Kalkulačka půjček: nebuď osel a spočítej si to předem

Potřebujete půjčit, ale nevíte, od koho je to nejvýhodnější? Pomocí kalkulačky si můžete spočítat, kolik budete splácet a za jakých podmínek. Výpočty jsou vždy pouze orientační, jednotliví poskytovatelé vám pak upraví podmínky na míru. Předběžně si ovšem můžete vybrat půjčku díky kalkulačkám na stránkách společností.

S čím vám kalkulačka půjček pomůže?

Abyste mohli podmínky úvěru posoudit o nejlépe, zaměřte se na několik faktorů. Nejdůležitější z nich jsou: úroky a za jaké období jsou účtovány (ročně, měsíčně, denně) a RSPN, která bývá častým důvodem, proč je půjčka tak drahá. Féroví poskytovatelé mají kalkulačku přímo na svých stránkách a ukazují v ní všechny důležité informace včetně výsledných poplatků vyjádřených v Kč. Vy jako klient byste tak měl mít jasné informace ještě před tím, než o úvěr požádáte. Pokud někdo kalkulačku nemá, je to obvykle z důvodu vysokých úroků a RPSN.

Jak fungují kalkulačky půjček / úvěrů

Pro jednoduché ovládání vytvořila většina společností kalkulačku se dvěma posuvníky, přičemž na prvním nastavíte částku, jakou si chcete půjčit, a na druhém dobu splatnosti. V některých případech však onen druhý chybí, respektive je nahrazen posuvníkem, jímž zvolíte částku, jakou můžete každý měsíc splácet (doba trvání smlouvy by se měla zobrazit v informacích přímo na kalkulačce).

V těchto kalkulačkách nesmí poskytovatel spotřebiteli nic tajit a „ohýbat pravidla“ ve svůj prospěch, čemuž mají ostatně zamezit i reprezentativní příklady na stránkách, abyste mohli lépe posoudit, jak takový úvěr v praxi vypadá. Údaje z kalkulačky však bývají u většiny společností pouze orientační, neboť musí být každý žadatel posuzován individuálně (má jinou práci, finanční situaci, jiné závazky apod.).

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.