Půjčka ve zkušební době

Půjčka ve zkušební době není nemožná, ale ani jistá; šanci na schválení však můžete zvýšit

Půjčka ve zkušební době je poněkud komplikovanou, ale nikoliv nemožnou záležitostí. Často se sice setkáte s odmítavým postojem, a to především u lidí, kterým žádost schválena nebyla. Existují nicméně podmínky, při jejichž splnění jsou některé banky i nebankovní společnosti schopny půjčku ve zkušební době schválit. Obvykle se přitom bude jednat spíše o desítky tisíc korun nežli o nějaké vysoké částky. Možný pak může být i nákup na splátky nebo zřízení kontokorentu, máte-li dobrou minulost.

Kolik si ve zkušební době půjčíte

Vzhledem k tomu, že nemusíte mít úplně jistý zdroj příjmů, bude chtít poskytovatel chránit sebe i vás, takže nabídne spíše nižší částky. Pravděpodobně se nedostanou přes hranici 50 000 Kč, a u některých společností to bude i méně. I taková půjčka ve zkušební době by nicméně měla pokrýt většinu běžných výdajů, ale třeba i koupi domácího spotřebiče nebo ojetého auta na dojíždění do nové práce.

Jak zvýšit šanci na půjčku ve zkušební době

Hned na úvod je potřeba zmínit, že ani splnění všech faktorů vám 100% úspěšnost nezajistí, neboť každá společnost přistupuje k posuzování žádosti trochu jinak. Své šance ale zvýšíte, pokud:

  • máte podepsanou smlouvu na dobu neurčitou, případně určitou, ale na 1 rok (ne kratší)
  • jste si zajistili další příjem, klidně formou DPČ nebo vedlejšího podnikání
  • v předchozím zaměstnání jste pracovali déle než rok (resp. neměníte jednu práci za druhou)
  • jako OSVČ jste podnikali úspěšně a se ziskem (pomoci může také nástup do zaměstnaneckého poměru ve stejném oboru)
  • máte úvěrovou a platební minulost bez jediného negativního zápisu (v registrech bývá dohledatelná až 2 roky a lze ji vymazat, link, ale například v insolvenčním rejstříku i 5 let)
  • jste klientem nějaké finanční instituce a máte u ní dobrou historii (zejména platební a příjmovou)

Bankovní vs. nebankovní půjčka ve zkušební době

„Pochodit“ můžete v obou sektorech, vždy záleží na vícero faktorech, zda vám bude půjčka ve zkušební době schválena. Například banka může vyjít vstříc svým dlouhodobým klientům, jimž může nabídnout jak klasickou půjčku (i když půjde spíše o malý úvěr do 10 000 Kč), tak kontokorent nebo kreditní kartu. Člověku bez dobré platební historie ale pomoci nemusí, neboť je pro ně nějakým způsobem rizikový.

Oproti tomu nebankovní půjčka ve zkušební době sice obecně nemívá tak přísné posuzování, ale platí pro ni stejná nařízení jako pro banku vyplývající ze zákona číslo 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru. Není tedy pravdou, že by žádost schválila komukoliv, ani že u ní hrozí nějaká rizika. Setkat se můžete s vyššími poplatky, v případě půjčky ve zkušební době vám ale ani banka nenabídne o moc nižší.

Půjčka ve zkušební době ihned (na účet)

V případě, že vám nějaký ze známých poskytovatelů s licencí ČNB žádost o úvěr schválí, dokáže obvykle peníze vyplatit v řádech minut, i když některým to zabere až 24 hodin (o tom většinou informuje na svých stránkách). Půjčka ve zkušební době ihned tedy možná je, v případě převodu na účet je ale nezbytné, aby vaše banka podporovala, resp. přijímala okamžité platby. Jestliže máte ale zájem spíše o půjčku v hotovosti, tak ji lze vyplatit ještě dnes zpravidla ve větších městech, jinak spíše do druhého dne.

Nákup na splátky ve zkušební době

Chcete-li u některého obchodníka využít nabídky „zboží dostanete teď, platíte postupně“, jedná se de facto také o druh půjčky, kdy prodejci uhradí kupní cenu úvěrová společnost, a vy ji následně splácíte jí. Tento způsob financování už přitom v dnešní době rychlých půjček není tak rozšířený jako dříve, ale přesto ho najdete i u řady velkých obchodníků. Nákup na splátky ve zkušební době má tedy stejná pravidla jako klasický úvěr, a jelikož ho poskytují pouze nebankovní společnosti, mohou být šance na schválení vyšší.

Půjčky pro zaměstnané ve zkušební době

Ačkoliv u řady úvěrových společností nelze výsledek žádosti odhadovat předem, jsou to právě zaměstnanci, kdo mají šanci na získání půjčky ve zkušební době. Jednat se přitom může jak o pracovníky v soukromém sektoru, tak ve státní sféře (kde se sice jedná spíše o služební poměr. ale to v tomto případě nehraje roli). Oproti tomu začínající podnikatelé obvykle dosáhnou na půjčku až po 3 měsících ziskového fungování.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.