Státní příspěvek na stavební spoření

Státní podpora na stavební spoření: kolik je a jaké jsou podmínky

Stavební spoření představuje konzervativní způsob zhodnocení peněz s jistotou určitého výnosu, který sice v základu není příliš vysoký, ale díky státní podpoře je do jisté částky de facto bezkonkurenční. Kdo si totiž bude dobrovolně odkládat určitou částku, dostane navíc až 1 000 Kč ročně, což znamená zhodnocení i více jak 5 % za rok. Abyste na státní příspěvek na stavební spoření v roce 2023 dosáhli, je nutné splňovat několik podmínek a ty po celou dobu dodržovat.

Jak vysoká je státní podpora na stavební spoření

Žádná spodní hranice není v tomto případě stanovena a je tedy zcela na vás, kolik si budete odkládat. Finanční prostředky přitom můžete posílat v pravidelných měsíčních splátkách (doporučeno), ale i jednorázově jednou ročně. Státní podpora na stavební spoření je počítána ročně jako 5 % ze zaslané částky, ale nejvýše může činit 1 000 Kč / rok, což vychází na měsíční platbu ve výši 1 667 korun. Jedná se tedy o více jak 5% zúročení (do 31. prosince 2023 bylo dvojnásobné) – nějaké peníze navíc udělá i základní úrok, který se po navýšení v roce 2023 pohybuje od 4 do 6,5 % p.a., někde dokonce více.

Odkládání měsíčně (12 splátek za rok)Jednorázový roční vkladStátní příspěvek
375 Kč4 500 Kč225 Kč
750 Kč9 000 Kč450 Kč
1 125 Kč13 500 Kč675 Kč
1 500 Kč18 000 Kč900 Kč
1 667 Kč20 000 Kč1 000 Kč
Výše státního podpory na stavební spoření

Od 1. ledna 2024 je státní podpora na stavební spoření 1/2

Dlouho dobu přispíval stát až 2 000 Kč ročně, což dělalo tento produkt vcelku zajímavým. Ovšem s splatností od 1. ledna 2024 je státní příspěvek na stavební poloviční, takže je počítán jako 5 % ze zasílané částky (dříve to bylo 10 %), max. však 1 000 Kč / rok (dříve to byly 2 000 Kč). Způsoby ukládání peněz se neliší, takže je jedno, zda je zasíláte postupně ve splátkách nebo jednorázově.

Do kdy musíte peníze poslat, abyste dostali podporu

Ať si zvolíte jakýkoliv interval, je důležité, aby byly peníze pro získání podpory připsány na stavebním spoření nejpozději 31. prosince daného roku. Doporučujeme příliš neotálet a zaslat je alespoň týden předem – pokud by se sešly svátky a do toho ještě víkend, nemusela by banka zpracovat platbu včas. A pokud se zpozdíte, byť o jediný den, o státní příspěvek na stavební spoření za daný rok zkrátka přijdete. Zpětně ho přitom nárokovat nelze, i kdybyste vše doplatili v plné výši. Dávejte si proto pozor, zdali vše stíháte včas.

Peníze můžete na „stavebko“ odkládat 3 způsoby

Většina lidí volí pro spoření měsíční platbu, která tolik nezatěžuje rozpočet; možností je ale více. Třeba pokud nechcete, aby vám peníze odcházely z účtu na základě trvalého příkazu, případně abyste nemuseli na zasílání každý měsíc myslet, je možné vložit finanční prostředky jednorázově kdykoliv v průběhu roku. A stejně tak je můžete odložit na celou dobu dopředu. Tedy pokud uzavíráte smlouvu na 6 let a rovnou uložíte třeba 120 000 Kč (částka pro získání max. státní podpory) a nastavíte si s poradcem jejich postupné načítání na státní podporu, nemusíte se po celou dobu trvání smlouvy o nic starat.

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření není jediným produktem se státní podporou, nabízí se také příspěvek na penzijní připojištění.

Příspěvek platí na více smluv, ale jeho výše se nemění

Státní podpora na stavební spoření má jednoduše motivovat lidi, aby si šetřili na vlastní bydlení a záležitost neodkládali. Je však dobré vědět, že se váže na rodné číslo, a každý tak může získat podporu do zmíněné maximální výše dvou tisíc korun ročně bez ohledu na to, kolik „stavebek“ má uzavřeno. Pokud tedy odkládáte třeba 1 000 Kč u ČMSS a další tisícovku u Modré pyramidy (celkem tedy 24 tisíc za rok), bude státní podpora přesto ve výši 1 000 Kč za rok, přičemž vám část přijde k ČMSS, a část k Modré pyramidě.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.