Konsolidace exekucí

Konsolidace exekucí: kolik stojí a jak funguje?

Konsolidace exekucí je poněkud nepřesné označení, fakticky je totiž do jedné spojit nelze. Už jenom z důvodu, že má obvykle každý případ na starost jiný exekutor, který hájí zájmy své a svých klientů (tedy společností, které u soudu uspěly s návrhem na zahájení exekuce). Na trhu jsou ovšem specializované firmy, které dokáží na vyplacení exekucí poskytnout půjčku. V praxi tedy nedojde k jejich konsolidaci, ale k „překlopení“ do jednoho závazku (tedy úvěru) namísto několika sporů.

Jak konsolidace exekucí funguje

Podstata exekuce nespočívá v samotném dluhu, ale ve vymáhání povinnosti uhradit nebo splnit daný závazek (často se sice jedná o úhradu dlužné částky, nemusí tomu ale být vždy). Spojení více takových povinností by tedy fakticky k ničemu nevedlo, resp. by bylo pro exekutora mnohem složitější cokoliv vymáhat a dlužník by se naopak mnohem snáze zbavil odpovědnosti za jednotlivé dluhy.

„Konsolidace“ exekucí pomocí půjčky

Řešení v tomto směru přece jenom existuje, přičemž dokáže zastavit všechna probíhající exekuční řízení na vaši osobu. Jedná se o půjčku na vyplacení exekucí, kdy za vás poskytovatel uhradí veškeré závazky přímo u exekutora (nebo vícero exekutorů), a vy mu následně dluh splácíte pravidelnými úhradami (běžně na měsíční bázi); ale na rovinu, nebude to za úrok jaký můžete běžně dostat v bance.

S exekucemi jste totiž pro úvěrové i jiné firmy vysoce rizikovým klientem, což si zohlední v poplatcích. Takže zatímco úroky mohou být i 15 až 20 % p.a., RPSN klidně ještě o pět procent vyšší. Vedle toho navíc většina takových společností vyžaduje zastavit oproti úvěru ručit majetkem, ačkoliv na nižší částky je možná i půjčka bez zástavy nemovitosti. Ale nejedná se přímo o konsolidaci exekucí, jak bylo vysvětleno výše.

Srovnání: kdo „konsolidace exekucí“ nabízí

V tomto směru není nabídek mnoho a počítejte, že přijdou ve většině případů od firem, o nichž jste nikdy neslyšeli. Ačkoliv i mezi těmito poskytovateli jsou nějaké větší a 100% ověřené. Z diskuzí a zkušeností lidí vychází, že dokáže „konsolidaci exekucí“, potažmo půjčku na vyplacení, poskytnout třeba:

  • Comfort Money
  • FinPůjčka
  • HypoTrading
  • NebankovniKonsolidace.cz
  • SOS Finance

Výše „konsolidace exekucí“

Když už bude nějaká společnost ochotna vám ze situace pomoci, nebude ani tak problém úvěrový rámec (ten totiž umí často nabídnout v řádech statisíců i milionů korun, a pokud nemají své prostředky, seženou financování odjinud), jako spíše výše ručení. Občas se bez něj tyto půjčky na vyplacení exekuce neobejdou, vyžadována přitom bývá nemovitost (nesmí být však zatížena zástavním právem). Ovšem v případě, kdy vám stačí nižší částka, například do 150 000 Kč, nemusí být ručení vyžadováno.

Půjčka vás může zachránit před insolvencí

Ačkoliv nebývá půjčka na exekuci zrovna dvakrát výhodná (pojí se s ní vysoké úroky i RPSN), může jít o „poslední záchranu“ střechy nad hlavou, případně i dalšího majetku a alespoň trochu běžného života. Pokud se totiž podaří exekuce vyplatit, nehrozí vám insolvence.

Jak je na tom konsolidace půjček v exekuci

Pakliže je po vás vymáhán dluh a současně máte dluhy (ať na kreditní kartě, nebankovní půjčku nebo jiný úvěr), bude získání konsolidace půjček v exekuci poměrně složité. Poskytovatelé vás jednoduše vidí jako někoho, kdo nemá své finance pod kontrolou a nedokáže nebo nechce dostávat svým závazkům. Vedle toho zakazuje půjčky takovým lidem zákon, takže dokud se nezbavíte exekuce, žádná úvěrová společnost vám legálně nepomůže. Existují sice osobní půjčky, ty ale nelze doporučit.

Podmínky konsolidace exekucí

Aby dokázaly společnosti vyhodnotit, zda vám dokáží pomoci, je potřeba splňovat několik „běžných“ náležitostí, ale i těch, které se týkají pouze „konsolidace exekucí“:

  • musíte mít pravidelný příjem (že je aktuálně zatížen srážkami od exekutora nevadí)
  • splátka možné půjčky na vyplacení exekucí může dosahovat max. 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu (jestli vám je 36 let nebo více, pak pouze 45 %)
  • dohromady nesmí splátky všech úvěrů přesahovat 9,5násobek vašeho čistého ročního příjmu (a pokud jste starší 36 let, může to být maximálně 8,5násobek)

Co se týče samotné bonity, tu jednoduše nemáte v tomto případě dobrou a pro většinu společností jste „persona non grata“, potažmo klient, jemuž nabídku neudělají, protože má špatnou platební historii.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.