Úvěr ze stavebního spoření

Co je úvěr ze stavebního spoření, jak ho správně využít, a kolik naspořit

Úvěr ze stavebního spoření je specifický druh půjčky, pro jehož získání je třeba splňovat dvě „nestandardní podmínky“. Ty však nejsou nijak přísné a výměnou získáte produkt, který se vyznačuje nízkými úroky s garancí po celou dobu trvání smlouvy. Zpravidla je výhodnější než hypotéka a půjčka na cokoliv, není však pro každého a má omezený úvěrový rámec. Poslouží třeba ke koupi pozemku či rekonstrukci bytu, anebo v kombinaci s jinými úvěry i na koupi bydlení. Je ale dobré se na něj připravit dopředu.

Jak funguje úvěr ze stavebního spoření

V základu se jedná o stejný princip jako u klasické půjčky, tedy že dostanete domluvenou částku, kterou následně splácíte. Nestačí však, že jste bonitní, pro úvěr ze stavebního spoření jsou vyžadovány ještě dvě zásadní podmínky (lze je však obejít přes překlenovací úvěr):

  1. spořit ve stavebním spoření alespoň 2 roky
  2. mít našetřeno nejméně 30 % z cílové částky

Jestliže je splňujete, poskytne vám stavební spořitelna půjčku ve výši rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou. Třeba když nastřádáte 300 tisíc z milionu, můžete získat až 700 000 Kč + vybrat naspořenou částku (celkem tedy dostanete milion, z čehož bude úvěr pouze 700 tisíc). Naspořená částka se přitom skládá z vašich vkladů, úroků a státního příspěvku, který vychází až na 2 000 korun ročně.

Kolik si můžete půjčit a na jak dlouho

Výše úvěru ze stavebního spoření se přímo odvíjí od cílové částky nastavené ve smlouvě. Pokud ji uzavíráte pouze na 6 let, bude nejspíše kolem 100 až 120 tisíc korun, ale můžete ji stanovit i vyšší. Je tedy dobré ji sjednat už dětem hned po narození a odkládat jim peníze po dobu nejméně 18 let. Jakmile váš potomek dosáhne dospělosti, má už slušný základ, který může vložit do nového stavebního spoření s cílovou částkou 1 milion korun, z níž už bude 25 % mít a dospoří tedy během dvou let pouze 5 procent.

Ve výsledku tak bude mít naspořených 300 tisíc, k nimž dostane řádný úvěr ze stavebního spoření na zhruba 0,7 milionu, a bude tak hospodařit s celým milionem. Půjčky do 1 milionu jsou přitom stavební spořitelny schopny poskytnout bez zástavy nemovitosti, což umožňuje kombinaci se státní půjčkou na bydlení, i s klasickou hypotékou od banky. V případě vysoké cílové částky (třeba 5 milionů korun) by musel nejdříve naspořit 1,5 milionu, aby bylo možné získat i úvěr ze stavebního spoření na 3,5 milionu Kč.

Jak získat úvěr ze stavebního spoření

Stačí kontaktovat jednu ze stavebních spořitelen na českém trhu, a to buď osobně na některé z poboček, nebo telefonicky (v takovém případě vám obvykle dorazí na email návrh smlouvy a podpis s vámi vyřídí kurýr). Průběh je následovný:

  1. nastavte si vlastnosti stavebního spoření
  2. uzavřete smlouvu
  3. spořte nejméně 2 roky
  4. nastřádejte min. 30 % z cílové částky

Jakmile tyto podmínky splňujete, stačí telefonicky nebo osobně na pobočce požádat o poskytnutí úvěru ze stavebního spoření. Nevadí přitom, že smlouva není u konce, jelikož si berete půjčku, která z ní přímo vychází, nehrozí vám žádné sankce ani ztráta státních příspěvků. V případě, že chcete financovat třeba koupi nemovitosti v řádech milionů korun a nedosáhnete na klasickou hypotéku, nabízí se ještě využití tzv. překlenovacího úvěru, s jehož pomocí ho koupíte i bez naspořených 10 % kupní ceny.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu