Vydělat peníze jako dítě do 15 let není úplně těžké, i když nesplňujete zákonnou povinnost, a sice věkovou hranici pro zavření pracovní smlouvy (DPP / DPČ). Žádná firma vás sice nezaměstná (nesmí), není však ani nutné obcházet legislativu, neboť existuje mnoho způsobů, jak si vydělat peníze jako dítě pod 15 let věku. Některé, zejména sezónní přivýdělky, mohou být ohodnoceny velmi slušně, zatímco jiné vám zase zajistí stálý přísun peněz po celý rok. Možností je opravdu spousta.
Domluvte se s rodiči na odměně za práci
Než se do pustíte do hledání „brigády pro děti“, promluvte si s rodiči, zda vám nenavýší kapesné (nebo ho nezavedou, pokud jste ho doteď neměli), nebo vám nemohou platit za práci doma. Vypomáhat v domácnosti je sice běžné, ale možná pro vás budou mít nějakou extra práci. Třeba natírání plotu, úklid stodoly, garáže apod. Samozřejmě to není možné vždy, zejména v rodinách, které mají hluboko do kapsy.
Pracovat na rodiče není legální
Ačkoliv to zákon zakazuje, jedná se v praxi o velmi rozšířený způsob, jak obcházet zákon. A to nejenom u teenagerů, ale rovněž u dospělých. Někteří rodiče mohou být svolní, že s firmou uzavřou DPP / DPČ na sebe, aby byly peníze legálně vykázány, zatímco práci bude fakticky vykonávat jejich dítě. Jedná se o riskantní krok.
Brigády pro děti, které fungují a jsou legální
Chcete-li si přivydělat alespoň pár stokorun nebo i tisíc, můžete se angažovat kupříkladu v sezónních záležitostech jako je sběr plodů a rostlin v přírodě. Firmy toho vykupují opravdu spoustu, díky čemuž si můžete zajistit příjem jako dítě i po několik měsíců v roce. Zároveň při těchto činnostech nikdo nevyžaduje, abyste měli pracovní smlouvu nebo živnost (ačkoliv i to lze), takže je de facto jedno, kolik vám je. Nejste totiž zaměstnaní, např. sesbírané lesní ovoce a byliny odnášíte do výkupny.
Sbírejte různé plody přírody
Jedná se pravděpodobně o nejjednodušší (a zároveň v řadě případů i dobře placenou) „brigádu pro děti“, které si mohou vydělat peníze na čerstvém vzduchu. Za sběr některých plodů jsou firmy ochotny zaplatit překvapivě zajímavě; ale než se do toho pustíte, zjistěte si z diskuzí, co je nejlepší sbírat.
Lesní plody
- Co firmy vykupují: borůvky, jahody, maliny, ostružiny, případně i jiné plody
- K čemu to využívají: k přímému prodeji i na zpracování, např. na výrobu marmelády
- Kolik platí: 80 až 100 Kč za 1 kg, někdy i více
Houby
- Co firmy vykupují: houby všeho druhu, nejvyšší výkupní cenu mívají hřiby
- K čemu to využívají: k sušení, zmražení nebo zavaření pro další konzumaci, k výrobě jídel a jako ingredience
- Kolik platí: 150 až 400 Kč za 1 kg, dle druhu hub
Léčivé byliny
- Co firmy vykupují: heřmánek lékařský, hluchavku bílou, jetel luční červený, lípa velkolistá a mnoho dalších
- K čemu to využívají: k výrobě čajů, léčivých bylin, i k přímému prodeji
- Kolik platí: za „běžné“ byliny od 50 Kč za 1 kg, za vzácnější až 500 Kč za 1 kg
Co a jak sbírat
Chcete-li jako dítě brigádu na sběr bylin, doporučujeme pročíst pokyny společnosti Leros, která patří k největším výrobcům čajů a bylinných produktů u nás. Ceník výkupu bylin vám také prozradí, kolik za co platí.
Hlemýždě (šneky)
- Co firmy vykupují: hlemýždě zahradní (Helix Pomatia)
- K čemu to využívají: k zmražení pro další konzumaci a k prodeji čerstvých hlemýžďů do restaurací
- Kolik platí: 15 až 25 Kč za 1 kg
Šneky jedlé kaviárové
- Co firmy vykupují: šneky jedlé kaviárové (Helix Aspersa Maxima)
- K čemu to využívají: k získávání šnečího kaviáru (můžete prodat i přímo ten, ale pro jeho získání jsou třeba odborné znalosti)
- Kolik platí: 80 až 130 Kč za 1 kg
Tip na celoroční přivýdělek
Máte-li zájem o přísun financí 12 měsíců v roce, můžete chovat tzv. kaviárové šneky. Dopředu se ale domluvte (pravděpodobně vám budou muset pomoci rodiče), že bude mít o jejich odběr někdo zájem.
Ovoce
- Co firmy vykupují: jablka, hrušky, kdoule, švestky, meruňky, třešně a mnoho dalšího
- K čemu to využívají: k zavařování, pečení, pálení lihovin a výrobě dalších produktů
- Kolik platí: až 3 Kč za 1 kg jablek, až 10 Kč za 1 kg švestek a meruněk
Krmení pro divokou zvěř
- Co firmy vykupují: kaštany, žaludy, bukvice a další
- K čemu to využívají: ke krmení divé zvěře
- Kolik platí: až 4 Kč za 1 kg kaštanů, až 20 Kč za 1 kg žaludů, až 200 Kč za 1 kg bukvic
Kde krmení prodat
Plody můžete prodávat buď myslivcům, nebo se domluvit na nejbližší lesní správě. Někdy o ně mívají zájem i lokální spolky a hospodáři.
Pěstujte bylinky i přes zimu
Dochutit oběd čerstvou bazalkou nebo si připravit mojito z právě utržené máty může být pro mnohé zajímavé. Existuje přitom spousta bylinek, které lze pěstovat celoročně v truhlíku nebo květináči doma (máta, meduňka, bazalka, pažitka, petrželka atd.).
Vydělat si jako dítě můžete i přes známé
Ačkoliv to zákon přímo neschvaluje, přivydělávají si děti od nepaměti po sousedech a známých. Typicky pomocí na zahradě, umytím auta, skládáním dříví, ale i jinou prací. Samozřejmě záleží, zda to rodiče potomka schvalují, proti občasné „brigádě“ ale obvykle nic nenamítají.
Výpomoc doma i na zahradě
Zkuste se poptat sousedů, nebo si klidně vyvěsit inzerát (třeba na Facebook), zda někdo nepotřebuje pomoc s prací na zahradě a v domácnosti, případně vyvenčit psa. Řada lidí, zejména na vesnici, uvítá další ruce navíc třeba při kácení stromů nebo čištění lesa. Je mnoho možností, jak si vydělat peníze jako dítě.
Práce v domácnosti
- úklid (zběžný i generální)
- praní a sušení prádla
- žehlení
- zalévání květin
- čištění kočičího záchodu
- nakoupení potravin a jiných věcí
Práce na zahradě
- sekání trávy
- sbírání shnilého ovoce
- sklízení úrody
- rytí, plení a hloubení brázd
- přesazování rostlin
- zalévání květin a zeleniny
- hrabání listí
- ořezávání větví
Práci do 15 let zakazuje zákon
Smyslem článku není nabádat k dětské práci, která je dle českých zákonů u lidí do 15 let nepřípustná a ilegální, ale informovat o běžných možnostech, jak si vydělávalo peníze mnoho lidí, když byli v dětském věku. Vždy doporučujeme požádat o souhlas zákonného zástupce.
Práce na statku
- posbírání vajec
- zahnání dobytka
- projíždění koní (je třeba disciplínu ovládat)
- kydání hnoje
- nastlávání
- krmení (musíte vědět, co dělat a jaké krmné dávky dávat)
Práce v lese
- odnos dříví
- sbírání větví a čištění lesa
Jiné venkovní práce
- venčení a hlídání psa (jednorázově, ale i víckrát týdně)
- odhazování sněhu
Poskytujte (nejen) sousedům služby
Jestli něco umíte, mohou to ocenit třeba rodiče, sousedi, ale i vaši známí, kteří vám dají vydělat, a zároveň tak sami nějakou korunu ušetří. Důležité však je, abyste si dali na práci záležet.
Mytí auta
- O co je zájem: umytí automobilu (někdy včetně vyleštění) zvenčí, případně i zevnitř (otření prachu, vyčištění sedaček, vyluxování atd.)
- Kolik si vyděláte: dle domluvy, za umytí zvenčí i zevnitř i 200 až 300 Kč
Lakování a „dělání“ nehtů
- O co je zájem: hezké nalakování nehtů; udělání gelových (nebo i jiných) nehtů
- Kolik si vyděláte: až 100 Kč za nalakování, až 300 Kč za gelové a jiné nehty
Čerstvé pečivo do domu
Bude to sice vyžadovat vstávání uprostřed noci, ale za čerstvé pečivo každé ráno jsou někteří lidé ochotni slušně zaplatit. Ke všemu, když jim ho donesete až ke dveřím.
- O co je zájem: rohlíky, housky, bagety, chléb, croissanty, plněné záviny a další, záleží na domluvě s lidmi
- Kolik si vyděláte: individuálně dle domluvy, účtovat si však můžete i 2krát tolik co v obchodě
Vydělávat on-line? Jako děti ne
Ačkoliv mnoho stránek slibuje, že může vydělávat klikáním na reklamy úplně každý, není to pravda a ke všemu se obvykle jedná o podvod. Peníze na internetu sice vydělat lze, ale jinými způsoby a musí vám být alespoň 15 let. V opačném případě půjde o porušení zákona.
Zelenina a ovoce z vaší zahrady
Žijete-li na venkově a máte k dispozici záhony, truhlíky nebo pytle vhodné pro pěstování, můžete zasadit rozličné druhy zeleniny a sklízet ovoce, a následně je prodávat lidem v okolí. Hodně vám pomůže, mají-li vaši rodiče dobré vztahy se sousedy a kamarády, kteří si čerstvé plodiny rádi koupí.
- O co je zájem: rajčata, okurky, cukety, lilek, hrášek, jablka, meruňky, švestky, třešně a další
- Kolik si vyděláte: individuálně dle domluvy
Domácí vajíčka, mléko a jiné
Pokud máte doma slepice, krávu, kozu nebo jakékoliv jiné hospodářské zvíře, které „něco dává“, zeptejte se lidí v okolí, zda nemají o produkty zájem. Třeba o domácí vajíčka, ale například z mléka můžete vyrobit sýr (v takovém případě vždy požádejte o pomoc rodiče, mj. je totiž nutné splňovat přísné hygienické podmínky).
- O co je zájem: vejce, mléko a produkty z nich vyrobené
- Kolik si vyděláte: individuálně dle domluvy
Poraďte ostatním a učte je
Doučování školní látky
- O co je zájem: o různé školní předměty, nejčastěji o matematiku, fyziku, chemii, češtinu, anglický a německý jazyk, a rovněž o historii
- Kolik si vyděláte: i 100 a více Kč za hodinu, záleží na domluvě
Nastavte / přeinstalujte PC / mobil
Každý není v těchto věcech zběhlý a zejména starší lidé mohou ocenit pomoc – třeba nastavení telefonu tak, aby se jim používal co nejlépe, nebo přeinstalování počítače. Někdo může ocenit pomoc i při zacházení s nějakým programem, potažmo že ho budete učit, jak ho ovládat.