Dotace pro bytové domy (2023) spuštěny
Zdroj fotografie: Pixabay

Spuštěno: dotace pro bytové domy od roku 2023 (i pro SVJ a družstva)

Dotace pro bytové domy v rámci Nová zelená úsporám jsou nyní dostupné všem (spolu)vlastníkům bytových domů, kteří od státu chtějí finanční příspěvek na zateplení, rekonstrukci a různá nová zařízení (kotle, solární panely…). Dosahovat mohou až 70 % nákladů a k dispozici jsou také různé finanční bonusy. O dotace pro bytové domy mohou žádat SVJ a družstva, ale i další subjekty. Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) spustil příjem žádostí 19. září 2023 a nechává ho běžet do konce roku 30. 06. 2025.

Na co jsou dotace pro bytové domy určeny

Vlastníci bytových domů, ať jde o fyzické nebo právnické osoby, tedy včetně SVJ a družstev, obcí, škol, nadačních organizací a dalších, mohou žádat o dotace pro bytové domy 2023, které pokryjí až 50 % vynaložených nákladů na renovace a případné opravy; veřejné subjekty pak mohou získat dokonce 70 %. Díky bonusovému plnění vzniká také nárok na 20 000 Kč za každou kombinaci opatření, přičemž SVJ a bytová družstva mají navíc možnost žádat až o 150 000 Kč na každý sociální byt a domácnost s nízkými příjmy. Finanční příspěvek nabízí Státní fond životního prostředí ČR na:

  • zateplení (vztahuje se na stěny, střechy, stropy, podlahy, výměnu oken i dveří…)
  • fotovoltaické systémy
  • výměnu zdrojů tepla (tj. neekologických kotlů za ty, které splňují normy – jedná se předně o tepelná čerpadla a solární panely, např. plynové kotle budou brzy zakázány)
  • přípravu teplé vody a solární ohřev (pořízení a instalace systému na přípravu teplé vody pomocí solárních panelů, potažmo kolektorů, nebo tepelného čerpadla)
  • systémy řízeného větrání s rekuperací
  • využití tepla z odpadní vody (včetně příslušenství)
  • budování zelené střechy na domech
  • systémy na využití odpadní vody
  • dobíjecí stanice pro osobní elektrické automobily

Veřejné subjekty, konkrétně se jedná o obce, školy, nadační a příspěvkové organizace apod., pak nemají povinnost předkládat účetní doklady nebo jiné složité dokumentace, ačkoliv základní požadavky jako odborný posudek nebo dokument prokazující vlastnictví bankovního účtu splnit musí.

Kdo může o dotaci na bytové domy žádat

O dotace pro bytové domy mohou žádat vlastníci stávajících bytových domů, ať jde o fyzické nebo právnické osoby, SVJ a bytová družstva, obce, veřejnou správu, příspěvkové a obecně prospěšné organizace, nadace, školy a další. Nově je k dispozici také podpora pro nízkopříjmové domácnosti, které mohou získat finanční příspěvek ve výši až 150 000 Kč. To už však vyžaduje předložení různých dokumentů – například že každý člen ke dni podání žádosti a po dobu administrace pobírá starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.