Půjčka bez doložení příjmu: kde vám (ne)půjčí?

Půjčka bez doložení příjmu znamená, že vám poskytovatel může půjčit i přesto, že vyděláváte méně, nebo po vás vůbec nebude chtít výpisy z účtu ani potvrzení od zaměstnavatele. Standardně tak získáte nižší částky do 8 000 Kč, někde vám ale půjčí bez doložení příjmu i více. Produkt je vhodný pro lidi s nízkým příjmem, důchodce, matky na mateřské dovolené nebo začínají podnikatele (OSVČ). Od někoho si můžete nechat vyplatit půjčku bez doložení příjmu na účet, ale některé společnosti ji nabízí i v hotovosti na ruku.

Výhody a nevýhody půjčky bez doložení příjmu​

  • Nemusíte prokazovat svůj příjem
  • Vyplacení hotově nebo na účet
  • Peníze získáte do 24 hodin
  • Finance lze použít na cokoliv
  • Úroky a RPSN bývají extrémně vysoké
  • Vysoké penále za pozdní splácení
  • Nevyřeší dlouhodobě finanční potíže
  • Úvěr nezíská úplně každý

Komu je určena půjčka bez doložení příjmu

V tomto případě se jedná o velmi flexibilní produkt, protože půjčku bez doložení příjmu může získat téměř kdokoliv. Ať se jedná o člověka s nízkým příjmem, studenta, OSVČ, důchodce, nebo matku na mateřské dovolené. V podstatě vždy poskytují půjčku bez dokládání přijmu nebankovní společnosti, kterým nemusí vadit ani zápis v registru dlužníků. Narazí však nezaměstnaní, jimž ze zákona nesmí půjčit nikdo; některé společnosti však umí vyplatit i závazky ve stavu exekuce.

Kolik si můžete půjčit bez doložení příjmu

Na českém trhu jsou desítky společností, které poskytují mikropůjčky do 8 000 Kč, úvěry do 30 000 Kč se splatností do 1 roku, ale i větší firmy, u nichž si bez doložení příjmu půjčíte až půl milionu. Například Acema vám však může poskytnout až 8 milionů Kč se splatností do 20 let za předpokladu, že úvěr zajistíte nemovitostí. Tímto produktem tak můžete financovat dokonce i bydlení nebo podnikání. V každém případě vás ovšem čekají vysoké úroky.

Mini nebo mikropůjčka bez doložení příjmu

Pokud potřebujete půjčit do 8 000 Kč, jedná se o tzv. mikropůjčku. Obvykle slouží jako poslední záchrana k pokrytí nenadálých výdajů nebo vyřešení finanční tísně, kdy vám zbývá pár dní do výplaty. Některým poskytovatelům stačí výpisy z účtu a nepotřebují dokládat příjem potvrzením od zaměstnavatele. Pokud jde o minipůjčku, jedná se v podstatě o jiné označení mikroúvěru do 30 000 Kč, a bez doložení příjmu ji lze získat u nebankovních společností.

Půjčka bez doložení příjmu a registru na ruku

Jestli potřebujete půjčit, aniž byste měli bankovní účet, vyplatí vám někteří poskytovatelé peníze v hotovosti na ruku, a to buď na své pobočce, nebo za vámi osobně přijede obchodní zástupce. Hodně flexibilní je v tomto směru Zaplo, od něhož si můžete půjčku vyzvednout v síti trafik GECO, případně CreditPortal, který vám ji zase připraví na čerpacích stanicích EuroOil kdekoliv v ČR. Jedná se však pouze o nižší částky v řádech několika tisíců.

Kdo by chtěl v hotovosti půjčit vyšší částku – třeba na koupi druhého auta nebo vybavení domácnosti – jsou mu k dispozici společnosti jako FairCredit nebo Provident. Ty za vámi pošlou obchodního zástupce kamkoliv v České republice, který vám přiveze jak smlouvu k podpisu, tak peníze na ruku. Půjčit si přitom můžete i vyšší desítky tisíc. U zmíněného Providentu to je v hotovosti až 90 000 Kč, u FairCreditu je hranice do 70 000 korun.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto čtenářům prezentovat jasně a srozumitelně a upozorňovat na nedostatky. Nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání.