Co je potřeba k vyřízení půjčky

Jaké podmínky má hotovostní úvěr, a jaké on-line půjčka? Stačí pouze „zákonné minimum“

Podmínky k vyřízení půjčky jsou všude téměř stejné a většina úvěrových poskytovatelů vyžaduje pouze ty, které ukládá zákon. Například banky si ale zakládají na lepším ověřování identity žadatele, obvykle se ale jedná pouze o jeden mezikrok navíc. Níže uvedené podmínky lze vnímat obecně jako ty, které potřebujete k vyřízení půjčky; přesto je ale třeba si před každou žádosti zjistit, co vyžaduje konkrétní poskytovatel. Informace jsou vždy uvedeny na jeho stránkách, případně vám poradí na infolince.

Podmínky nezbytné k vyřízení půjčky

Nejčastěji se setkáte s požadavkem na „zákonné minimum“, které musí poskytovatelé úvěrů vyžadovat od každého klienta. Existují však rozdíly, například online půjčka má oproti té v hotovosti trochu jiné podmínky, a na odlišnosti narazíte také u některých bankovních domů. Vždy tedy záleží, u koho žádáte:

Co potřebujete k vyřízení online půjčky

  1. Plnoletost (věk alespoň 18 let); pozor, že mnoho poskytovatelů nepůjčí lidem starším 65 let
  2. Stálý a doložitelný příjem (ze zaměstnání, podnikání, výsluhy, renty, důchodu nebo jiného zdroje)
  3. Občanský průkaz (někdy ale OP k půjčce nestačí, některé společnosti vyžadují ještě druhý doklad, tedy řidičský průkaz, cestovní pas, případně rodný list)
  4. České státní občanství s trvalým pobytem na území ČR; cizinci musí doložit povolení k pobytu, ale nepůjčuje jim každý
  5. Vlastní bankovní účet (tedy na vaše jméno, peníze nelze vyplatit nikomu jinému, ani když je z rodiny)
  6. Aktuální telefonní číslo pro ověření vaší identity
  7. E-mailovou adresu k zaslání informací a smluvní dokumentace
  8. Nakonec odeslání autorizačního poplatku 1 Kč, aby si mohl být poskytovatel jistý, že o půjčku přes internet skutečně žádáte vy

Specifikum většiny bankovních domů

Jelikož banky vyplácí peníze pouze online, mohou nastat dva případy:

  1. jako klient (tedy když máte u banky účet, na který vám chodí výplata) už nic dalšího řešit nemusíte
  2. nebo pokud ale klientem nejste, tak si musíte založit běžný účet, což vyžaduje delší autorizaci (zejména kvůli několikanásobnému focení, případně i natáčení videí; občas se zvukem)

Podmínky u banky vs. „nebankovky“

Vedle založení běžného účtu, které je typické pro banky, jsou základní podmínky pro vyřízení půjčky (link) stejné u všech úvěrových společností. Individuálně bude třeba dokládat třeba smlouvy s odběrateli, žádáte-li jako OSVČ nebo firma, běžní občané ale nemusí.

Co potřebujete k vyřízení hotovostní půjčky

  1. Plnoletost (věk alespoň 18 let); pozor, že mnoho poskytovatelů nepůjčí lidem starším 65 let
  2. Stálý a doložitelný příjem (ze zaměstnání, podnikání, výsluhy, renty, důchodu nebo jiného zdroje)
  3. Občanský průkaz (obvykle nemusíte ukazovat ještě druhý doklad)
  4. České státní občanství s trvalým pobytem na území ČR; cizinci musí doložit povolení k pobytu, ale nepůjčuje jim každý
  5. Rovněž aktuální telefonní číslo pro ověření vaší identity je při žádosti o půjčku v hotovosti nezbytné

Individuální podmínky k vyřízení půjčky

Většina úvěrových společností poskytuje běžné půjčky na cokoliv a k jejich vyřízení vám postačí pouze výše zmíněné podmínky. Někdy se ale můžete setkat s požadavkem na:

  1. spolužadatele, chcete-li částku vyšší než 0,5 milionu korun (zejména je vyžadují banky a například Moneta Money Bank povinně vždy, máte-li manžela / manželku)
  2. ručitele, pakliže žádáte o více peněz, anebo nemáte čistou finanční minulost (překážkou může být třeba zápis v registru dlužníků, který bude poskytovatel tolerovat, pakliže se za vás někdo zaručí)
  3. zástavu nemovitosti, jestliže kupujete dům, byt, pozemek, rekreační objekt nebo jinou nemovitost na hypotéku, případně si berete několikamilionový úvěr na cokoliv (třeba americkou hypotéku)
  4. zástavu automobilu, k čemuž dochází výhradně u účelových půjček na auto, ale pouze v momentě, kdy nejste dostatečně bonitní
Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu