Spotřeba pračky
Zdroj fotografie: Lukáš Altman (Ossel.cz)

Spotřeba pračky na 1 vyprání / cyklus, ročně a celkem: elektřina (kWh) i voda

Spotřeba pračky se odvíjí od jejího typu a konstrukce, energetické třídy, stáří, množství prádla, zvoleného programu, ale i údržby (zejména pokud jde o čištění). Kdo vyloženě nemá u elektřiny sjednaný nízký tarif (dříve noční proud), může dosáhnout úspornějšího praní díky správně zvolené energetické náročnosti pračky a používání vhodného pracího programu. Cenově se pak může pohybovat 1 cyklus od 7,6 Kč za vodu i elektřinu, u méně ekonomických zařízení ale spotřeba stoupá i o 20 až 30 % (bez pracího prostředku). Nízké spotřeby pračky je potom možné dosáhnout dodržováním několika zásad.

Spotřeba dalších domácích spotřebičů

Jestliže vás zajímá, kolik energie odebírá třeba sušička prádla, myčka nádobí, televize, počítač, ale i rozsvícená žárovka, koukněte na spotřebu dalších domácích spotřebičů.

Spotřeba pračky (elektřina) na 1 cyklus / ročně

Každý výrobce udává spotřebu elektrické energie během praní, obvykle však v přepočtu na několik cyklů. Když tedy chcete vědět, kolik vezme pračka na jedno vyprání, musíte se k přesnému výsledku dopočítat sami (nebo s pomocí tabulky níže). Průměrná spotřeba elektřiny pračky se odvíjí především od jejího příkonu, stejně jako od teploty vody, pracího programu, jeho délky a opotřebení pračky. Obecně přitom platí, že i dnešní levnější pračky dosahují velice dobrých výsledků a průměrnou spotřebu v kWh tak mají docela nízkou (oproti dražším může být rozdíl v odběru elektřiny kolem 10 až 15 %)

Typ pračkaPrůměrná
cena
Vážená spotřeba
energie
Počet cyklů
u vážené spotřeby
Spotřeba elektřiny
pračky na 1 cyklus
Cena elektřiny
za 1 cyklus*
Roční cena spotřeby
průměrné rodiny**
Levná pračka5 900 Kč73 kWh1000,73 kWh4,4 Kč915 Kč
Středně úsporná pračka (třída C)9 000 Kč – 12 000 Kč63 kWh1000,63 kWh3,8 Kč790 Kč
Velmi úsporná pračka (třída A)7 000 Kč – 15 000 Kč45 kWh1000,45 kWh2,7 Kč562 Kč
*Za předpokladu, že 1 kWh elektřiny stojí 5,97 Kč
**Za předpokladu, že průměrná 4členná rodina vypere 4 pračky týdně

Většina elektřiny padne na ohřev vody

Obecně platí, že čím nižší teplotu vody na praní zvolíte, tím nižší náklady budou – až 80 % elektřiny padne totiž jenom na ohřev vody, zbytek potom na ostatní (zejména motor).

Spotřeba pračky (voda) na 1 cyklus / ročně

Také průměrnou spotřebu vody výrobci uvádí, ale tentokrát už v přepočtu na jeden prací cyklus, takže není potřeba ji dopočítávat. Je však důležité vnímat rozdíly mezi jednotlivými pracími programy – některé jsou vyloženě navrženy pro rychlé a úsporné praní s minimálním odběrem vody, jiné naopak berou více – a stejně tak záleží na délce pracího cyklu. Běžně se však průměrná spotřeba u běžné pračky pohybuje kolem 40 až 45 litrů vody na jedno praní, ať je levná nebo dražší.

Typ pračkyCena pračkySpotřeba vody
pračky na 1 cyklus
Cena vody
za 1 cyklus*
Roční cena spotřeby
průměrné rodiny**
Levná pračka na 5 kg prádla5 900 Kč36 l4,1 Kč861 Kč
Středně úsporná pračka (třída C) na 7 kg prádla9 000 Kč – 18 000 Kč40 l4,6 Kč957 Kč
Velmi úsporná pračka (třída A) na 8 kg prádla7 000 Kč – 15 000 Kč43 l4,9 Kč1 019 Kč
*Za předpokladu, že m3 (kubík, tedy 1 000 litrů) vody stojí 115 Kč

**Za předpokladu, že průměrná 4členná rodina vypere 4 pračky týdně

Celkem průměrné náklady na praní

Jestliže už znáte spotřebu elektřiny a vody, je možné bez ohledu na počet členů v domácnosti dopočítat, jaká je průměrná cena za 1 vyprání (případně orientačně poslouží tabulka níže). Ta se odvíjí od množství používané vody a příkonu pračky, přičemž pro všechny typy zařízení platí, že aby bylo praní efektivní a ekonomicky výhodné, měli byste buben vždy naplnit tak akorát (tj. zmáčknuté prádlo by mělo zaplňovat zhruba ½ bubnu) – bude-li v něm prádla málo nebo naopak více, může nejenom průměrná cena za 1 vyprání stoupnout – hlavně pokud jde o elektřinu – ale také dojde k vyššímu opotřebení komponent.

Typ pračkySpotřeba elektřiny
pračky na 1 cyklus
Spotřeba vody
pračky na 1 cyklus
Roční spotřeba
při praní 1krát za 14 dní
Roční spotřeba
při praní 1krát týdně
Roční spotřeba
při praní 2krát týdně
Levná pračka0,73 kWh36 l221 Kč442 Kč884 Kč
Sředně úsporná pračka (třída C)0,63 kWh40 l218 Kč437 Kč874 Kč
Velmi úsporná pračka (třída A)0,45 kWh43 l198 Kč395 Kč790 Kč
Vypočítáno dle počtu týdnů v roce, kterých je zaokrouhleně 52

Co ovlivňuje spotřebu pračky

Celkové náklady na praní se různí dle počtu členů v domácnosti a dalších faktorů, zejména pak energetické náročnosti a zvoleného programu. Abyste ušetřili na elektřině i vodě co nejvíce, je vhodné zařadit některá pravidla, která ovlivní nejenom výkon pračky (a tím i spotřebu), ale i její životnost.

Energetická třída

Kromě hodnot udávajících výkon a spotřebu je u pračky uváděna také energetická třída (A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G), z nichž nejlepší je ta první. A přestože bývají nízkoenergetická zařízení zpravidla výrazně dražší, investované peníze se vám mohou v průběhu let vrátit (takové pračky přitom obvykle vydrží mnohem déle než ty levnější, a navíc mívají i prodlouženou záruku na motor).

Teplota vody

S většinou skvrn a nečistot si poradí teplota 40 °C, kdy také bývá spotřeba elektřiny jednou z nejnižších (nikdy umí prát i na 30 °C nebo dokonce 20 °C, event. ve vodě studené, ale to nebývá pro odstranění skvrn, zápachu atd. nejlepší) a není tedy nutné volit vyšší (a na ohřev vody levnější). Vyšší teploty, konkrétně 60 °C, byste pak měli využít jenom v případě odolnějších skvrn nebo bělení prádla (pozor, že se některé může při takové teplotě srazit nebo jinak poškodit). Prací program na 90 °C se pak hodí tehdy, kdy chcete prádlo zbavit alergenů (někdy ale postačí teplota nižší), případně vnitřek pračky dezinfikovat.

Prací program

Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku za co nejnižší cenu, hraje volba správného pracího programu obzvláště důležitou roli. Asi většina dnešních praček už dokáže rozlišovat, zda jde o „běžné praní prádla“ (též vše v jednom), bavlnu, ECO, hodně znečištěné oblečení atd. Ty chytré (což bývají i levnější kolem 8 000 až 10 000 Kč) pak mívají rovněž aplikaci s možností volby programů, které jsou sestaveny tak, aby byly pro daný materiál a jeho znečištění co nejefektivnější a zároveň nejekonomičtější (třeba bavlna, bavlna + pára, antialergická péče, Cold Clean, Ultimate Clean, jemné prádlo, černé, barevné atd.).

Stav pračky (údržba)

Když budete pravidelně čistit nejenom filtr, ale celou pračku, a celkově ji udržovat v co nejlepším stavu, bude dobře sloužit klidně 10 let (je to však individuální, zejména ta levnější může službu vypovědět už po pár letech, a jindy naopak vydržet i 2násobně déle). Vhodné je čistit těsnění okolo bubnu, vymývat zásobník na prací prostředky a odstraňovat nečistoty z filtru. Čas od času byste pak měli speciálními přípravky nebo čisticím programem vydezinfikovat buben pračky a zbavit potrubí a hadice vodního kamene.

Množství prádla

Jestliže naplníte buben málo, bude celý proces velmi neekonomický, protože na pár kousků spotřebujete spoustu vody i elektřiny (minimálně vody stejně jako když je pračka plná). Nevyplatí se však buben pračky ani příliš přeplňovat. V ideálním případě byste do něj měli být schopni po naplnění vložit ještě celou sevřenou pěst na výšku (jiná poučka zase praví, abyste prádlo v pračce zmáčkli / stlačili dolů, a poté by mělo dosahovat do zhruba ½ bubnu). Se správným množstvím prádla bude zařízení pracovat mnohem efektivněji a spolehlivěji, a nebude docházet k nadměrnému opotřebení komponentů.

Prací prostředek

Jaký konkrétní přípravek (prášek, gel, kapsle…) k praní používáte, je víceméně jedno, pakliže ho dávkujete správně a předcházíte tak zanášení odtoku. To ostatně souvisí i s výše popsanou údržbou, neboť zejména čistá pračka bez usazenin zajistí prádlo jemnější, lépe vyprané, déle svěží…, a spotřebu optimální. V každém případě je nutné, aby docházelo k úplnému rozpuštění zvoleného prostředku.

U starších spotřebičů se výkon horší

Jak čas postupuje, dochází přirozeně k opotřebení některých komponentů pračky, v důsledku čehož přestávají platit i údaje uváděné výrobcem, potažmo spotřeba pračky stoupá – vody možná bude brát pořád stejně, ale elektrické energie více. Chcete-li tedy udržet výdaje za praní co nejníže, měli byste pračku každých pár let obměňovat a nečekat, než sama doslouží. Na druhou stranu je třeba zhodnotit, zda se vám úspora např. 2 Kč na 1 cyklus praní s novou pračkou vyplatí (třeba u jednotlivce, co pere 1krát týdně, vychází úspora na max. 200 Kč ročně) více než ponechání si staré (perete-li ovšem několikrát týdně, pak se nová pračka téměř jistě vyplatí – vedle toho si obvykle kupujete i nějaký komfort a funkce navíc, ne pouze „věc, co otáčí bubnem“).

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.