Půjčka na směnku v insolvenci

Půjčka na směnku v insolvenci: kdo ji poskytne, co obnáší, a jaká jsou její rizika

Půjčka na směnku v insolvenci je riskantní jak pro věřitele, tak pro dlužníky, kteří tak sice mohou získat peníze na cokoliv, ale výměnou za velmi vysoké poplatky. Někdy ji navíc provází i jistá omezení. V praxi se jedná o problematickou záležitost, neboť je půjčka na směnku v insolvenci za běžných okolností zákonem zakázána a žádná seriózní společnost ji neposkytne. Asi jedinou možností tak zůstávají soukromníci a lichváři, kteří vám například dají peníze, abyste se z osobního bankrotu vyplatili.

Jak funguje půjčka na směnku v insolvenci

Vzhledem k tomu, že žádná úvěrová společnost s licencí ČNB nesmí peníze dlužníkům poskytnout, přichází na řadu soukromé osoby a lichváři. Ti sice nemají žádné oprávnění půjčku na směnku v insolvenci nabízet, chtějí však zneužít špatné finanční situace lidí a „vyrazit“ z ní co nejvíce. Pokud se tedy rozhodnete, že si o peníze tímto způsobem řeknete, počítejte s vysokou úrokovou sazbou. Ve své podstatě ale půjčka na směnku v insolvenci žádná extra specifika nemá.

Jedná se v podstatě o cenný papír, na němž dlužník svým podpisem věřiteli stvrzuje, že si od něj převzal určitou sumu, a že mu domluvenou částku také do nějakého data vrátí. Půjčka na směnku v insolvenci však není snadno vymahatelná, takže i kdyby vám dal soukromník k podpisu dokument, který opravňuje k okamžité exekuci, nebude ho moci uplatnit, neboť tu během insolvence nařídit nelze. Půjčka na směnku od lichváře vám však může způsobit jiné problémy, když nebudete splácet.

Půjčka na směnku v insolvenci na vyplacení dluhů

Chcete-li se z osobního bankrotu dostat a nedlužíte příliš vysokou částku, může půjčka na směnku v insolvenci pomoci s urovnáním situace. Nikdo vám sice nemůže nařídit, na co máte peníze použít, je to ale možnost, jak se zbavit všech dluhů a ukončit insolvenci předčasně, tedy dříve než za 3 nebo 5 let. Stačí, pokud doplatíte předepsaný dluh, a insolvenční správce může podat návrh soudu na dřívější ukončení osobního bankrotu s tím, že jste uhradili všechny určené pohledávky.

Půjčka na směnku v insolvenci na vyplacení dluhů už pomohla nejednomu člověku, který sdílel své zkušenosti v diskuzích. Úspěch ovšem vždy záleží na vaší celkové situaci, tedy jak vysoké dluhy jsou a kolik na ně potřebujete, a zda můžete ručit majetkem. Zejména u nižších částek to nebývá třeba, obzvláště když máte pravidelný příjem a je tedy patrné, že splácet chcete. Půjčka na směnku v insolvenci vám přitom dokáží některé soukromé osoby poskytnout okamžitě, ještě dnes.

Pokud to nezašlo tak daleko…

Pokud jste ještě nespadli do insolvence, může vám pomoci půjčka v exekuci, kterou je možné získat jak v hotovosti, tak na účet.

Co obnáší půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby

Často se jedná o poslední, ale i jedinou naději, jak přijít k penězům coby dlužník v osobním bankrotu. Zákon sice oficiálně zakazuje takovým lidem poskytovat úvěry, což ale někteří obchází a půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby nabízí. Obvykle se tak stává v případech, kdy poskytovatel dostane jako záruku nějaký majetek, případně si je jistý, že mu dlužník zvládne splácet díky příjmům, které však nelze doložit. I dnes jsou totiž běžné tzv. melouchy, tedy práce načerno.

Je však dobré tento krok pořádně promyslet, neboť půjčka de facto nikdy finanční problémy nevyřeší, akorát je oddálí a následně ještě více prohloubí. V rámci půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby navíc musíte počítat s velmi vysokými úroky, jimiž si poskytovatel kompenzuje zvýšené riziko, že může o peníze přijít. Výjimkou není poplatek 40 až 60 % oproti vypůjčené částce, ale někdy dochází i k extrémům, kdy mají půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby i více jak 100% úroky.

V takových případech je na místě tvrzení, že je to půjčka na směnku od lichváře, protože zákony ČR jinak shledávají tak obrovské přeplatky jako neetické. Mnohdy je však právě soukromá půjčka na směnku tou jedinou možností, která dlužníkům zbývá. Často se pro ni rozhodují i z důvodu, že insolvenční správce takto získané peníze neobjeví, neboť o jejich poskytnutí není žádný veřejný zápis. Pouze jeden cenný papír, který v případě půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby stačí.

Jak má vypadat směnka a na co dát pozor

Ať vám poskytuje peníze tímto způsobem kdokoliv, je důležité, aby měla půjčka na směnku v insolvenci všechny náležitosti. Bez nich byste totiž mohli platit výrazně více, než jste si původně ústně dohodli. Největší pozor si dejte, abyste NEpodepsali tzv. bianco směnku (též zvaná blankosměnka), u níž zpravidla chybí splatná částka a datum, do kdy ji uhradit. U půjčky na směnku v insolvenci by pak mohl její poskytovatel dopsat i dvakrát vyšší dluh, proti čemuž byste se nemohli bránit. Směnka má obsahovat:

  • Nadpis, že se jedná o směnku
  • Údaje o poskytovateli (věřiteli)
  • Údaje o klientovi (dlužníkovi)
  • Výši poskytované částky
  • Výši požadované částky ke splacení
  • Jakým způsobem má být dluh vyrovnán (obvykle je to jednorázově, ale lze dohodnout i splátkový kalendář)
  • Místo a datum podpisu
  • Vlastnoruční podpisy obou stran

Někdy se může setkat se zjednodušenou formou směnky, která neobsahuje údaje o poskytovateli, ale identifikujete v ní pouze sebe. V takovém případě je možné směnku odprodat nebo jinak přenést na nového majitele, takže i když vám půjčí na směnku v insolvenci soukromá osoba, může ji poté odprodat třeba lichváři. Vždy si proto dávejte pozor, co podepisujete, pokud si říkáte o peníze tímto způsobem.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu