Co při žádosti o půjčku úvěrové společnosti posuzují

Doklady, příjem a další podmínky aneb Co je při žádosti o půjčku vyžadováno

Aby mohla úvěrová společnost řádně posoudit vaši žádost o půjčku, potřebuje se o vás něco dozvědět a ověřit si některé informace. Třeba kdo jste a zda ji skutečně odesíláte vy (a ne třeba někdo z rodiny), jaké jsou vaše zápisy v registrech, a zda jste vůbec schopni hradit splátky. Veškeré náležitosti přitom ukládá zákon, pouze v ověřování totožnosti bývají banky o něco přísnější (třeba že chtějí více dokladů…).

Pravidelný příjem

Jedná se o nejdůležitější podmínku, protože stálý a pravidelný příjem je zárukou, že dokážete půjčku splácet. Vždy musí pocházet z oficiálního zdroje, přičemž jsou uznávány:

  • zaměstnání
  • podnikání
  • výsluhový příspěvek
  • renta (třeba z pronájmu půdy)
  • příjmy z pronajímání nemovitosti
  • důchod (starobní, vdovský/vdovecký, sirotčí, invalidní
  • některé příspěvky (na MD, rodičovství…)

Doklad/y totožnosti

K prokázání své identity od vás banka či nebankovní společnost potřebuje vidět (buď osobně na pobočce, je-li to možné, nebo vyfocením a nahráním do online formuláře):

  • občanský průkaz
  • někdy chce ještě druhý doklad (to splníte doložením ŘP, cestovního pasu, zbrojního průkazu nebo rodného listu)
  • cizinci musí obvykle doložit dva doklady, a to povolení k pobytu a cestovní pas, případně jiný dokument

České občanství

Banky i nebankovní společnosti, zkrátka všichni poskytovatelé půjček s licencí ČNB, nabízí úvěry výhradně českým občanům (nebo firmám). Z tohoto důvodu je nezbytné, aby měl žadatel české státní občanství; v případě, že žádá o půjčku cizinec, musí doložit povolení k pobytu.

Plnoletost

Úvěr může být poskytnut pouze plnoletým osobám od 18 let věku (včetně), mladším ne, i kdyby byly soudně zplnoletněné dříve (třeba za účelem podnikání). Dříve nezískají ani studentský kontokorent.

Bankovní účet

Žádáte-li o půjčku online, potažmo chcete vyplacení převodem na konto, musíte mít účet vedený na své jméno. Peníze nelze poslat nikomu jinému, ani z rodiny, i když si to budete přát. Zároveň musí jít o konto u české banky, do zahraničí úvěr žádný poskytovatel nevyplácí.

Co se děje s vašimi údaji

Na základě poskytnutých informací úvěrová společnost posoudí, zda jste úvěruschopní. V rámci tohoto procesu zohledňuje řadu faktorů (nejenom příjmy) a určí klientovu bonitu klienta.

Autorizační platba

K ověření, že osobní účet skutečně patří vám, slouží zasílání autorizačního poplatku na konto poskytovatele. Obvykle je ve výši 0,1 až 1 Kč a uvádíte k němu ještě variabilní symbol pro správní spárování platby (ale ne vždy, některým společnostem stačí, že platbu pošlete bez VS).

Telefonní číslo

Úvěrová společnost musí žadatele vždy kontaktovat a ověřit jeho identitu, stejně jako mu sdělit bližší informace o půjčce (hlavně výši úroků a RPSN). A to právě přes hovor, pročež je nezbytné mít aktuální telefonní číslo, na které se vám dovolá. Nezáleží přitom, zda žádáte o půjčku v hotovosti nebo na účet.

E-mailová adresa

V případě, že sjednáváte půjčku přes internet, je k zaslání výsledku žádosti a případné smluvní dokumentace potřeba e-mailová adresa. Mj. vám na ni také dorazí přístupové údaje do klientského portálu, pakliže ho úvěrový společnost má (můžete v něm např. odkládat splátky, vyčíst info o platbách apod.).

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu