Kreditní karta cashback: která nabízí nejlepší a další bonusy?

Kreditní karta a cashback (2024): která nabízí nejlepší výhody, bonusy a slevy?

Cashback je zajímavým doplňkem kreditní karty, která už sama o sobě nabízí řadu výhod (cestovní pojištění, opakovanou půjčku zdarma, věrnostní programy…). Nabídky jednotlivých poskytovatelů se vcelku liší, díky placení kreditní kartou je nicméně možné dostávat každý měsíc zpět i několik stovek, a k tomu navíc další výhody. S využitím věrnostního programu (které bývají poměrně bohaté mimochodem) se navíc může jednat i o násobně vyšší úsporu, záleží, u koho si „kreditku“ sjednáte.

Co je cashback

Jedná se o službu nebo proces, jejíž název lze volně přeložit jako „peníze nazpět“, a funguje jednoduše tak, že se kupujícímu vrací určité procento z útraty. A to buď přímo od jejího vydavatele (třeba banky), nebo od tzv. organizátorů, jimiž jsou u nás zejména MasterCard a VISA. Ovšem ne každá kreditní karta cashback nabízí, v poslední době je však benefitem stále častěji. Někdy je navíc možné dostávat i jednorázové finanční odměny, typicky v rámci akcí (třeba za doporučení) nebo za samotné sjednání „kreditky“.

Srovnání: cashback u kreditní karty z každé platby

Kolik peněz se vám vrátí je u každé společnosti jiné; zatímco jedna má u kreditní karty cashback 2 %, jiná pouze procento, a další dokonce pouze půl. Stejně tak je důležité, aby byl daný obchodník zapojen do programu, jedině tak vám může vydavatel kreditní karty cashback umožnit.

VydavatelNázev kreditní kartyCashbackMax. Kč zpětKam peníze vracíPodmínkaI v zahraničíPočet obchodníkůOrganizátor
Česká spořitelna logoKreditní karta Česká spořitelna1 %až 350 Kč/měsícna účet kreditní kartyŽádnáAno???MasterCard
ČSOB logoKreditní karta Standard0,5 %až 1 000 Kč/měsíc???Žádná??????MasterCard
Komerční banka logoA Karta1 %až 500 Kč/měsícna penzijní spoření?????????MasterCard
Komerční banka logoLady karta1 %až 500 Kč/měsícna penzijní spoření?????????MasterCard
mBank logomKreditka Plus1 %až 500 Kč/měsícna spořící účet mSpoření?????????MasterCard
mBank logomKreditka e-Shop1 %až 500 Kč/měsícna spořící účet mSpoření?????????MasterCard
Moneta Money Bank logoKreditní karta Smart1 %až 500 Kč/měsíc?????????250+MasterCard
Raiffeisenbank logoKreditní karta STYLE1 %až 150 Kč/měsícna účet kreditní karty?????????MasterCard
TescoKreditní karta Tesco0,5 %až 210 Kč/měsícClubcardNení?????????
Srovnání cashbacku a podmínek u kreditních karet

Za jakousi „bonusovou“ kreditní kartu lze považovat tu od Crypto.com, která nabízí oproti programům v ČR až násobně vyšší cashback i řadu dalších benefitů. Její používání však stojí na kryptoměnách, které je sice možné přímo v mobilní aplikaci přeměnit na reálné peníze, ne každému to ale vyhovuje.

VydavatelNázev kreditní kartyCashbackMax. Kč zpětKam peníze vracíPodmínkaI v zahraničíPočet obchodníkůOrganizátor
Crypto.comKreditní karta Crypto VISAaž 8 %NeomezeněCRO tokenyNeníAno???VISA
„Bonusová“ kreditní karta s vysokým cashbackem

Srovnání: kreditní karta dává cashback u „partnerů“

Vedle výše uvedeného nabízí řada „kreditek“ také vlastní slevové programy, s nimiž můžete dostávat každý měsíc zpět ještě více. Někdy dosahují odměny za nákup kreditní kartou až 30% cashbacku, obvykle se vám přitom peníze vrátí právě do věrnostního programu, případně dojde už při platbě k ponížení ceny.

VydavatelNázev kreditní kartyVěrnostní programCashback z programuMax. Kč zpětKam peníze vrací
Česká spořitelna logoKreditní karta ČSMasterCard Priceless Specialsrůzně??????
ČSOB logoKreditní karta SmartSvět odměnaž 30 %Neomezeněna konto Svět odměn
Komerční banka logo4U kartaSphere5 až 30 %Neomezeněna konto Sphere
mBank logomKreditkaMůj MasterCard5 až 30 %Neomezeněna konto Můj MasterCard
mBank logomKreditka PlusMůj MasterCard5 až 30 %Neomezeněna konto Můj MasterCard
mBank logomKreditka e-ShopMůj MasterCard5 až 30 %Neomezeněna konto Můj MasterCard
Moneta Money Bank logoMoneyCard Smartbene+až 20 %Neomezeněna účet kreditní karty
Moneta Money Bank logoMoneyCard Goldbene+až 20 %Neomezeněna účet kreditní karty
TescoClubcard Premium+Clubcardaž 20 %až 2 000 Kč/měsícjako kupóny do Tesca
Srovnání cashbacku od partnerů u kreditních karet

Bonusy: získejte více než jenom cashback

Ačkoliv už je samotné vracení peněz z provedených plateb zajímavou možností, jak si přivydělat, potažmo jak ušetřit, nabízí někteří vydavatelé kreditních karet vedle cashbacku ještě jednorázové bonusy. Ty přitom nemívají nikterak složité podmínky, obvykle stačí, když v daném měsíci několikrát zaplatíte na internetu nebo v obchodě právě pomocí kreditní karty. Kdo nabízí nejvíce?

VydavatelNázev kreditní kartyBonusJak bonus získatOrganizátorBezúročné období
ČSOB logoKreditní karta Standardaž 1 500 Kčprvní 3 měsíce zaplatit min. 500 Kč/měsícMasterCardaž 55 dní

Dvojitý cashback: získejte z nákupů ještě více

Uvedené výhody můžete ještě trochu vylepšit, pakliže nakoupíte zboží přes cashbackový portál. Ten vám z nákupu vrátí několik procent nad rámec (a nezávisle na ní) kreditní karty, obvykle přímo na účet, případně jako věrnostní body, které bude možné využít pro slevu na další nákup. Když vám tedy například u kreditní karty ČSOB náleží cashback 1 % a z cashbackového portálu třeba pět, ušetříte rovnou 6 %. Často přitom i ze zahraničních e-shopů, rozsáhlý program má třeba Tipli, Twisto nebo Skip Pay (dříve Mall Pay).

Odpovědi na časté otázky

Jak vysoký cashback ke kreditní kartě dostanu?

Standardně se setkáte s vracením 1 % z provedených plateb, někde je ale odměna pouze poloviční. Všichni obchodníci mají potom nastaven měsíční strop, a to obvykle na 500 korun.

Kdo nabízí nejlepší cashback u kreditní karty?

V případě, že chcete vracet peněz co nejvíce, nabízí aktuálně nejvyšší cashback ke kreditní kartě třeba Hello bank!, Komerční banka nebo Raiffeisenbank, které ušetří 1 % z každé platby, nejvýše však 500 Kč měsíčně (částka se liší dle konkrétní banky a typu „kreditky“).

Existuje u kreditní karty ještě jiná forma cashbacku?

Ano, vedle vracení peněz z každé platby přímo poskytovatelem „kreditky“ je možné obdržet peníze zpět z nákupu u vybraných obchodníků (zejména u e-shopů), kteří jsou zapojeni do věrnostních programů. Z těch největších to je Bene+, Můj Mastercard, Premia od Home Creditu, nebo třeba VISA.

Dává nějaká kreditní karta 2 % zpět?

Aktuálně už bohužel ne; dříve jste mohli dostávat 2% cashback u Kreditky Standard od ČSOB, takto štědré odměňování už je ovšem minulostí a dnes banka nabízí zpět z každé platby procento.

Jaké další bonusy mi „kreditka“ může přinést?

Některé společnosti nabízí kromě cashbacku třeba finanční odměnu. Obvykle za sjednání kreditní karty, někdy ale třeba za uhrazení určité částky. Někdy v polovině listopadu 2022 měla štědrou odměnu Kreditní karta Standard od ČSOB, která připisovala až 1 500 Kč za první 3 měsíce užívání. Stačilo, pokud jste v každém z nich zaplatili v obchodech nebo na internetu alespoň 500 Kč.

Stojí něco kreditní karta, nebo je zdarma?

To záleží na jejím vydavateli a konkrétním typu karty. Některé zpoplatněny jsou, často ale bývají zdarma, pokud s nimi každý měsíc uhradíte určitou částku (někde to bývají alespoň 3 000 Kč, jinde pět, někde dokonce deset). Kdybyste podmínku nesplnili, vychází obvykle vedení kolem 49 Kč / měsíc.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.