Spotřeba lednice
Zdroj fotografie: Lukáš Altman (Ossel.cz) přes DALL-E

Spotřeba lednice (s mrazákem i bez) za 1 den, měsíc a ročně

Spotřeba lednice se odvíjí zejména od energetické třídy, užitých technologií, stáří, ale i množství ukládaných potravin a údržby (zejména pokud jde o čištění, a je-li kombinovaná s mrazákem, tak také o odmrazování). Taková roční spotřeba lednice v třídě A se pohybuje přibližně kolem 600 až 700 Kč, kdežto u F to je více než dvojnásobek. Celkové náklady však můžete snížit sníží dodržováním několika pravidel.

Spotřeba dalších domácích spotřebičů

Jestliže vás zajímá, kolik energie odebírá třeba sušička prádla, myčka nádobí, televize, počítač, ale i rozsvícená žárovka, koukněte na spotřebu dalších domácích spotřebičů.

Spotřeba lednice s mrazákem za 1 den / měsíc / rok

Jedná se o nejčastější volbu domácností, přičemž samotný mrazák se podílí na spotřebě zhruba 40 %, ale výrobci standardně uvádí pouze celkový odběr za celé zařízení. Sice musí vytvářet a udržovat mnohem nižší teplotu, ale obvykle bývá menší než chladící prostor a není užíván tak často. Spotřeba lednice s mrazákem však může právě z důvodu mrazáku kolísat o něco více, pakliže se o něj řádně nestaráte (i jediný cm námrazy může zvýšit spotřebu o více než 10 procent). Záleží přitom jak na energetické třídě, tak na velikosti a stáří, stejně jako na množství mražených potravin a údržbě, resp. odstraňování vzniklé námrazy.

Typ produktuPrůměrná cenaSpotřeba el. energie za denSpotřeba el. energie za měsícSpotřeba el. energie za rokCena za spotřebu el. energie za rok*
Úsporná lednička (třída A)19 900 – 27 000 Kč0,3 kWh9 kWh108 kWh645 Kč
Středně úsporná (třída C)12 000 – 74 000 Kč0,495 kWh15 kWh181 kWh1 081 Kč
Neúsporná (třída F)9 900 – 18 000 Kč0,658 kWh20 kWh240 kWh1 433 Kč
Starší modely (rok výroby 2010)od 5 000 Kč1,6 kWh49 kWh584 kWh3 487 Kč
*Za předpokladu, že 1 kWh elektřiny stojí 5,97 Kč

Spotřeba lednice (bez mrazáku) za 1 den / měsíc / rok

Každý výrobce by měl udávat spotřebu elektrické energie za rok, ale někdy najdete i za den, a to v kWh, ačkoliv i z prvního údaje je možné dopočítat, kolik odebere za měsíc, týden, den nebo jiné období. Největší význam má energetická třída účinnosti a třída klimatická, stejně jako velikost a stáří zařízení. Spotřeba lednice se může mimochodem měnit v závislosti na aktuálním množství potravin a okolní teplotě – když stojí v chladném prostředí, odebere méně elektřiny, než když je tomu naopak.

Typ produktuPrůměrná cenaSpotřeba el. energie za denSpotřeba el. energie za měsícSpotřeba el. energie za rokCena za spotřebu el. energie za rok*
Úsporná lednička (třída A)25 000 – 32 000 Kč0,2 kWh7 kWh84 kWh501 Kč
Středně úsporná (třída C)42 000 – 63 000 Kč0,3 kWh9 kWh109 kWh651 Kč
Neúsporná (třída F)27 000 – 28 000 Kč0,4 kWh13 kWh158 kWh943 Kč
Starší modely (rok výroby 2010)od 4 000 Kč0,6 kWh18 kWh219 kWh1 307 Kč
*Za předpokladu, že 1 kWh elektřiny stojí 5,97 Kč

Co ovlivňuje spotřebu lednice

Náklady na provoz lednice, ať už s mrazákem nebo bez něj, se odvíjí od její energetické náročnosti, množství potravin, prostředí – potažmo okolní teploty, množství potravin a údržby. Abyste spotřebu lednice snížili na minimum, měli byste dodržovat určitá pravidla, která mohou „srazit“ množství odebírané elektřiny i o desítky procent, a zároveň jimi prodloužíte celkovou životnost lednice a zlepšíte její fungování.

Energetická třída

V případě spotřeby lednice by vás měla zajímat především energetická třída (A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G, kdy neúspornější je ta první). I když jsou pořizovací náklady nízkoenergetického zařízení obvykle vyšší, během pár let se vám to může na ušetřených výdajích za provoz vrátit – tedy pakliže plánujete, že si lednici ponecháte nejméně 5 let, i když často slouží minimálně dvojnásobně (a někdy i více) déle.

Umístění lednice a teplota v okolí

Ne každý si to uvědomuje, ale lednice by neměla stát vedle sporáku ani pečicí trouby, na přímém slunci apod. Jestli na ni totiž bude po většinu dne svítit, její spotřeba výrazně stoupne, což platí i v momentě, kdy vedle ní vaříte nebo pečete. Na spotřebu lednice bude mít rovněž negativní vliv vysoká pokojová teplota, nikdy by proto neměla být v přetopeném prostředí, a už vůbec blízko topení. Novější modely dokáží rozpoznat stupeň venkovní teploty samy a chlazení vnitřního prostoru tomu přizpůsobit.

Technický stav, stáří a údržba

Údržba je důležitá, i když se jí zdaleka nevěnuje každý – pravidelným čištěním podpoříte její správné fungování a prodloužíte životnost, a zároveň předejdete vzniku a šíření škodlivých bakterií nebo plísní. Velkým problémem je především námraza nebo ucpaný odtokový kanálek, které zvyšují množství vlhkosti v chladícím prostoru a snižují tak účinnost zařízení. Nezapomeňte také, že postupem času dochází k opotřebení komponentů, čímž se snižuje výkonnost lednice a tedy roste spotřeba elektrické energie.

Množství chlazených potravin

Nikdy byste neměli lednici (ale ani mrazák) zbytečně přeplňovat, protože pak musí vynaložit mnohem více energie, aby prostor vychladila na přednastavenou teplotu, a navíc dochází ke špatné cirkulaci vzduchu, což může způsobit, že budou potraviny v některé části lednice teplejší. Vyhněte se také ukládání horkých hrnců nebo zbytků jídla s vysokou teplotou, které chladící prostor opět zbytečně přehřívají – dochází tím k vyšší spotřebě lednice a zároveň i k namáhání kompresoru a dalších komponentů.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu