Konsolidace půjček na mateřské

Konsolidace půjček na mateřské: možná je, ale má svá pravidla. Jak s žádostí uspět?

Konsolidace půjček na mateřské je trochu složitější, nikoliv však nemožná. Schválit ji mohou jak některé banky, tak nebankovní společnosti, obvykle ale dokáží poskytnout spíše nižší částky. Pro žadatele je totiž obtížnější prokázat příjem, i to jde ale trochu „obejít“. Ve výsledku vám tak může poskytovatel pomoci i v této nelehké situaci, kdy nejste pro většinu společností atraktivními klienty jako pracující lidé.

Jak funguje konsolidace půjček na mateřské

V principu se jedná o stejný postup jako při klasickém sloučení úvěrů – dojde tedy k předčasnému vyplacení současných věřitelů, a místo vícero závazků vám vznikne pouze jeden. Ten mívá zpravidla nižší měsíční splátku než všechny předchozí půjčky dohromady, a zároveň celkově nemusíte přeplatit tolik (dochází však k prodloužení splatnosti). Otázka doložení příjmů je trochu složitější, nicméně lze uznat:

 • příspěvek na mateřskou dovolenou
 • výdělky na DPČ (na DPP obvykle ne)
 • většinu forem důchodů (starobní, invalidní…)
 • rentu a výsluhové výdělky
 • příjmy z podnikání na vedlejší činnost

Kdo poskytuje konsolidace půjček na mateřské

V tomto směru je trh trochu omezený, do pomoci lidem s nižšími příjmy se nepožene každý; obvykle přitom zvládají konsolidace půjček na mateřské spíše nebankovní společnosti a tradiční banky:

PoskytovatelÚrokRPSNLimitMax. splatnostPeníze navícPosouzení žádostiPoskytnutí onlineVedeníSjednání na pobočceOdklad splátek zdarmaVrácení splátek
Cofidis logood 8,9 % p.a.od 9,27 %1 000 000 Kč120 měsíců (10 let)ZdarmaZdarmaZdarmaNelze
Česká spořitelna logood 6,98 % p.a.od 7,39 %2 500 000 Kč108 měsíců (9 let)ZdarmaZdarmaZdarmaaž 5 000 Kč2krát ročněaž 15 splátek
Čínská půjčkaod 4,99 % p.a.od 5,39 % p.a.1 000 000 Kč120 měsíců (10 let)dle poskytovateleZdarmaZdarmaZdarmaNelzedle poskytovateledle poskytovatele
Home Credit logood 10,80 % p.a.od 11,4 %700 000 Kč120 měsíců (10 let)ZdarmaZdarmaZdarmaNelze
Komerční banka logood 6,9 % p.a.od 7,12 %2 500 000 Kč120 měsíců (10 let)ZdarmaZdarmaZdarma???
SOS financeod 6,5 % p.a.od 7,2 %10 000 000 Kč240 měsíců (20 let)ZdarmaZdarmaZdarmaNelze
Srovnání nabídek konsolidace půjček na mateřské

Co lze zahrnout do konsolidace půjček na mateřské

Obvykle se setkáte se stejným postojem, tedy kdy dokáží poskytovatelé pomoci s valnou většinou produktů; sloučit sice nejdou ty pro běžné lidi a podnikatele, do konsolidace půjček na mateřské ale dáte:

 • klasické úvěry na splátky
 • obecně půjčky na cokoliv
 • revolvingové úvěry s „volným splácením“
 • kontokorenty a kreditní karty (linky)

Méně často jsou potom některé společnosti ochotny profinancovat ještě další půjčky, při správném výběru však je však do konsolidace půjček na mateřské zahrnout banky i „nebanky“, které zvládnou:

 • krátkodobé půjčky
 • splátkový prodej
 • účelové úvěry na auto
 • leasing

Výše konsolidace půjček na mateřské

Žádný jednotný strop neexistuje a vše tedy závisí na dané oslovené společnosti. Zatímco jedna dělá konsolidace půjček na mateřské do výše 150 000 Kč, jiná nabídne dvakrát tolik, a další klidně půl milionu. Pokud je někdo na MD ještě samo o sobě neznamená, že nemůže být dobrým klientem; zásadní otázkou jsou totiž příjmy, tedy zda je máte zajištěny i z jiných zdrojů, nebo spoléháte čistě na příspěvek na MD (viz. výše, co vše je možné uznat), případně pobíráte i jiné „dávky“.

Jak zvýšit šance na konsolidaci půjček na mateřské

Vzhledem k tomu, že je řada žadatelů odkázána pouze na příspěvek na MD, neposkytnou jim úvěrové společnosti konsolidace půjček na mateřské vůbec, případně pouze v takové výši, aby dokázali splácet kupříkladu max. 1/7 z jeho výše. Své šance však mohou zvýšit, pokud:

 • k sobě budou mít spolužadatele (manžela, kamaráda, rodiče…)
 • seženou ručitele pro případ, že by sami splácet nedokázali
 • vedle toho pochopitelně tím, že si zajistí příjmy ještě z jiných zdrojů

Podmínky konsolidace půjček na mateřské

K vyhodnocení, zda vám může nebo nemůže oslovený poskytovatel konsolidaci půjček na mateřské nabídnout, je potřeba, aby žadatel splňoval několik zásadních podmínek:

 • sloučit je třeba nejméně dvě půjčky (nezáleží, zda bankovní nebo nebankovní)
 • aktuálně nesmíte být s žádným závazkem po splatnosti
 • výše všech splátek, které aktuálně hradíte, nesmí přesahovat 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu (45 %, pakliže vám je 36 let nebo více)
 • celková výše všech úvěrů nemůže být vyšší než 9,5násobek vašeho čistého ročního příjmu (8,5násobek, jestli jste už dovršili věku 36 let)
Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.