Jaké (ne)výhody má SMS půjčka a co obnáší

SMS půjčka nabízí rychlou pomoc lidem, kteří potřebují nízkou částku na nezbytné výdaje, třeba nákup jídla. K žádosti není potřeba počítač ani vyplňování formuláře, komunikace probíhá přes „esemesky“. Obvykle ji mohou využít i lidé se zápisem v registru dlužníků a méně bonitní klienti. SMS půjčka váš ušetří „zbytečné byrokracie“, zároveň má ale řadu nevýhod, počínaje vysokými úroky.

Výhody a nevýhody SMS půjčky

  • Velmi rychlé posouzení žádosti
  • Peníze na účtě za pár minut
  • Bezúčelová půjčka na cokoliv
  • Někdy není potřeba dokládat příjem
  • Půjčíte si i se zápisem v registru dlužníků
  • Bez ručitele a bez zástavy nemovitosti
  • Úroky v řádech desítek až stovek %
  • Sazba RPSN obvykle několik tisíc %
  • Někdy není možné odložení splátky

Pro koho je SMS půjčka určena

V dnešním moderním světě je SMS půjčka spíše přežitek, přesto však své zákazníky najde. Jedná se zejména o lidi bez počítače, ale třeba i neslyšící, kteří preferují psanou konverzaci. Poplatky u SMS půjčky jsou obvykle vyšší, na druhou stranu ji ale můžou získat i rizikové a problémoví klienti. Velkou výhodou je, že bývá SMS půjčka ihned schválena, a peníze tak získáte v řádech minut.

SMS půjčka je rychlá a často úplně každému

I když vám v bance vám nepůjčili kvůli špatné historii, pro nebankovní společnost to nemusí být problém. Přehlédne kdejaký prohřešek, včetně trestní minulosti nebo zápis v registru dlužníků. Možná jste v minulosti přišli o práci, nebo se zkrátka přihodila tragédie, která vám znemožnila splácet závazky. Peníze poskytne SMS půjčka často úplně každému, problém bude snad jenom exekuce, v níž vám žádná společnost půjčku neposkytne. Naštěstí.

Výše a délka splatnosti SMS půjčky

Většina společností vám poskytne SMS půjčku od 500 Kč do 5 000 Kč, některé ale nabízí i dvojnásobek. V extrémních případech můžete přes SMS půjčku získat až 80 000 Kč, počítejte ale s krátkou splatností jako u jiných částek. Půjčku je potřeba vrátit téměř vždy za 7 až 30 dnů, takže se v podstatě jedná o mikropůjčku „v jiném kabátě“.

Extrémní poplatky, když nestihnete zaplatit

V případě, že nestihnete zaplatit včas, nebudou se s vámi někteří poskytovatelé bavit, a rovnou předávají pohledávku k vymáhání externí firmě. V závěru tak nebudete dlužit pouze 5 000 Kč + úroky, ale i několik tisíc vymahačské firmě. SMS půjčka může být v tomto směru zrádnější než jiné druhy krátkodobých úvěrů.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.