Okamžité platby

Okamžité platby (2024): které banky je umí a které ne, jak je posílat a jak rychle chodí

Okamžité platby umožňují převod peněz mezi účty cizích bank během pár sekund, ať je všední den nebo víkend. Ve většině případů není nutné za tuto službu platit, vybraní poskytovatelé osobních účtů ji však zpoplatněnou mají. Okamžité platby dnes podporuje většina známých bank, z čehož těží i třeba úvěrové společnosti, které díky nim dokáží posílat půjčky na účet ihned, a to dokonce i o víkendu.

Které banky umí okamžité platby

Co bylo ještě před pár lety nemyslitelné se stalo realitou hlavně díky velkému ohlasu klientů, díky němuž přistoupily k podpoře okamžitých plateb alespoň ty největší banky v ČR:

Kód bankyBankaCelý název banky
0100Komerční banka (KB)Komerční banka, a.s.
0300ČSOBČeskoslovenská obchodní banka, a. s.
0600MonetaMONETA Money Bank, a.s.
0800Česká spořitelnaČeská spořitelna, a.s.
2010Fio bankaFio banka, a.s.
2250CreditasBanka CREDITAS a.s.
3030Air BankAir Bank a.s.
5500Raiffeisenbank (RB)Raiffeisenbank a.s.
5800J&T BANKAJ&T BANKA, a.s.
6000PPF bankaPPF banka a.s.
6210mBankmBank S.A., organizační složka
8040OberbankOberbank AG pobočka Česká republika
Seznam bank, které podporují okamžité platby

Všechny banky, které podporuje okamžité platby, jsou vedeny v systému CERTIS a ČNB jejich seznam pravidelně aktualizuje na svých stránkách. Aby se daný poskytovatel osobních účtu mohl těchto expresních plateb účastnit, musí je klientům umožnit přijímat, odesílat však ne (většina to ale podporuje).

Které banky okamžité platby neumí

Ani přes přání klientů některé velké banky dosud k zavedení okamžitých plateb nepřistoupily a stále fungují „ve starém režimu“, kdy peníze převádí až do druhého dne. Nepodporují je:

 • Hello Bank
 • Expobank CZ
 • Trinity Bank
 • UniCredit Bank a další…

Jak okamžité platby fungují

Jejich princip je velmi jednoduchý a de facto ho lze charakterizovat jako „převod peněz mezi účty jiných bank 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, tedy včetně víkendů a státních svátků“:

 • aby mohla okamžitá platba proběhnout, musí je podporovat jak banka odesílatele, tak banka příjemce (pokud je umožňuje pouze jedna strana, okamžitá platba neproběhne a bude změněna na standardní; například úvěrové společnosti mají téměř vždy účet u takové banky, která okamžité platby podporuje, aby mohla klientům posílat půjčky ihned)
 • v režimu 24/7 je možné převést v rámci jedné okamžité platby až 2,5 milionu korun (dříve pouze 400 000 Kč, Česká národní banka však od 01. 06. 2021 limit navýšila)

Jak posílat okamžité platby

U řady bankovních domů se staly samozřejmostí a při zadávání platby tak není nutné cokoliv nastavovat. Není to ovšem pravidlem ve 100 % případů, takže u některých bank musíte přímo nastavit, že chcete platbu odeslat okamžitě, s čímž se někdy pojí poplatek 1 až 5 Kč:

 1. otevřete mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví
 2. přejděte na zadávání (posílání) plateb
 3. zadejte částku a vyplňte potřebné parametry
 4. není-li automaticky nastavena okamžitá platba, posuvníkem ji zapněte
 5. v kalendáři si můžete ještě ověřit, že bude opravdu odeslána dnes
 6. poté už jenom klepněte na „Odeslat“ a je hotovo

Odpovědi na časté otázky

Které banky umí okamžité platby?

V roce 2024 je podporuje (řazeno dle kódu banky vzestupně) 0100 Komerční banka, 0300 Československá obchodní banka, 0600 MONETA Money Bank, 0800 Česká spořitelna, 2010 Fio banka, 2250 Banka CREDITAS, 3030 Air Bank, 5500 Raiffeisenbank, 5800 J&T BANKA, 6000 PPF banka, 6100 Raiffeisenbank, 6210 mBank, 8040 Oberbank AG.

Jaké banky nemají okamžitou platbu?

Ani přes jejich velkou oblibu je dnes některé bankovní domy nepodporují, jedná se třeba o UniCredit Bank, Expobank CZ (dnes Maxbanka), Hello Bank (v roce 2023 zanikla), Trinity Bank a řadu dalších, obvykle menších.

Jak fungují okamžité platby?

Princip je velmi jednoduchý: pokud banka odesílatele i příjemce podporuje okamžité platby, dojde k převodu peněz během pár vteřin. O mezibankovní spojení se zasluhuje systém CERTIS.

Kdy přijde okamžitá platba?

V tomto případě pojmenování vystihuje i samotnou rychlost, protože okamžitá platba je připsána opravdu ihned. Obvykle tak převod peněz netrvá déle než pár vteřin.

Přijde okamžitá platba o víkendu?

Ano, převod peněz funguje v režimu 24/7, což znamená, že jsou připisovány jak ve všední dny, tak v sobotu, neděli a ve státní svátky během pár vteřin.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.