Kotlíkové dotace lze využít na pořízení nového zdroje vytápění (třeba když zrovna stavíte dům) nebo výměnu starého, pakliže stávající kotel nesplňuje 3., 4. nebo 5. emisní třídu (jde o většinu starých, které navíc obchodníci přestali prodávat). Za pomoci kotlíkové dotace je možno financovat pouze pořízení kotlů splňujících přísná kritéria, tedy tzv. „ekodesign“ nebo 5. emisní třídu (může jít i o kotle na tuhá paliva, musí však odpovídat normám). Za kotlíkovou dotaci tedy koupíte:
- tepelné čerpadlo
- kotel na biomasu s ručním přikládáním, k němuž je potřeba mít také akumulační nádrž (zásobník pro ukládání přebytečného tepla z topné soustavy) v objemu alespoň 55l/5kW
- kotel na biomasu automatický
- plynový kondenzační kotel (v tomto případě lze dotaci využít pouze na již realizované výměny, případně na závazné objednávky k jejich pořízení vystavené do 30. 4. 2022)
Na webu Státního fondu životního prostředí je pak k dispozici kompletní seznam zdrojů vytápění, na něž je možné kotlíkové dotace uplatnit; s výběrem pomůže znát emisní třídy kotlů.
Na jaké kotle kotlíkovou dotaci získat nelze
Z nařízení Evropské unie jasně vychází, na co je možné kotlíkové dotace využít, takže pokud v něm nějaké zdroje vytápění zmíněny nejsou, financování na ně nedostanete. Jedná se zpravidla o:
- ruční a automatické kotle na uhlí (a to včetně těch kombinovaných uhlí + biomasa)
- kotle na dřevo 4. emisní třídy
- přestavbu stávajících kotlů
- plynové kondenzační kotle (čerpání dotací na ně totiž bylo v roce 2022 dočasně pozastaveno)