Půjčka na IČO

Půjčka na IČO: srovnání nabídek a informace o možnostech úvěrů pro podnikatele

Půjčka na IČO je produkt určený podnikatelům, kteří tak mohou žádat peníze na financování „businessu“. V nabídce ji mají jak banky, tak nebankovní společnosti, a obvykle ji nabízí za lepších podmínek než běžné spotřebitelské úvěry. Půjčka na IČO může mít různé podoby, a jelikož přistupuje mnoho poskytovatelů ke klientům individuálně, lze ji získat i bez registru a dokládání příjmů. Někteří ji přitom dokáží vyplatit téměř okamžitě, takže pokud potřebujete ještě dnes třeba nakoupit materiál, je to možné.

Jak půjčka na IČO funguje

V podstatě na jednoduchém principu, kdy vám úvěrová společnosti poskytne nějaké peníze, které jí potom dle smluvených podmínek splácíte. To je ale obecně známo. Oproti klasickým spotřebitelským půjčkám se nicméně ta na IČO liší tím, že může být poskytnuta pouze na živnostenský list, tedy podnikatelům (fyzickým osobám podnikajícím na základě živnostenského oprávnění); pro firmy je pak určen jiný druh financování. Půjčka na IČO mívá také kratší splatnost než klasické spotřebitelské úvěry.

Co pokryje půjčka na IČO

Tady záleží, za jakých podmínek si úvěr sjednáte. Na trhu jsou běžně dostupné půjčky pro podnikatele, které musíte využít pouze na náklady spojení s podnikáním, tedy například:

  • nákup materiálu
  • vybavení kanceláře, dílny, skladu…
  • profinancování nových strojů ve výrobě
  • koupě automobilu pro účely podnikání
  • vyplacení mezd zaměstnancům atd.

Jednat se může i o půjčku na IČO na jeden konkrétní účel, třeba o provozní úvěr právě na financování nového vybavení s cílem rozšíření výroby. Předností u nich bývá, že mívají nižší úroky a obecně výhodnější podmínky. Vedle toho se ale můžete setkat i s půjčkami pro podnikatele na cokoliv, takže je potom jedno, na co peníze využijete. Počítejte však, že i přesto bude úvěr přímo vázán na váš živnostenský list.

Půjčka na IČO v mnoha variantách

Zdaleka se nejedná pouze o jeden produkt, který by nabízely všechny společnosti; naopak. Nabídka je velmi rozmanitá, takže se půjčka na IČO dobře přizpůsobí vašim potřebám a požadavkům:

  • mikropůjčka pro podnikatele dosahuje obvykle výše 10 000 Kč, ale u vybraných společností to může být i 3krát více; hodí se k úhradě malých výdajů jako je nová židle, telefon, monitor apod., a nejpozději do 30 dní ji musíte jednorázově uhradit
  • dlouhodobá půjčka na IČO mívá splatnost až 5 let (ale individuálně i delší) a obvykle dosahuje výše až 1 milionu korun (opět ale platí, že zpravidla banky dokáží poskytnout i více); úvěr je přitom hrazen pravidelnými splátkami, většinou na měsíční bázi, ale může se jednat i např. o čtvrtletní
  • revolvingový úvěr pro podnikatele bývá svázán s kreditní kartou a slouží spíše jako finanční rezerva, z níž můžete kdykoliv čerpat – tedy třeba při zvýšené poptávce po výrobcích nakoupit jednorázově více materiálu na výrobu aj.; obvykle dosahuje i vyšších desítek tisíc, při vysokých obratech to ale může být až 0,5 milionu korun
  • leasing na IČO slouží výhradně k financování koupě auta, kdy je mezi podnikateli rovněž oblíbený leasing operativní; vedle toho ale dokáží některé společnosti financovat na leasing i třeba nákup strojů do výroby a jiné techniky (jeřábu, vysokozdvižného vozíku…)

I pro začínající podnikatele půjčka existuje

Kdo se teprve pustil do „businessu“ a nemá ani jedno daňové přiznání, kterým by mohl doložit své výdělky za předchozí alespoň jeden rok, může využít půjčky pro začínající podnikatele. Ta je v tomto případě rovněž vázána na IČO, ovšem její poskytovatelé nevyžadují právě ono daňové přiznání. Příjmy totiž lze doložit pomocí výpisů z účtu za poslední 3 měsíce, nebo udělit úvěrové společnosti svolení, aby si je zkontrolovala nahlédnutím do vašeho konta (to probíhá ve spolupráci s bankou, žádné údaje nepředáváte).

Jaká bude její výše se pak odvíjí jak od nabídky konkrétní společnosti, tak od výše vašich příjmů právě z podnikání. S nějakým průměrným výdělkem kolem 40 000 až 50 000 Kč měsíčně dosáhnete na půjčky na IČO ve výši desítek, možná i stovek tisíc korun. Kdybyste ale potřebovali získat peněz více, lze poskytovateli doložit třeba nasmlouvané budoucí zakázky, z nichž bude jasné, kolik dostanete. V takovém případě bude totiž váš příjem „zajištěný“ a půjčka na IČO může dosahovat i více jak milionu korun.

Půjčka na IČO bez registru

Jestli se s vámi táhne z minulosti nějaký přešlap, nebo třeba potíže způsobené poklesem tržeb, za který jste nemohli, neznamená to, že se k vám všichni poskytovatelé otočí zády. Půjčka na IČO bez registru sice není tak docela možná, ale lze ji schválit i přes negativní zápis. Záleží totiž, o jak vážnou záležitost se jedná a jaká je vaše současná situace. Tedy jestli máte opět výdělečné podnikání a jste schopni splácet. Na nižší částky obvykle postačí příjmy, na milionové bude zřejmě potřeba ručení nemovitostí.

Půjčka na IČO bez doložení příjmů

Pokud patříte mezi nové podnikatele bez historie, nebo u sebe zrovna nemáte daňové přiznání, problém to u většiny úvěrových společností není. Půjčky na IČO bez doložení příjmů poskytují běžně, kolik vyděláváte totiž stačí doložit přes výpisy z účtu, případně nechat jednorázově nahlédnout do konta (nedáváte žádné údaje, proces zaštiťuje banka). Jestli jste ale například v mínusu a tržby klesají, ani nebankovní půjčka na IČO vás „nespasí“, bude-li evidentně, že nedokážete splácet. Někdo ji ale nabízí oproti nemovitosti.

Bezúročná půjčka na IČO na vybrané projekty

Specifickou nabídku vytváří Národní rozvojová banka „ve službách státu“, které poskytuje živnostníkům i firmám tzv. bezúročnou půjčku na IČO. Musíte ale splňovat některé podmínky (třeba firma na zpracování odpadu, rodinný podnik…), jinak vám úředníci nárok neuznají. Získat přitom můžete stovky tisíc až desítky milionů korun, přičemž Národní rozvojová banka vám poskytne půjčku na IČO bezúročně, tedy zdarma, a vedle toho je možnost využít ještě zvýhodněné financování od spolupracující instituce.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu