Jak zjistit, jestli nejste v registru dlužníků

Postup, jak zjistit, jestli jste v registru dlužníků (2023)

Ještě než požádáte o půjčku, ověřte si, zda jste dostatečně bonitní, a jestli nejste v registru dlužníků třeba kvůli pozdě uhrazenému vyúčtování za telefon. I „dlužná tisícovka“ vám může zásadně zkomplikovat žádost o úvěry, zejména potom o hypotéky. Někdy se člověk dostane do některé z databází nevědomky a zůstává překvapen, že mu byla půjčka zamítnuta. Existuje přitom více způsobů, jak zjistit, jestli v registru (ne)jste.

Výpisy z registrů zdarma nejsou

Ačkoliv by asi většina lidí chtěla informace zjistit bezplatně, možné to není. K některým databázím totiž veřejnost ani nemá přístup a jiné jsou zpoplatněné už jejich samotnými tvůrci. Existuje však několik specializovaných služeb, které pro vás za pár stovek zjistí, zda a jaké zápisy v registrech dlužníků máte (pokud jsou, a to včetně těch pozitivních), jaká je vaše platební historie (nejenom úvěrová), a dokonce dokáží zjistit i orientační scoring, podle něhož lze odhadnout, zda dosáhnete na půjčku.

Kolikmam.cz: výpisy z registrů (ne)dlužníků

Kolikmam.cz vám pomůže zjistit, jak si stojíte v registrech BRKI, NRKI a REPI, případně také, zda na vás není uvalena exekuce (někdy o ní nemusíte vědět X let, třeba kvůli nedoplatkům za odpad):

  • za 100 Kč dostanete informace z BRKI nebo NRKI
  • za 180 Kč máte info z obou těchto rejstříků
  • za 40 Kč obdržíte info z rejstříku exekucí
  • za 100 Kč můžete získat své hodnocení (scoring)

Nejsemdluznik.cz: prokázání platební historie

Nejsemdluznik.cz čerpá data zejména ze Solusu a dalších veřejných rejstříků jako jsou neplatné doklady MVČR, centrální evidence exekucí, seznam spolehlivých plátců DPH apod.:

  • za 250 Kč obdržíte komplexní výpis coby fyzická osoba
  • za 300 Kč dostanete takový dokument, jste-li podnikatel
  • za 300 Kč si můžete o výpis požádat i právnická osoba (firma)

Solus: informace a platební historie

Solus.cz vám poskytne informace výhradně ze svých rejstříků, k nimž patří nejenom hlavní databáze Solus, ale také registr FO, registr IČ, třetích osob, pozitivní registr atd.:

  • za 99 Kč dostanete do SMS informace o aktuálních dluzích
  • za 320 Kč máte k dispozici písemný výpis ze všech registrů Solusu

Kdy vás firma nahlásí do registrů dlužníků

Rozhodně to není hned a jednotlivé společnosti se samy snaží tomuto kroku předejít tím, že klienta na dluh upozorňují a eventuálně se s ním snaží domluvit splátkový kalendář (link).

  • nejdříve vás do něj nahlásí po měsíčním prodlení, stává se to však málokdy
  • obvykle musíte dlužit alespoň 90 dní, a to v plné výši (nesnažili jste se tedy řešit situaci například tím, že jste posílali alespoň 50 % z výše splátek)

Jak požádat o výmaz z registrů

Pakliže se chcete zbavit negativních zápisů a mít „čistý štít“, bude třeba požádat o výmaz z registrů dlužníků (v článku jsou také potřebné vzory).

Kdo vás může do registrů dlužníků nahlásit

Ačkoliv jsou tyto databáze nejčastěji spojovány s poskytovateli půjček, mohou vás do nich zanést i jiné firmy. Zpravidla se jedná o ty, které vám poskytují službu, za níž neplatíte:

  • mobilní operátoři
  • dodavatelé energií
  • jiné velké firmy (obvykle z oborů energetiky, telekomunikace a finančnictví)

Ovšem aby vás mohla nějaká společnost nahlásit, musí být součástí některého z rejstříků, kdy k nejznámějším patří BRKI, NRKI a Solus. Jestliže jeho členem nejsou, nahlásit vás do něj nemohou.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.