Vánoční půjčka

Vánoční půjčka nemusí být špatná, pokud víte, jak a na co si ji vzít aneb Vánoce s půjčkou rozumně

Vánoční půjčka je pro mnohé každoročním řešením, kde vzít na dárky a zpříjemnit si tak „dny odpočinku“, jiní ji zase vehementně odsuzují a nabádají, aby o ni nikdo nežádal. Trocha pravdy je na každé straně, a postupujete-li rozumně, nemusí být půjčka na Vánoce nic špatného. Řada lidí tak řeší výdaje, které stejně byly v plánu a dříve či později by je zaplatit museli (a dost možná právě pomocí úvěru). V jakých případech je tedy možné říci, že je vánoční půjčka „rozumné řešení“ dárků?

Na co si rozhodně vánoční půjčku nebrat

Zlaté pravidlo zní „nežádat o úvěr zbytečně, ale pouze tehdy, kdy z něj máte dlouhodobý prospěch“. Jednoduše byste tedy neměli zvyšovat svou životní úroveň vánoční, a vlastně ani žádnou jinou půjčkou, protože z ní něco máte pouze dočasně, ale splácet ji můžete i měsíce až roky poté, aniž by vám něco dalšího přinášela. Zejména je doporučeno, aby si nikdo nepůjčoval na:

 • dovolenou a jiné zážitky (třeba 14denní pobyt u moře někdo splácí i další dva roky…)
 • vyšší životní standard (široký pojem, do něhož lze zařadit třeba nákup značkového oblečení a obuvi, stravování se v restauracích, koupě dražšího vybavení do domácnosti nebo třeba automobilu, ačkoliv předem víte, že ho bez „finanční zásoby“ z půjčky nezvládnete splácet apod.)
 • splácení jiných úvěrů a závazků (jde o tzv. dluhovou spirálu)
 • hazard, sázení nebo gambling a další

Než si půjčku vezmete, zodpovězte si, zda…

Věci kupované na úvěr by vám měly sloužit ještě alespoň 2 roky poté, co je splatíte. Pakliže mají kratší životnost, nebo by dokonce hrozilo, že je budete splácet i tehdy, kdy už vám prakticky neslouží, nejedná se o dobrou investici.

Kdy dává vánoční půjčka smysl

Za rozumné lze označit, že si berete úvěr před Štědrým dnem v momentě, kdy např. plánujete vybavit domácnost nebo provést rekonstrukci, a chcete tím zároveň vyřešit dárky pod stromeček. Jedná se totiž o výdaje (nebo investici, chcete-li), které byste stejně jednou provedli. Například když chcete:

 • nové spotřebiče do domácnosti (pračka, lednička, myčka, eventuálně malé spotřebiče)
 • vybavení kuchyně, obývacího pokoje, ložnice… (stůl, skříň, postel, sedací souprava…)
 • nábytek a další věci třeba na zahradu (sekačka, venkovní posezení, pergola…)
 • nový (nebo ojetý) automobil
 • spotřební elektroniku (PC, mobil…) a další

Nevnímejte půjčku jako „lepší život“

Vždy byste měli kupovat pouze věci ve svých finančních možnostech. Třeba takový telefon, který stojí více, než vyděláte za měsíc, byste jinak spláceli i dva roky. Rozhodně se tedy nejedná o smysluplnou půjčku (ani za cenu, že byste tím někomu udělali velkou radost).

Jakou podobu může mít vánoční půjčka

O peníze můžete zažádat kdykoliv jak přes internet, tak v hotovosti, přičemž nejrychleji vám úvěrové společnosti vyplatí peníze už do 10 minut od schválení. Řada lidí potřebuje na dárky do 10 000 Kč, jiní si berou v řádech desítek tisíc (cca do 50 000 Kč). Vánoční půjčka je dostupná třeba jako:

 • malá půjčka na 3 měsíce: i několikatisícovou částku lze rozložit do pár měsíců, nabízí ji například Česká spořitelna a Moneta Money Bank
 • dlouhodobý úvěr na splátky: splatnost delší než 12 měsíců, obvykle nejvýše 10, výjimečně 12 let
 • splátkový prodej: vybraní prodejci ho nabízí jak online na e-shopech, tak na kamenných prodejnách; typicky narazíte na tento druh financování v elektru
 • odložená platba: nabízí ji třeba Twisto, Skip Pay (dříve Mall Pay), kteří za vás teď nákup zaplatí a vy jim peníze s nějakým úrokem vrátíte třeba až za měsíc …dle podmínek
 • kreditní karta: jde o jediný produkt, který může opakovaně využívat jako půjčku zdarma s bezúročným obdobím až 55 dní
Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.