Jak snížit výdaje v domácnosti

Jak ušetřit v domácnosti: 36+ účinných rad (kompletní rádce)

Jak snížit náklady v domácnosti je otázka, která trápí jak jedince, tak celé rodiny, jimž často unikají peníze zcela nevědomky. Nabízí se však řada možností, jak náklady v domácnosti snížit a ušetřit nemalé peníze. Ano, bude to vyžadovat velkou dávku sebeukáznění a odříkání si, záleží však pouze na vás, jak přísná „opatření“ chcete zavádět. Když si provedete pečlivou revizi výdajů a podíváte se na ni zcela objektivně, dost možná dokážete sami říci, že jsou některé položky zbytečné a dá se na nich ušetřit.

Rozdělte svou výplatu „správně“

Jakmile dostanete peníze za práci, rozdělte si je – časté pravidlo říká poměrem 50 / 30 / 20 – podle čehož je nejvýše polovina příjmů určena na nezbytné výdaje jako je bydlení (nájem / hypotéka), zálohy na energie, automobil apod., 30 procent má být využito na osobní potřebu (potraviny, zábava, cestování atd.), a zbylých 20 % na budování finanční rezervy. Pokud ale výdaje tyto hranice přesahují, je čas hledat důvod.

1) Optimalizujte využívání energií

Většina domácností (nejenom v ČR) se chová nehospodárně a zbytečně přeplatí za spotřebu o 20 až 40 %, což může znamenat ročně přinejmenším několik tisíc korun ročně. Někdy sice opatření vyžadují určité investice, už během prvních měsíců až let se ale násobně vrátí. Nejde však o jediný způsob, jak snížit náklady v domácnosti, úspor lze docílit i přirozeně a bez větších výdajů, stačí opravdu objektivně posoudit, kudy vám peníze „utíkají“, a na tyto příležitosti se zaměřit.

2) Snížení nákladů s minimální investicí

Zaměřit byste se měli na největší energetické žrouty, jimiž jsou domácí spotřebiče, nehospodárné osvětlení, ale i únik tepla, jemuž se dá jednoduše zamezit. Opatření, která byste měli zvážit:

Omezení spotřeby elektřiny a vody

Zejména tzv. bílé spotřebiče mohou spotřebovávat více energie, než je nutné. Zvažte proto, jestli je nemůžete využívat méně, anebo u nich zkuste jiné programy:

  • pračka nabízí několik možností, jak prádlo vyprat (eco, bavlna, dětské, barevné, bílé…), jenže dvouhodinové programy jsou někdy zbytečné. Například normální trička, ač jsou bavlněná, vyperete při zachování tvaru a barvy i v základním programu, který trvá nejdéle hodinu. A pakliže je oblečení pouze nošené a není extra zašpiněné, postačí i praní na 30 až 40 stupňů, což zabere u některých typů praček pouze 20 minut i se ždímáním na nejvyšší otáčky. Zároveň vždy perte plnou pračku, ne poloprázdnou.
  • chladnička by měla udržovat teplotu 4 – 6 stupňů a mrazák zhruba -18, přičemž tento jediný spotřebič odebírá 15 až 20 % z celkové spotřeby elektrické energie domácnosti. Aby to tak zůstalo, vyžaduje to mj. pravidelné odmrazování, neboť už námraza o síle 30 až 50 milimetrů může zvýšit odběr až o 30 %.
  • sporák / vařící deska má různě velké plotýnky, na něž je dobré postavit hrnce v jejich přesné velikosti. Například malý rendlík se třemi vajíčky nevyžaduje velkou plotnu, zbytečně tak uniká kolem něj teplo a spotřebovává energii, kterou využívat nemusíte.
  • klimatizace je někdy přes léto doslova otázkou života a smrti, její užívání má však svá pravidla. Vždy klimatizujte co nejmenší prostor a ten utěsněte (tzn. zavřít okna i interiérové dveře). Jinak by docházelo ke zbytečnému úniku chladného vzduchu a tím pádem by klimatizace stále jela naplno.

Ze zásuvky vytahovat nemusíte

Vytahování spotřebičů ze zásuvky není podstatné. I když sice nějaké minimum proudu odebírají, ušetříte tím nejvýše pár korun ročně (a to doslova).

  • rychlovarná konvice je v některých domácnostech v provozu i 10krát denně; a ačkoliv je relativně úsporná, zvažte ohřívání pouze na určité stupně (např. na čaj stačí 70 až 80 °C) a vaření vody pro více členů najednou. Ohřev vody na sporáku je naopak úsporné méně, leč ho někteří doporučují.
  • mytí nádobí pod proudem vody bude stejně efektivní, pokud na baterii nasadíte spořič vody. Koupíte ho do 100 Kč (lepší za dvojnásobek) a ušetříte díky němu až 70 % vody. I tak ale volte spíše mírný proud a zkuste nádobí umývat pouze pod teplou, nikoliv pod horkou vodou.
  • záchod splachujte vždy pouze „malým tlačítkem“, případně povytahujte splachovadlo do poloviny, počkejte, než se spláchne, a následně ho manuálně vraťte do původní polohy. Zamezíte tím zbytečnému vytečení celé nádrže, což na většinu potřeb úplně stačí.

Výměna žárovek

Výše vypsané body však s možnostmi úspory elektřiny nekončí, řada domácností totiž zbytečně „prosvítí“ až 80 % nákladů na osvětlení. Klasické žárovky sice bývají nejlevnější na pořízení, ale zároveň jsou nejméně hospodárné a vydrží zhruba jen rok až dva, což vyžaduje časté, byť malé, investice. Místo nich zkuste:

  • halogenové mají životnost asi 1 – 3 let a ušetří až 30 % nákladů na svícení, přičemž je pořídíte už kolem 30 až 60 Kč.
  • „spořivky“ a zářivky vám budou sloužit klidně 5 až 8 let a sníží výdaje domácnosti na svícení až o 65 %. Koupit je přitom můžete mezi 50 a 80 korunami za kus.
  • LED žárovky dosahují životnosti až 20 let, resp. 20 tisíc hodin svícení (tj. 2,5 roku non-stop svícení), a ušetří až 90 % nákladů na osvětlení. Vyžadují sice trochu vyšší investice, budete-li se ale držet „standardu“, může vycházet jedna LED žárovka i na 70 až 100 Kč, ty lepší na dvojnásobek.

Efektivní topení

Řada lidí topí špatně, což vyžaduje zbytečně velký odběr tepla (případně spotřebu elektřiny, plynu, fosilnách paliv…) zejména v domácnostech, které mají ještě stará dřevěná (špaletová) okna. Potvrzuje to ostatně i ČSÚ, potažmo průzkum, Energo 2015, podle něhož lidé v ČR více jak 1/2 odebíraných energií protopí. Abyste náklady na vytápění snížili až o 70 %, zkuste:

  • topit konstantně ve všech místnostech; v těch, které nevyužíváte, postačí na 16 – 18 °C (i přes den), a v těch využívaných na obvyklých 21 až 23 stupňů (nebo podle toho, jak vám to je příjemné). Jestliže využíváte např. jednu místnost ze čtyř, budete v ní muset podstatně více, a to zejména při působení velkých mrazů (méně topení ve více místnostech tak vyjde lépe).
  • vyměnit skleněné tabule za dvojskla, jedno může vyjít na 700 až 1 000 Kč a okamžitě sníží únik tepla až o 60 %.
  • nalepit na skla termoizolační fólie, které jsou menší investicí než výměna za dvojskla, a uspoří domácnosti náklady na vytápění ve výši 30 až 50 %. Jednu velkou s rozměry 1 x 2 metry koupíte už kolem 500 Kč.
  • umístit za radiátor reflexní fólie (platí pouze pro nezateplené domy, nebo pokud je radiátor před oknem, v zateplených smysl nemá), které budou jednoduše odrážet teplo zpět do místnosti a zamezí tak, aby docházelo k jeho vstřebávání do zdi, která ho jinak vezme skoro 1/3. Fólie za topení dokáže snížit výdaje o zhruba 40 % a pořídíte ji kolem 150 Kč za 2metrovou roli.
  • větrat vždy naplno, tedy otevřít dvě okna naproti sobě, čímž dojde k vytvoření průvanu, který zajistí výměnu vzduchu do 10 minut. Nikdy nenechávejte otevřenou ventilačku, zatímco topíte, zbytečně se tak připravujete až o 1/5 vyprodukovaného tepla.

Termostat ušetří i 20 % za vytápění

K efektivnímu vytápění vám pomůže také instalace termostatu (nebo také chytrého termsotatu), který bude konstantně udržovat nastavenou teplotu a zamezí tak přetápění. Výrobci uvádí, že už v prvním roce klesnou náklady na vytápění i o více jak 20 %.

3) Snížení nákladů s dlouhodobou úsporou

Tato řešení se vyplatí, pokud žijete v rodinném domě (v bytě na to není prostor), který má nejlépe také zahradu. Smyslem je totiž udělat domácnost co nejvíce energeticky samostatnou, čímž ušetříte při využití všech řešení klidně 70 až 80 % nákladů. Jedná se o:

  • zateplení stěn i střechy, což zajistí, že vám v zimě nebude unikat teplo ven a chlad neprostoupí dovnitř, zatímco v létě tomu bude přesně naopak.
  • výměna oken za plastová, případně hliníková, euro okna nebo jakákoliv jiná, která sníží tepelnou ztrátu celého domu až o 40 %.
  • instalaci solárních panelů, které je vhodné umístit na střechu, ale případně lze na zahradě zbudovat i malou fotovoltaickou elektrárnu. Dle počtu instalovaných panelů ušetříte až 90 % elektrické energie a zhruba 1/3 nákladů za vytápění. Při využití solárních kolektorů pak dalších až 70 % na ohřev teplé vody.
  • nebo instalaci tepelného čerpadla, které zajistí jak vytápění objektu, tak ohřev teplé vody.
  • využití jiného zdroje vytápění (kotel na biomasu či kondenzační plynový, elektrické radiátory, podlahové topení atd.), který může v kombinaci se solárními panely nebo tepelným čerpadlem ušetřit až 70 % nákladů na vytápění.
  • rekuperaci vzduchu, což je už poměrně pokročilý systém namísto větrání, a musí mu tedy být uzpůsoben celý dům. Jedná se o způsob, který vrací až 95 % tepla zpět do domu a šetří témě 50 % nákladů.

4) Najděte si levnějšího dodavatele energií

Jedna společnost je dražší, druhá zase levnější; i když ceny energií v České republice od roku 2022 výrazně rostou, vždy si budou dodavatelé energií konkurovat a nabízet svým klientům lepší cenu a výhodnější podmínky. Udělejte si proto srovnání, za kolik je nabízena elektřina a plyn u konkrétních společností, a zkuste je oslovit, zdali vám neudělají individuální nabídku. V konkurenčním boji jsou někdy schopny udělat ústupky a nabídnout vám o 10 i více procent nižší cenu, čímž uspoříte i pár stovek až tisíc měsíčně.

Aktualizujte smlouvy za služby

Co platilo před 5 lety může být dnes nevýhodné. Zajímejte se proto každé dva roky, jestli vám někdo nenabídne lepší služby. Ať jde o dodávku energií, mobilní tarif, pojištění, půjčku či cokoliv jiného.

5) Uzavřete pojištění dle nových podmínek

Starší pojistné smlouvy mohou být méně výhodné než ty dnešní, což platí zejména u těch starších 5 let (někteří odborníci doporučují, abyste prováděli kontrolu podmínek každé dva roky). Za krytí stejných rizik a ve stejné výši byste přitom mohli platit i méně, případně dostat za stejnou cenu lepší krytí. To platí jak pro životní, tak neživotní pojištění. Ne vždy je však dobré přecházet jinam, i vaše současná pojišťovna vám dokáže nabídnout lepší podmínky „ze strachu“, že vás jako klienta ztratí. Zaměřte se na:

  • životní pojištění (kryje například nemoci, invaliditu nebo úmrtí)
  • úrazovou pojistku (ochrání vaše příjmy v případě úrazů)
  • povinné ručení (musí ho mít každé motorové vozidlo, abyste pokryli škodu, kterou způsobíte)
  • havarijní pojištění (je dobrovolné a kryje škody na vašem vozidle)
  • pojištění domácnosti (uhradí škody na vybavení pro případ, že by došlo k živelné pohromě, požáru, potopě apod.)
  • pojištění nemovitosti (kryje stejná rizika jako pojištění domácnosti, akorát na samotné nemovitosti)
  • pojištění odpovědnosti (chrání vás, pokud byste způsobili škodu na cizím majetku)

6) Refinancujte půjčku a řekněte si o nižší úroky

Nabídky úvěrových společností se průběžně mění, což s sebou přináší nové možnosti zejména v případech, kdy řádně splácíte úvěr po dobu alespoň 2 let, čímž prokážete, že máte dobrou platební morálku. Banky i „nebankovky“ vám tak budou chtít nabídnout lepší podmínky než současný poskytovatel, u něhož máte půjčku. Ostatně i ten vám může snížit úroky a RPSN, ale nečekejte, že to udělá sám od sebe. Budete ho muset oslovit a sdělit mu, že jste už dostali lepší nabídku jinde.

7) Konsolidujte více úvěrů do jednoho

V případě, že splácíte dvě a více půjček, nebudou zřejmě úroky tak výhodné. Nejlepší totiž vždy dostanete na tu první, a u všech dalších už budou de facto vždy vyšší. Konsolidace, neboli sloučení úvěrů, tak dává smysl pokaždé. Banky je obvykle nabízí až do výše 1 milionu a nebankovní společnosti až do 600 tisíc korun, ačkoliv vybrané umí i více. Do konsolidace může být zahrnuta:

  • půjčka na cokoliv (středně i dlouhodobá, tzv. mikroúvěry nedělá každý)
  • kontokorent
  • kreditní karta
  • revolvingový úvěr
  • splátkových prodej

Některé společnosti jsou také schopny profinancovat leasing, případně jiné spotřebitelské půjčky. Co ale s těmito úvěry sloučit nepůjde jsou hypotéky a jiné účelové úvěry na bydlení – na ty je určena buď samostatná konsolidace, nebo refinancování (lze provést u stávající i nové společnosti).

8) Nakupujte v akcích a levnějších obchodech

Když to dobře vychytáte, ušetříte na nákup i 20 až 30 % oproti běžným cenám, což může v měsíčním součtu znamenat i pár tisíc korun. A více, než je na první pohled patrné, vás může stát i lenost. Třeba když se rozhodujete, do jakého obchodu na nákup zajdete, a vyberete si automaticky ten bližší, protože se vám nechce vážit dvakrát tak dlouhá cesta. Smysl má i nakupování některých trvanlivých artiklů do zásoby (třeba mléka, mouky, konzerv apod.), případně masa do mrazáku, zatímco ty rychle se kazící raději pořizujte pouze na aktuální spotřebu (jinak se často zbytečně zkazí).

9) Jezděte veřejnou dopravou

Ačkoliv bývá cestování automobilem komfortnější, než se mačkat v přeplněné tramvaji s ostatními lidmi, stojí poměrně dost peněz – nejenom na povinném ručení a servisu – ale na pohonných hmotách, a nutné je počítat také s průběžným opotřebením, kvůli čemuž si vozidlo vyžádá náklady na údržbu a opravy. Zejména ve velkých městech se přitom jedná i o pomalejší dopravu než pomocí MHD. Zvažte proto, zdali nezvládnete jezdit spíše hromadnou dopravou – měsíční jízdné stojí obvykle kolem 500 Kč. Mezi městy pak stojí za úvahu autobusy a vlaky, ačkoliv spojení nebývá do některých obcí dobré.

10) Omezte restaurace a donášky

Ne každému se chce vařit (někdo ani neumí) a pohodlí je zkrátka pohodlí. Jenomže stravovat se každý den v restauracích, nebo si jídlo nechat nosit, je finančně poměrně nákladné. Když například ve městě obědváte i večeříte, je to min. 150 Kč na jídlo, což udělá za měsíc i 9 000 Kč. Zkuste si tedy vařit sami, případně si zajistěte pravidelné stravování od firem, které vozí jídlo čerstvé a ten den vařené.

11) Seškrtejte předplatná a členství

Sice jsou multimediální platformy jako Netflix, HBO, Disney+ a další stále oblíbenější, zvažte ale, zdali je skutečně využíváte. A totéž platí o členstvích ve fitness centrech, klubech a spolcích, nebo o předplatných časopisů. Například 3 takové škrty pomohou měsíčně snížit náklady v domácnosti i o 500 Kč.

12) Omezte požitky, neřesti a vše zbytné

Někomu se to nepřipouští snadno, ale kolik peněz utratíte jenom za alkohol, cigarety a povyražení každý pátek, abyste se „odreagovali“. Jistě, člověk si chce po několika dnech práce dopřát a o přestávkách si vyčistit hlavu při cigaretě, ale jsou to právě tyto nekontrolované neřesti, za které jediný člověk utratí i pár tisíc korun měsíčně. Jenom vykouření půl krabičky denně stojí vás rozpočet 1 800 Kč / měsíc (při ceně 120 korun za krabičku), zatímco tři piva denně u televize dalších 1 200 Kč.

13) Nakupujte kvalitní věci, které vydrží

V tomto směru je dobré se řídit heslem „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“, což platí dvojnásob u oblečení. Mít každý druhý měsíc nové boty za 500 Kč je sice fajn, ale dlouhodobě je úspornější investovat do kvalitních, které nejenom vydrží klidně rok, ale zároveň jsou mnohem pohodlnější na nošení. Totéž lze aplikovat na všechny ostatní věci, včetně mobilních telefonů a laptopů, kdy ty za pár tisíc korun vypoví službu klidně po roce užívání.

14) Využijte pořizování věcí z druhé ruky

Ne každému je to příjemné a něčí hrdost tím doslova trpí, když ale peníze nejsou, nebo je opravdu chcete ušetřit, není to úplně špatná možnost. Zejména nakupováním oblečení v „2handech“ můžete ušetřit několik tisíc ročně, což je dobré zejména u oblečení pro děti, které neustále rostou. Někdy se přitom dají najít hezké a značkové kousky doslova za pár korun (například mikina za 50 Kč, kalhoty za 60 korun, bunda do stovky atd.). Vězte, že v těchto obchodech často nakupují i lidí, kteří by nemuseli.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.