Půjčka vs. úvěr: jaký je mezi nimi rozdíl?

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem aneb Není to jenom slovíčkaření

Ve světě „půjček“ se jedná o dva významné pojmy, které mezi sebou mnozí lidé zaměňují, jiní v nich nevidí rozdíl, a další si zase myslí, že úvěry poskytují banky, zatímco půjčky nebankovní společnosti. A i když se v případě půjček víceméně jedná o označení toho samého, každý poskytovatel s licencí ČNB vám dá vždy smlouvu o spotřebitelském úvěrů, nikoliv o půjčce. Rozdílů mezi těmito pojmy je několik.

Co je tedy půjčka, a co úvěr

Rozdíl ve zdánlivě stejných termínech spočívá pouze v jejich právní úpravě, z níž také vychází jednotlivá pravidla, nastavení odměny, řešení sporů apod. Legislativa vidí pojmy takto:

Takže ať žádáte o rychlou půjčku do výplaty u nebankovní společnosti, nebo o dlouhodobou půjčku u banky, bude se vždy jednat o úvěr. Ano, sami poskytovatelé sice prezentují tyto produkty jako půjčky (link), ale to z důvodu, že je tento pojem mezi lidmi, podnikateli i firmami užíván násobně častěji.

Půjčky poskytují i firmy bez licence; jak?

Jelikož na poskytovatele úvěrů dohlíží ČNB (link), která nastavuje přísné podmínky a de facto i říká, co mají při žádosti o půjčku vyžadovat, nezíská licenci každá společnost. V současné době působí v ČR kolem 90 nebankovních společností a 50 bank, což je celkem 140 s oprávněním poskytovat úvěry. Některé firmy i samotní lidé ale zákon obchází a půjčují si jako podnikatelé (OSVČ), takže:

  • i když zájemce o peněžitou zápůjčku prakticky podnikat nebude, založí si živnostenské oprávnění a získá IČ (nebo také IČO)
  • na jeho základě s ním poskytovatel sepíše smlouvu o peněžité zápůjčce
  • takový kontrakt není chráněn zákonem o spotřebitelském úvěru, což může žadatele značně znevýhodnit jak v otázce úroků a RPSN, tak sankcí a způsobí vymáhání
  • někdy se také jedná o půjčky na směnku

Jak fungují půjčky od soukromých osob

Alternativou ke klasickým spotřebitelským úvěrům jsou ještě půjčky od soukromých osob, které je často poskytují na směnku. Do jisté míry se opět jedná o obcházení zákona a žadatel se v takovém případě často vzdává nároku na právní ochranu, který by mu plynula ze zákona o spotřebitelském úvěru:

  • zájemce podepíše poskytovateli směnku, jíž potvrdí, že si převzal smluvenou částku, a zaváže se k úhradě domluvené sumy (ty musí být vždy přímo definována!)
  • řada soukromých osob nebo lichvářů nabízí půjčku na směnku online, jiní i osobně a vyplácí peníze na ruku
  • směnka není zákonem nijak zastropována, čehož poskytovatelé často využívají a nastavují extrémní úroky, které vychází klidně na 50 % za půl roku

Jestli to jde, raději se směnkám a pofidérním půjčkám na IČO vyhněte (slouží totiž opravdovým podnikatelům třeba na nákup materiálu) a snažte se o klasický úvěr od banky nebo nebankovní společnosti s licencí ČNB. Pokud jste v tíživé finanční situaci a nedokážete hradit své závazky, podívejte se na tipy, co dělat, když nemáte na splátky, nebo si vydělejte peníze ihned a zvládněte tak nepřízeň života.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.