Mikropůjčka

Mikropůjčka: velké srovnání, která je nejlepší, doporučení a další informace

Mikropůjčka je známa také jako krátkodobý úvěr a pomáhá řešit dočasný nedostatek peněz. Nabízena je celou řadu společností, obvykle přitom za podobných podmínek, ačkoliv některé jsou přece jenom „lepší“. Mají třeba nižší úroky a RPSN, ale stejně tak dokáží poskytnout první půjčku zdarma. Veškerá komunikace přitom u všech probíhá přes internet, díky čemuž můžete mít peníze už do 10 minut. Někteří poskytovatelé navíc fungují i v sobotu a neděli, takže jsou schopni schválit a vyplatit mikropůjčku o víkendu.

Co je mikropůjčka

Jedná se o produkt, který má svá specifika i pravidla a hodí se pouze k řešení některých situacích, zpravidla ale není vhodný jako dlouhodobý. Mikropůjčka je jednoduše půjčka s velmi krátkou splatností, a to nanejvýš do 30 dní, přičemž spodní hranice bývá často 5 dní, ale někdy i den jediný. Její úhrada probíhá jednorázově a nelze ji rozložit na splátky; pokud to ale potřebujete, slouží k tomu střednědobé úvěry na pár měsíců.

Mikropůjčka je vždy nebankovní

V nabídce bankovních domů ji jednoduše nenajdete, protože ji neposkytují. Velmi málo z nich sice dokáže malou půjčku i ve výši pár tisíc, ale jedině na splátky. Nebankovní mikropůjčka je tak jedinou volbou, pakliže chcete právě úvěr se platností do 30 dní, tedy na dočasné období, třeba do výplaty. Jednotliví poskytovatelé se přitom často soustředí pouze na tento druh půjčky a žádný jiný nenabízí.

Mikropůjčka online na účet

Zdaleka nejrychlejší vyřízení probíhá právě přes internet, kdy stačí jenom vyplnit formulář a téměř obratem dostanete odpověď (alespoň u některých poskytovatelů). V případě, že bude žádost schválena, obdržíte mikropůjčku ihned po podpisu smlouvy, resp. nejrychleji už do 10 minut. Zasluhují se o to okamžité platby, kterých dnes využívají de facto všechny úvěrové společnosti. Mikropůjčka na účet může být díky tomu vyplacena opravdu kdykoliv, klidně v sobotu, neděli i ve státní svátek.

Mikropůjčka vyplácená v hotovosti

Jestliže se vám z nějakého důvodu nehodí výplata na účet, třeba že nedokážete poslat ověřovací poplatek, nabízí aktuálně mikropůjčku v hotovosti jediná společnost v ČR. Požádat o ni sice musíte přes internet, kde také doložíte vše potřebné, akorát při předání peněz prokážete svou totožnost pomocí OP. Mikropůjčka je přitom vyplácena na zhruba 170 pobočkách benzinek, takže je možná víceméně v každém větším městě.

Srovnání: jaká mikropůjčka je nejlepší

PoskytovatelÚrokRPSNLimit (nový klient)OpakovaněSplatnostPrvní půjčka zdarmaPoskytnutí onlineO víkenduPosouzeníVyplacení

více informací
vždy 365 % p.a.od 2 018,67 %1 000 až 25 00025 00010 až 45 dníZdarma
Mám zájem
už do 10 minutuž do 10 minut


více informací
od 0 % p.a.od 2 969 %1 000 až 10 00020 0005 až 30 dníZdarma
Mám zájem
už do 5 minutuž do 10 minut

více informací
vždy 40 % p.a.od 961 089,70 %500 až 30 000až 30 0005 až 30 dníZdarma
Mám zájem
už do 5 minutuž do 10 minut
od 0 % p.a.vždy 48,3 %1 000 až 15 00020 0005 až 30 dníZdarma
Mám zájem
už do 5 minutuž do 5 minut

více informací
vždy 36 % p.a.od 3 418,31 %1 000 až 15 00015 0007 až 28 dníZdarma
Mám zájem
už do 5 minutuž do 10 minut
od 0 % p.a.
od 4 933,41 %1 000 až 10 00020 0005 až 30 dníZdarma
Mám zájem
už do 5 minutuž do 10 minut
od 279,83 % p.a.od 1 141,2 %1 000 až 16 00020 0005 až 30 dníZdarmauž do 5 minutuž do 5 minut
Srovnání mikropůjček

Mikropůjčka bez registru

Když se s vámi pojí nějaký negativní zápis, budou na něj sice některé společnosti automaticky nahlížet „skrz prsty“, ale jiné bude zajímat, proč k němu došlo. Mikropůjčka bez registru tedy není úplně přesné označení, spíše se jedná o krátkodobý úvěr, kde zápis v registru nevadí. Neznamená to ale, že by dostal peníze každý, ale třeba před rokem nezaplacená složenka za elektřinu dnes nemusí být překážkou. Důležité nicméně je, abyste měli své finance v pořádku, tedy zejména hradili všechny závazky včas.

Mikropůjčka bez doložení příjmu

Dnes se jedná o zcela běžnou záležitost, ačkoliv nefunguje na stejném principu jako dříve, kdy žadatel ani nemusel pracovat a mikropůjčka bez doložení příjmu mu byla schválena. Úvěrová společnost dnes musí ověřit, že dokážete závazek splácet, a vyžaduje proto prokázání stálého příjmu (ze zaměstnání, podnikání, případně důchodu…). K tomu ale nutně nepotřebujete papírové potvrzení od firmy, v níž pracujete, doložit můžete i výpisy z účtu nebo umožnit poskytovateli jednorázovou kontrolu konta.

Jak funguje první mikropůjčka zdarma

Zatímco dříve patřila k velmi rozšířeným, dnes už ji najdete v nabídce pouze některých poskytovatelů. Její fungování přitom vystihuje už samotný název, tedy první mikropůjčka zdarma, kdy vrátíte přesně takovou částku, jakou obdržíte – nehradíte tedy žádné poplatky. Podmínka přitom bývá jediná, vrátit peníze včas. Někde na to budete mít i celý měsíc, jinde je mikropůjčka zdarma pouze na 14 dní. Tak či onak se jedná o způsob, jak zvládnout nepříznivé období, aniž by vás stálo jedinou korunu.

I konsolidace mikropůjček je možná

V případě, že jste si vzali krátkodobých úvěrů více a víte, že je nedokážete všechny zaplatit včas, lze je u některých poskytovatelů v rámci konsolidace mikropůjček sloučit, ale nenabízí je každý. Například banky se do financování příliš často nepouští, pakliže zároveň nechcete sloučit ještě další úvěr (třeba kreditní kartu, kontokorent, klasickou půjčku na splátky…), a bude se jednat spíše o nebankovní konsolidace mikropůjček. Nenechávejte to ale na poslední chvíli, na vyřízení jsou třeba alespoň 2 až 3 pracovní dny.

Mikropůjčka v insolvenci možná není

Jestliže jste se dostali do takového stavu, jsou jednoduše dveře všech úvěrových společností s licencí ČNB zavřené. Půjčovat lidem v insolvenci totiž zakazuje zákon, protože máte peníze nad rámec nezabavitelné částky padnout právě na úhradu dluhů, kvůli nimž jste se do ní dostali. I z tohoto důvodu se pak někteří lidé poohlíží po mikropůjčce od soukromého věřitele, třeba na směnku, takovou ale doporučit nelze. Pojí se s ní extrémní úroky a mnoho rizik, protože vás nechrání zákon o spotřebitelském úvěru.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.