Konsolidace exekucí: kolik stojí a jak funguje?

Konsolidace exekucí je poněkud nepřesné označení, fakticky je totiž do jedné spojit nelze. Už jenom z důvodu, že má obvykle každý případ na starost jiný exekutor, který hájí zájmy své a svých klientů (tedy společností, které u soudu uspěly s návrhem na zahájení exekuce). Na trhu jsou ovšem specializované firmy, které dokáží na vyplacení exekucí poskytnout půjčku. Fakticky tedy nedojde k jejich konsolidaci, ale k „překlopení“ do jednoho závazku (tedy úvěru) namísto několika sporů.

Jak konsolidace exekucí funguje

Řada poskytovatelů snaží už tak tíživé situace zneužít a výběr je proto zcela zásadní. Jelikož konsolidace exekucí fakticky možná není, dojde k jejich vyplacení pomocí půjčky od společnosti, která se na tyto případy specializuje. Prakticky ze dne na den dokáže zastavit exekutorský příkaz, zahájit jednání a poté zaplatit veškeré dluhy. Vám tím vznikne vůči takové firmě závazek (půjčka), který mívá velmi vysoké úroky a zejména vyšší částky vyžaduje zajistit nemovitostí (i tehdy, kdy se jedná o stovky tisíc).

Srovnání: kdo „konsolidace exekucí“ nabízí

V tomto směru není nabídek mnoho a počítejte, že přijdou ve většině případů od firem, o nichž jste nikdy neslyšeli. Ačkoliv i mezi těmito poskytovateli jsou nějaké větší a 100% ověřené. Z diskuzí a zkušeností lidí vychází, že dokáže „konsolidaci exekucí“, potažmo půjčku na vyplacení, poskytnout třeba:

  • Comfort Money
  • FinPůjčka
  • HypoTrading
  • NebankovniKonsolidace.cz
  • SOS Finance

Výše „konsolidace exekucí“

Když už bude nějaká společnost ochotna vám ze situace pomoci, nebude ani tak problém úvěrový rámec (ten totiž umí často nabídnout v řádech statisíců i milionů korun, a pokud nemají své prostředky, seženou financování odjinud), jako spíše výše ručení. Občas se bez něj tyto půjčky na vyplacení exekuce neobejdou, vyžadována přitom bývá nemovitost (nesmí být však zatížena zástavním právem). Ovšem v případě, kdy vám stačí nižší částka, například do 150 000 Kč, nemusí být ručení vyžadováno.

Půjčka vás může zachránit před insolvencí

Ačkoliv nebývá půjčka na exekuci zrovna dvakrát výhodná (pojí se s ní vysoké úroky i RPSN), může jít o „poslední záchranu“ střechy nad hlavou, případně i dalšího majetku a alespoň trochu běžného života. Pokud se totiž podaří exekuce vyplatit, nehrozí vám insolvence.

Podmínky konsolidace exekucí

Aby dokázaly společnosti vyhodnotit, zda vám dokáží pomoci, je potřeba splňovat několik „běžných“ náležitostí, ale i těch, které se týkají pouze „konsolidace exekucí“:

  • musíte mít pravidelný příjem (že je aktuálně zatížen srážkami od exekutora nevadí)
  • splátka možné půjčky na vyplacení exekucí může dosahovat max. 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu (jestli vám je 36 let nebo více, pak pouze 45 %)
  • dohromady nesmí splátky všech úvěrů přesahovat 9,5násobek vašeho čistého ročního příjmu (a pokud jste starší 36 let, může to být maximálně 8,5násobek)

Co se týče samotné bonity, tu jednoduše nemáte v tomto případě dobrou a pro většinu společností jste „persona non grata“, potažmo klient, jemuž nabídku neudělají, protože má špatnou platební historii.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto čtenářům prezentovat jasně a srozumitelně a upozorňovat na nedostatky. Nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání.