nižší sazby se už projevují u půjček a spoření

Situace hraje do karet i poskytovatelům úvěrů, jejichž reakce na sebe nenechala dlouho čekat, a krátce po ohlášení nižších sazeb začaly úroky u půjček padat. Například Zonky, což je dlouhodobě nejvýhodnější nebankovní půjčka, ohlásilo snížení min. sazby na 4,49 % p.a., tedy o půl procenta. Třeba Česká spořitelna zlevnila také hypotéky, a to až o 0,40 %, takže startuje nejnižší úrok na 5,69 % p.a. Moneta Money Bank to ale posunula již ke konci minulého roku ještě dále, a nabízí hypotéku od 4,49 % p.a.

Na druhou stranu to má negativní dopad, pokud jde o spoření, a zejména na v poslední době oblíbené spořicí účty. Třeba VÚB Banka je srazila na 5,8 % p.a. z původních 6,15 procent, zatímco Maxbanka, která stále úročí vklad v neomezené výši, jde z 6,01 procent na 5,7 % p.a. Ostatní banky tento trend následují a odborníci očekávají, že k němu v průběhu roku 2024 přistoupí ještě několikrát.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.