Spotřeba sušičky prádla
Zdroj fotografie: Lukáš Altman (Ossel.cz)

Spotřeba sušičky prádla na 1 sušení / cyklus, ročně a celkem

Spotřeba sušičky prádla závisí především na typu, výkonu, energetické třídě, množství prádla, zvoleném programu, ale i stáří a údržbě (hlavně co se týče čištění). Nemáte-li přitom sjednaný nízký tarif (dříve noční proud), lze dosáhnout úspory zejména díky nízké energetické náročnosti sušičky prádla a nastavením programu. Cena za 1 cyklus se potom může pohybovat od 8,60 Kč, ačkoliv u méně ekonomických spotřebičů vzniká rozdíl klidně o 20 až 30 %. Dodržováním pravidel navíc můžete ušetřit.

Spotřeba dalších domácích spotřebičů

Jestliže vás zajímá, kolik energie odebírá třeba pračka, myčka nádobí, televize, počítač, ale i rozsvícená žárovka, koukněte na spotřebu dalších domácích spotřebičů.

Spotřeba sušičky prádla na 1 cyklus / ročně

Každý výrobce by měl uvádět spotřebu elektrické energie, obvykle přitom v přepočtu na jedno sušení a vyjádřenou v kWh. Někteří prodejci potom dopočítávají např. odhadovanou roční spotřebu, ale údaj je to individuální, neboť záleží, jak a jak často budete sušičku prádla používat. Když se tedy chcete dopočítat k její spotřebě sami, potřebujete znát především příkon, a obecně platí, že i ty „středně drahé“ mají velice dobré výsledky a průměrnou spotřebu v kWh docela nízkou, ačkoliv oproti dražším může být rozdíl kolem 30 až 50 %, zatímco ty nejméně ekonomické spotřebují ve srovnání s nejlepšími až 4násobek elektřiny.

Typ sušičky prádlaCena sušičky prádlaSpotřeba elektřiny
sušičky prádla na 1 cyklus
Cena za
1 cyklus*
Roční spotřeba
elektřiny**
Roční cena spotřeby
průměrné rodiny**
Nízkoenergetická kondenzační sušička (třída A+++)od 11 000 Kč1,44 kWh8,60 Kč300 kWh1 791 Kč
Běžná kondenzační sušička prádla (třída A+)od 7 000 Kč2,25 kWh13,40 Kč468 kWh2 794 Kč
Sušička s tepelným čerpadlem (třída A+++)11 000 – 37 000 Kč1,44 kWh8,60 Kč300 kWh1 791 Kč
Pračka se sušičkou (třída A)od 13 000 Kč1,9 kWh11,30 Kč395 kWh2 358 Kč
*Za předpokladu, že 1 kWh elektřiny stojí 5,97 Kč
**Za předpokladu, že průměrná 4členná rodina suší 4krát týdně

Celkem průměrné náklady na sušení prádla

Typ sušičky prádlaSpotřeba elektřiny
pračky na 1 cyklus
Roční spotřeba při
praní 1krát za 14 dní
Roční spotřeba při
praní 1krát týdně
Roční spotřeba při
praní 2krát týdně
Nízkoenergetická kondenzační sušička (třída A+++)1,44 kWh224 Kč447 Kč894 Kč
Běžná kondenzační sušička prádla (třída A+)2,25 kWh348 Kč697 Kč1 394 Kč
Sušička s tepelným čerpadlem (třída A+++)1,44 kWh224 Kč447 Kč894 Kč
Pračka se sušičkou (třída A)1,9 kWh294 Kč588 Kč1 175 Kč
Vypočítáno dle počtu týdnů v roce, kterých je zaokrouhleně 52

Co ovlivňuje spotřebu sušičky prádla

O celkové spotřebě sušičky prádla rozhoduje zejména počet členů v domácnosti, potažmo intenzita jejího využívání, energetická náročnost a zvolený program. Takže jestliže je pro vás důležité stlačit náklady co nejníže, je vhodné zařadit některá pravidla, která mimochodem mohou i prodloužit životnost spotřebiče.

Energetická třída

Vedle výkonu a spotřeby je u sušičky prádla uváděna energetická třída (A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G), a ačkoliv jsou nízkoenergetické spotřebiče dražší, investované peníze se vám mohou během let vrátit (takové sušičky prádla také často vydrží déle než ty levnější, a navíc mívají i prodlouženou záruku na motor).

Množství prádla

Když naplníte buben málo, stane se provoz neefektivní, neboť i na méně prádla spotřebujete neúměrně elektřiny, zatímco v opačném případě zase sušička prádla spotřebuje energie více, a zároveň může dojít k nadměrnému opotřebení jejích komponentů, zejména pak motoru. To se sice projeví až časem, ale okamžitým výsledkem může být nedokonale usušené prádlo, takže by ho bylo nutné ještě dosušit.

Program

Co nejlepšího výsledku pomůže dosáhnout vhodně zvolený program sušení, který je důležitý i pro péči o prádlo, potažmo materiál, z něhož je. Jiný tedy vyžaduje bavlna, a jiný zase džínovina, ale standardně je k dispozici i nějaký univerzální. V případě chytré sušičky prádla (což bývá i levnější kolem 10 000 až 12 000 Kč) ho navíc můžete vybrat v mobilní aplikaci, kde je sestaven přesně na míru danému oblečení.

Stav sušičky prádla (údržba)

Budete-li se o spotřebič pravidelně a řádně starat, může vám bez problémů vydržet i 10 let (je to ale individuální a závisí to jak na četnosti užívání, tak na kvalitě materiálů). Zaměřit byste se proto měli na čištění kondenzátoru, nádrže na kondenzát, síťového filtru, filtru tepelného čerpadla, ale i samotného bubnu a gumové těsnění. Setkat se můžete i s tzv. samočistícími sušičkami prádla, neznamená to ale, že budou bez práce. Automaticky u nich totiž dochází pouze k oplachu kondenzátoru, zbytek je stále na vás.

U starších spotřebičů se výkon horší

Stáří a užívání s sebou přirozeně přináší opotřebení komponentů, takže se hodnoty vypsané v tabulkách začínají lišit. Ne vždy sice platí, že spotřeba sušičky prádla stoupá, ale obvykle tomu tak bývá, neboť jde třeba buben otáčet o něco hůře, a motor tak spotřebuje více elektřiny. Kdo chce tedy udržet výdaje za sušení co nejnižší, měl by tento bílý spotřebič jednou za čas obměnit, ačkoliv je třeba zvážit, nakolik se to vyplatí. Třeba úspora 5 Kč na 1 cyklus vychází v případě, že pustíte sušičku prádla 1krát týdně, na 260 Kč ročně, takže třeba za 5 let to je 1 300 Kč. Když ji ale využijete třeba 5krát týdně (hlavně ve větších rodinách to je běžné), znamená to roční rozdíl 1 300 Kč, a za 5 let už 6 500 korun, takže se nová sušička prádla vyplatit může (kupujete si navíc i nějaký komfort a funkce navíc).

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.