Konsolidace pro problémové klienty bez zástavy (2023): kdo ji nabízí a jak vlastně funguje

Konsolidace pro problémové klienty bez zástavy je o něco obtížnější, nikoliv však nemožná. Špatná platební minulost sice často znamená automaticky zavřené dveře u bank, u jiných se ale naopak otevírají. Stačí, když prokážete, že dnes dokážete splácet včas, i když za sebou máte ne zrovna dobrou historii. Počítejte přitom, že je konsolidace pro problémové klienty bez zástavy obvykle dostupná jenom u nebankovních společností, které to „risknou“, případně je nabízí i někteří soukromníci (těm se raději vyhněte).

Kdo nabízí konsolidace pro problémové klienty bez zástavy

Jistotu, že ten či onen poskytovatel žádost schválí, vám nemůže dát nikdo. Šanci dává v těchto případech jen několik společností, které jsou ochotny podstoupit vyšší riziko:

PoskytovatelÚrokRPSNLimitMax. splatnostPeníze navícPosouzení žádostiPoskytnutí onlineVedeníSjednání na pobočceOdklad splátek zdarmaVrácení splátek
Acemaod 8,69 % p.a.od 11,39 %50 000 000 Kč240 měsíců (20 let)Zdarma8 % z půjčkyZdarma8 % z půjčky
Cofidisod 8,9 % p.a.od 9,27 %1 000 000 Kč120 měsíců (10 let)ZdarmaZdarmaZdarmaNelze
Home Creditod 10,8 % p.a.od 11,4 %700 000 Kč120 měsíců (10 let)ZdarmaZdarmaZdarmaNelze
Man Creditod 10,9 % p.a.od 13,9 %10 000 000 Kč240 měsíců (20 let)Zdarma??????Nelze
HypoTradingod 13 % p.a.od 14,94 %5 000 000 Kč240 měsíců (20 let)ZdarmaZdarmaZdarmaNelze
SOS Financeod 6,5 % p.a.od 7,49 %10 000 000 Kč240 měsíců (20 let)ZdarmaZdarmaZdarmaNelze
Srovnání nabídek konsolidace pro problémové klienty bez zástavy

Jak funguje konsolidace pro problémové klienty bez zástavy

Se špatnou platební historií jsou sice vyhlídky horší, ale ani ta nemusí znamenat automatické zamítnutí žádosti. Oslovený poskytovatel normálně nahlédne o registrů dlužníků, ale zpravidla jedná-li se o starší záležitosti a dnes už má finance v pořádku, může konsolidaci pro problémové klienty bez zástavy nabídnout. V případě vyšších částek si ale může namísto ručení majetkem vyžádat spolužadatele.

Výše konsolidace pro problémové klienty bez zástavy

Asi nikdy nelze předpokládat, že byste v roli dlužníka dosáhli na stejné částky jako člověk s „čistým štítem“. Například banky přitom nepomohou snad nikdy, takže zůstává konsolidace pro problémové klienty bez zástavy výhradně doménou nebankovních společností. I ty jsou ale ochotny riskovat méně, často tak nabídnou nejvýše 150 000 Kč, ačkoliv existují i výjimky; většinou to ale znamená nutnost spolužadatele.

Podmínky konsolidace pro problémové klienty bez zástavy

V podstatě jsou úplně stejné, jako kdybyste dluhy neměli. Poskytovatel musí posoudit, zda je žadatel úvěruschopný, a pokud ano, může mu konsolidaci pro problémové klienty bez zástavy nabídnout. Ovšem ne jen tak někomu, je potřeba splňovat několik základních podmínek:

  • do sloučení půjček je potřeba zahrnout alespoň dvě půjčky (mohou být bankovní i nebankovní)
  • aktuálně nesmíte mít po splatnosti žádný závazek
  • pakliže by došlo ke schválení, nesmí být výše splátek všech úvěrů vyšší než 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu (45 %, pakliže vám je 36 let nebo více)
  • dohromady nesmíte dlužit více než 9,5násobek svého čistého ročního příjmu (8,5násobek, pokud jste už dovršili věku 36 let)

Úvěrová společnost může vyhodnotit bonitu žadatele jako dostačující i přes negativní zápisy v registrech. Musí ale prokázat, že už dostal své finance pod kontrolu.

Co sloučí konsolidace pro problémové klienty bez zástavy

Zahrnout je do ní možné de facto většinu úvěrů od bankovních domů i nebankovních společností; půjčky běžných lidí však nelze kombinovat s těmi pro podnikatele. V rámci konsolidace pro problémové klienty bez zástavy tedy můžete sloučit:

V některých případech je potom možné zahrnout do konsolidace pro problémové klienty bez zástavy i další produkty, jejich profinancování však nebývá standardem u všech firem:

  • krátkodobé půjčky
  • splátkový prodej
  • leasing na auto

Jak zvýšit šanci na konsolidaci pro problémové klienty bez zástavy

Když je někdo v dluzích a ke všemu třeba žije od výplaty k výplatě, nebude pochopitelně pro úvěrové společnosti příliš lukrativním klientem. I přesto jsou ale ochotny některé podstoupit vyšší riziko a konsolidaci pro problémové klienty bez zástavy schválit, pokud:

  • jste stabilně zaměstnaní u jedné firmy alespoň 1 rok
  • nemáte žádný závazek po splatnosti
  • tvoříte si finanční rezervu ve výši min. 15 % z toho, co vyděláte
Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto čtenářům prezentovat jasně a srozumitelně a upozorňovat na nedostatky. Nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání.