Nebankovní konsolidace

Nebankovní konsolidace: jaké má výhody, kdy ji využít, a jaké mívá podmínky?

Nebankovní konsolidace bývá východiskem pro lidi, kteří potřebují individuální přístup. Třeba že z nějakého důvodu nedosáhnou na sloučení půjček v bance, anebo potřebují převést do jedné i nějaké méně časté, třeba splátkový prodej. Výsledkem nebankovní konsolidace mohou být až o 30 % nižší splátky, ale v řadě případů lze ušetřit ještě více. Současně přitom může klesnout celkově splatná částka nebo délka trvání závazku. K vyřízení obvykle nikam nemusíte, vše jde totiž vyřídit přes internet.

Jak funguje nebankovní konsolidace

V principu je to velmi snadné: pakliže máte dva nebo více úvěrů, které zatěžují váš rozpočet více, než byste chtěli, můžete je zahrnout do nebankovní konsolidace, čímž dojde k vyplacení všech současných věřitelů. Ve výsledku vám tedy odpadne placení několika méně výhodných půjček a zbude vám pouze jedna, v důsledku čehož nejenom klesnou měsíční výdaje, ale rovněž můžete za půjčku celkově méně přeplatit. Neplatí to ovšem vždy, záleží to mj. na délce splatnosti.

Nebankovní vs. bankovní konsolidace

Pochopitelně se setkáte s nabídkou mnohých finančních institucí i názory lidí, kteří budou tvrdit, že nebankovní konsolidace nemá smysl. Obvykle tím poukazují na výši úrokové sazby a RPSN, protože může být skutečně i nebankovní konsolidace vyšší než u banky. Není to ale pravidlem, oba parametry se odvíjí od bonity klienta; je-li dobrá, dokáží některé „nebankovky“ nabídnout stejné (nebo i lepší) podmínky. Na druhou stranu je pouze pár společností, které dávají limity vysoké jako v bance (oproti nim ale umí sloučit téměř jakékoliv půjčky). Vždy je tedy potřeba se seznámit s možnostmi poskytovatelů.

Srovnání: kdo nabízí nebankovní konsolidace

Finanční trh skýtá opravdu velké množství „nebankovek“, z těch co nabízí nebankovní konsolidace jich však zase tolik není. Z těch nejznámějších jsou to třeba:

PoskytovatelKonsolidaceÚrokRPSNPoskytnutí
on-line
LimitSplatnostPeníze
navíc
Posouzení
žádosti
VedeníSjednání
na pobočce
Odklad splátek
zdarma
Vrácení
splátek
Cofidis logoKonsolidace Cofidisod 8,9 % p.a.od 9,27 %Zdarma
Mám zájem
30 000
1 milion
12120 měsíců
(10 let)
ZdarmaZdarmaNelze
Home Credit logoKonsolidace půjčekod 10,8 % p.a.od 11,4 %Zdarma
Mám zájem
30 000
700 000
24120 měsíců
(10 let)
ZdarmaZdarmaNelze
Zonky logoKonsolidace ZONKYod 4,99 % p.a.od 5,56 %Zdarma20 000
1,2 milionu
12120 měsíců
(10 let)
ZdarmaZdarmaNelze
Srovnání nabídek nejlepší nebankovní konsolidace 2023

Alternativou může být ještě konsolidace Zonky, která rovněž vystupuje jako nebankovní, ačkoliv má poměrně přísné podmínky (podobně jako banky). I tak ale dokáže pomoci i lidem se zápisem v registru nebo s nižšími příjmy, pokud si k nebankovní konsolidaci přikoupí pojištění schopnosti splácet.

Jaké půjčky lze sloučit do nebankovní konsolidace

Naprostá většina společností dokáže profinancovat všechny možné bankovní i nebankovní úvěry. Řadě z nich navíc nedělá problém ani sloučení podnikatelských úvěrů s těmi běžných lidí, díky čemuž je nebankovní konsolidace vysoce flexibilní a použitelná na:

 • klasické úvěry na splátky
 • obecně na půjčky na cokoliv
 • revolvingové úvěry
 • kontokorenty a kreditní karty (linky)
 • půjčky na automobil
 • splátkové prodeje
 • mikropůjčky

Pouze větší poskytovatelé potom dokáží zahrnout do nebankovní konsolidace také leasing na auto, zpravidla se však musí jednat o společnost, která nabízí klientům vyšší částky.

Výše nebankovní konsolidace

V závislosti na zvoleném poskytovateli můžete běžně dostat na sloučení půjček až 1 milion korun, při zajištění nemovitostí se pak standardně setkáte i s mnohanásobně vyšší nabídkou. V takovém případě je ovšem nutné zhodnotit, zda se půjčka oproti ceně domu / bytu / pozemku aj. vyplatí, maximálně LTV (tedy poměr mezi výší úvěru a cenou nemovitosti) přitom bývá 70 %, výjimečně může být i vyšší.

Podmínky nebankovní konsolidace

Jestli vám dokáže oslovená úvěrová společnost pomoci musí nejdříve posoudit na základě bonity, tedy úvěruschopnosti. K tomu je potřeba splňovat několik podmínek:

 • sloučit je potřeba alespoň dvě půjčky (a nezáleží, zda bankovní nebo nebankovní)
 • v tuto chvíli nemůžete být s žádným závazkem po splatnosti
 • výše všech splátek, které aktuálně hradíte, nesmí přesahovat 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu (45 %, pakliže vám je 36 let nebo více)
 • celková výše všech úvěrů nemůže být vyšší než 9,5násobek vašeho čistého ročního příjmu (8,5násobek, jestli jste už dovršili věku 36 let)
Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu