Půjčka na směnku online

Půjčka na směnku online: co obnáší, kdo ji poskytuje, a na co si dát pozor

Půjčka na směnku online umožňuje získat peníze na základě podpisu cenného papíru, jímž se zavazuje, že vyrovná dohodnutý dluh. Jde vlastně o obdobu smlouvy, akorát je výrazně jednodušší a běžně ji můžete podepsat bez nějakých obstrukcí. Řada společností navíc uvádí, že dá půjčku na směnku online i dlužníkům se zápisem v registrech dlužníků, případně lidem s nižšími příjmy. Dávejte si však pozor, má řadu nevýhod, a zdaleka není tak bezpečná jako klasická online půjčka.

Jak přesně funguje online půjčka na směnku

Žádost může probíhat úplně stejně jako u klasického úvěru, kdy vyplníte formulář a uvedete v něm základní kontaktní údaje. Následně poskytoval vyhodnotí, zda vám dokáže online půjčku na směnku poskytnout, a pokud ano, kontaktuje vás (obvykle telefonicky) a domluvíte se, na jakém místě cenný papír podepíšete. Jakmile vypůjčení peněz ztvrdíte, bude vám domluvená částka zaslána na účet. Řada poskytovatelů pak nabízí půjčku na směnku také v hotovosti.

Kolik si můžete na směnku online půjčit

To záleží na konkrétním poskytovateli – na trhu působí společnosti, které se specializují pouze na malé půjčky na směnku v řádech tisíců, a stejně tak poskytovatelé, u nichž můžete získat desítky až stovky tisíc korun. Někdy je možné dostat dokonce až milion, takových firem ale moc není. Splatnost směnky bývá často jednorázová, některé společnosti vám ji ale umožní rozložit dle svých finančních možností, a to obvykle na dobu až 84 měsíců (7 let). Pořád ale mějte na paměti, že se neřídí zákonem o spotřebitelském úvěru a nemáte tedy ochranu jako u běžné půjčky (jak bankovní, tak nebankovní).

Na co dát pozor, když si půjčujete na směnku

V první řadě se ujistěte, že má půjčka na směnku online vyplněny všechny údaje, tedy včetně data splatnosti a částky, jakou vám někdo poskytuje, a jakou máte uhradit. Pokud by tyto informace chyběly, jednalo by se o tzv. bianco směnku (nebo také blankosměnku), u níž údaje chybí záměrně. Kdybyste takovou listinu podepsali, mohl by po vás poskytovatel žádat i jinou než ústně dohodnutou částku, což by vás dostalo do velkých problémů.

Stejně tak se vyhněte podpisu směnky, podle níž musíte uhradit vysoké a nepřiměřené úroky, případně také tučné pokuty v případě, že nevrátíte peníze včas – často na ně narazíte u půjčky na směnku v insolvenci. Řada poskytovatelů navíc zneužívá špatné finanční situace žadatelů i tím, že jim dává k podpisu něco jako „svolení k okamžitému vykonání exekuce“, v důsledku čehož neřeší věc soudy, ale rovnou exekutor. Neférový poskytovatel vám tak může pořádně uškodit.

Kdo si může na směnku online půjčit

Ačkoliv dříve bylo úvěrování touto formou zcela běžné, dnes je spíše ojedinělé. Mnohem přísnější legislativa už totiž neumožňuje poskytnout půjčku na směnku online komukoliv, potažmo ji dle zákona nemohou uzavřít běžní občané. Toto nařízení však řada žadatelů obchází tím, že si zřídí živnostenský list, neboť na IČO už půjčka na směnku online poskytnuta být může. Dalším předpokladem je OP a plnoletost, tedy věk min. 18 let, například příjmy ale věřitelé často neprověřují.

Online půjčka na směnku má řadu předností

Zejména jde o velmi rychlý způsob poskytnutí peněz, jaký ale dnes nabízí i nebankovní půjčky, které dokáží v mnoha případech pomoci i lidem se zápisem v registru. K dalším výhodám patří i veliká benevolence ze strany nabízejících, neboť často ani neprověřují, jaké máte příjmy a jaké výše dosahují vaše ostatní závazky. Někdy si tak dokonce může na směnku online půjčit i dlužník.

Kdo půjčku na směnku online poskytuje

Obvykle se jedná o soukromníky a společnosti balancující na hraně zákona, který půjčky na směnku v mnoha případech zakazuje, jak je zmíněno výše. Takoví poskytovatelé se často uchylují k lichvářským praktikám, v důsledku čehož vás mohou doslova připravit o vše. Pokud máte na krku dluhy, které už zašly příliš daleko, může pomoci půjčka v exekuci, s níž se všem věřitelům vyplatíte a budete moci začít odznova.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.