Ať nemáte na splátky z jakéhokoliv důvodu, je důležité situaci pohotově řešit; nabízí se k tomu hned několik způsobů. Do jisté míry se můžete ze situace dostat sami, ale pokud na ni nestačíte, nabídne pomoc i většina bankovních domů a nebankovních společností. Ostatně je i v jejich zájmu, abyste půjčku nebo jiný závazek spláceli – nebojte se proto s poskytovatelem komunikovat, nejste první ani poslední, a předejdete tak i možné exekuci či dokonce osobnímu bankrotu (insolvenci).
1) Zjistěte, zda je možný splátkový kalendář
Někteří poskytovatelé jsou ochotní se s vámi domluvit na splátkovém kalendáři, který je v principu podobný jako odklad splátek, ale nikoliv stejný. Obvykle funguje tak, že uhradíte dopředu pouze úroky ze splátky v daném měsíci, zatímco jistina (ta tvoří i kolem 70 % z výše splátky) vám bude rozložena do několika dalších měsíců (dojde tedy dočasně nebo nastálo k navýšení měsíčních plateb).
2) Domluvte se na odkladu splátek
Pokud situace opravdu nezvládáte, zjistěte si u poskytovatele půjčky, zda je schopný a ochotný vám splátky odložit a za jakých podmínek. Není to totiž standardem, ačkoliv to řada bank i „nebankovek“ umožňuje zdarma, a jiné zase za poplatek. Jde o jednoduché řešení, když nemáte na splátky; počítejte však, že i při schválení odkladu můžete být nahlášeni do registru dlužníků (ne všichni to ale dělají, což si předem vždy ověřte). Zároveň se také prodlouží celková doba splatnosti o dobu sjednaného odložení.
Odklad splátek není povinnost
Zatímco během koronaviru musely banky i nebankovní společnosti odložit splátky půjček ze zákona o moratoriu, jindy to legislativa nenařizuje a je tedy na dobré vůli poskytovatele, zda to umožní.
3) Sjednejte si snížení výše splátek
Když zrovna nevycházíte, ale nechcete žádat o odklad (nebo vám ho ani nedají), třeba abyste kvůli němu nespadli do registrů dlužníků, nabízí většina poskytovatelů snížení splátek. Obvykle bez poplatku a někdy ho lze sjednat i opakovaně, ačkoliv jsou společnosti, které to umožní pouze jednou za dobu trvání smlouvy. Tento krok přitom nevede k nahlášení do registrů, takže zůstanete i nadále „čistí“.
4) Požádejte o konsolidaci nebo refinancování
Jsou-li úhrady úvěru (nebo více úvěrů) příliš vysoké, zvažte jejich převedení jinam, jde o dobrý a efektivní nástroj, když nemáte na splátky. V momentě, kdy se jedná o jednu půjčku, nazývá se proces refinancování, jehož výsledkem jsou nižší měsíční úhrady i celkově splatná částka. Při sloučení dvou a více půjček jde zase o konsolidaci, která má stejné cíle (tedy abyste spláceli méně a kratší dobu).
5) Vydělejte si peníze ihned
Jestliže můžete obětovat nějaký čas, třeba několik hodin o víkendu, nebo i ve všední dny, poptejte se v místních podnicích, zda nehledají brigádníky. Některé jsou totiž ochotny vyplácet peníze hned po směně, díky čemuž si za pár dní vyděláte klidně i na zaplacení půjčky. Na ruku obvykle dostanete v gastru, takže v hospodách, barech a restauracích, případně ve stáncích s občerstvením.
Jaké jsou možnosti konsolidace a refinancování
Sjednat si můžete jak bankovní konsolidaci, tak nebankovní konsolidaci, která může pomoci i lidem s nižšími příjmy nebo „nečistou“ minulostí. A stejně je tomu v případě refinancování jedné půjčky.
6) Zkuste pojištění schopnosti splácet
Tento krok je možný pouze za předpokladu, že máte „jistotu“ k úvěru sjednanou. Standardně ji nabízí většina bank i velkých nebankovních společností, které si tak chtějí pojistit právě situace, kdy nemáte na splátky. Pojištění schopnosti splácet vám totiž pomůže třeba v momentě, kdy jste v pracovní neschopnosti nebo onemocníte. Máte-li ho sjednané, požádejte o pomoc poskytovatele půjčky nebo přímo pojišťovnu.
7) Omezte zbytečné výdaje domácnosti
V případě, že řešíte situaci s předstihem a ne až na poslední chvíli, můžete ušetřit peníze i snížením nákladů v domácnosti. Jenom za energie to při správním hospodaření znamená úsporu i přes 50 %, ale omezit lze i každodenní útratu. Řada opatření je přitom dlouhodobých a vyžadují pouze minimální investici s okamžitou návratností, jiné jsou naopak zcela zdarma. Omezovat se přitom nemusíte napořád.