Jak si přivydělat při práci, studiu, v důchodu nebo na mateřské dovolené

Jak si přivydělat při práci, studiu nebo na mateřské a v důchodu: 26+ způsobů

Jak si přivydělat při práci (zaměstnání) může být pro někoho neřešitelná otázka, na níž ve skutečnosti existuje mnoho odpovědí. K vylepšení rozpočtu se dnes nabízí opravdu velká spousta příležitostí, a to včetně těch, které lze dělat pouze příležitostně, pár hodin denně, a třeba i na dálku. Záleží ovšem, kolik si chcete při zaměstnání nebo studiu přivydělat, jaké jsou vaše časové možnosti, a máte-li nějaké znalosti a zkušenosti. Lze tu uplatnit jednoduchý vzorec, že čím více toho umíte, tím více příležitostí se nabízí.

17+ způsobů, jak si může přivydělat nejen při práci úplně každý

Jestli zatím nemáte žádné zkušenosti, případně nemůžete nabídnout odborné znalosti a vzdělání, budete se obvykle muset spokojit s „jednoduchými“ (ovšem i tak důležitými) pracemi. Často se jedná o manuální činnosti jako například vyrovnávání zboží, ačkoliv pokud vám nechybí selský rozum a uživatelská znalost PC, zvládnete i řadu online přivýdělků, třeba administrativu.

Pokladní a doplňování zboží v obchodě

V každém, i menším městě, je supermarket nějakého celonárodního řetězce (Lidl, Penny, Albert…), v němž uvítají alespoň příležitostnou pomoc na kase a s doplňováním zboží. Největší šanci máte, pokud vám nevadí odpolední (dospělí zaměstnanci, co mají děti, totiž preferují ranní směny) a víkendy. Poptat se ale můžete i v místní samoobsluze, kde však téměř jistě platí o něco méně.

Přípravář jídla a pokladní ve fastfoodu

Asi to není sen vůbec nikoho, ale jako student si můžete přivydělat třeba v oblasti rychlého občerstvení. Práci vám může dát například Burger King, KFC nebo McDonald‘s, který je právě konceptem zaměstnávání studentů pověstný. Aniž byste cokoliv uměli, můžete pomoci s přípravou jídla i za kasou, a směny si obvykle plánovat 100% podle sebe. Jde tedy o dosti flexibilní způsob, jak si přivydělat.

Pomocná síla na stavbě

„Všeobecných“ dělníků je dlouhodobý nedostatek a do fyzické práce se lidé zrovna nehrnou. Takové vypomáhání na stavbě, kde budete nosit materiál, házet do míchačky, uklízet apod. může ale sloužit i jako odreagování mozku, pracujete-li běžně s lidmi nebo v kanceláři obecně. Snad každá stavební firma vás ráda najme i na několik hodin denně, případně na víkendy, a umožní vám přivydělat si při zaměstnání, ale i podnikání nebo studiu. Pro seniory se ale jedná o dosti náročnou práci.

Roznos letáků

Snad všechny velké obchodní řetězce nechávají distribuovat letáky s akcemi, jejichž roznos obvykle zvládnete v časných ranních hodinách, ale vlastně je lze házet do schránek kdykoliv. Někteří poštovní doručovatelé si navíc tuto činnost skloubí s klasickým roznosem a zvládají tak dvě práce najednou.

Kurýr a doručovatel balíků a „pošty“

Jestli vám nevadí práce v rychlém tempu a někdy i zvedání těžkých věcí, jste vítaní de facto v každé přepravní společnosti (při rozvozu musíte mít ještě řidičské oprávnění na skupinu B, s nímž lze řídit i dodávky do 3,5 tuny). Kurýrů je dlouhodobě nedostatek právě kvůli zmíněným nárokům. Sehnat tak brigádu u PPL, DHL, GLS, nebo u České pošty, nebude problém (jak na vesnici, tak ve městě).

Číšník / servírka v restauraci či kavárně

Gastronomické provozy mají dnes o zaměstnance nouzi; po covidu-19 jich bylo mnoho propuštěno a jiní odešli sami, a ani po zlepšení situace se nevrátili. Pomoci alespoň na pár hodin denně s obsluhou zákazníků je tak poměrně sázkou na jistotu, jak si přivydělat při zaměstnání či studiích.

Na jakou smlouvu si můžete přivydělat při práci, studiu i v důchodu

Pro firmu můžete pracovat na základě pracovní smlouvy (DPP, DPČ, nebo také na HPP, částečný úvazek apod.), případně na IČO a dodávat své služby jako podnikatel. Možností je také práce na autorský honorář, manažerskou smlouvu a řadu dalších, ne zcela typických smluv.

Prodej v trafice

Jestli chcete relativně klidné prostředí s nenáročnou prací, může být malý obchod s tabákem a tiskem tou správnou volbou jak pro lidi se zaměstnáním, tak jako přivýdělek k důchodu nebo během studia. Na pobočkách v nákupních centrech bývá sice poměrně živo a prodavači se někdy nezastaví, v menším obchodu na ne zrovna rušné ulici si ale můžete i odpočinout.

Pomoc v domácnosti a hlídání dětí

V uspěchané době zkrátka nemá každý čas na úklid a vaření, a najímají si proto hospodyně, které za ně domácí práce udělají a ještě mohou pohlídat děti. Zdaleka přitom nemusí jít pouze o jarní úklid, zejména mladší rodiny preferují pravidelnost, aby si mohli rodiče např. každý pátek zajít na večeři a trochu vypnout od každodenního stresu. „Paní na hlídání“ se navíc často stává členem rodiny a třeba při večerním hlídání si studenti nejen vydělají, ale také se mohou učit.

Doučování (dětí i dospělých)

Některým bylo dáno, jiným ne; kdo je akademicky nadaný, nebo už třeba vystudoval nějaký předmět a dokáže ho naučit ostatní lépe než škola, je právě doučování zajímavým způsobem, jak si přivydělat při práci. Znalosti přitom nemusíte předávat jenom dětem na ZŠ, pomoc často hledají u studenti středních a vysokých škol, ale i dospělí (třeba když se chtějí naučit jazyk).

Venčení a hlídání psů

Ne každý má čas se den co den věnovat čtyřnohým kamarádům; jasně, měli s tím počítat, když si je pořizovali, ale to je teď vedlejší. Někteří lidé rádi zaplatí, pokud někdo vezme jejich psa na delší procházku do přírody, kde se bude moci pořádně proběhnout a třeba i dovádět s jinými psy. A když ho navíc vezmete do psího salónu na stříhání nebo k veterináři, uděláte majiteli velkou službu. Někdy je navíc možné skloubit tuhle činnost s hlídáním dětí, které vezmete i se psy například do parku.

Sezónní práce

Jestli máte některé měsíce více času, můžete se poohlédnout právě po brigádách, které nelze dělat celoročně. V zimě to může být prodej kaprů a vánočních stromků, nebo obsluha v lyžařském středisku. V létě zase sběr chmele, ovoce a zeleniny, v zemědělství ocení každou pomocnou ruku. Přes léto je také poměrně dost festivalů, na něž organizátoři potřebují pomocníky pro stavbu pódií a zábran, ale i obsluhu ve stáncích, ochranku a kontrolory vstupenek.

Online (administrativa, marketing a další)

Komu se lépe pracuje z pohodlí domova (což má značnou výhodu třeba při nepřízni počasí) a ovládá počítač alespoň na uživatelské úrovni (tedy nehledá každé tlačítko půl minuty a nějak se orientuje na internetu), má řadu možností, jak si přivydělat při práci online. Řada firem i podnikatelů ocení třeba výpomoc s administrativou, psaním textů, správnou sociálních sítí, ale i tvorbou webů. Dle znalostí máte doslova nespočet možností, protože se na internet přesouvá doslova všechno.

Taxikaření (Uber, Bolt a jiné)

Pokud vás baví řídit a zároveň preferujete práci s lidmi, můžete je vozit. Můžete buď jako klasický taxikář, ale ti mají svá „nepsaná pravidla“ a práce to není pro každého. Například služby jako Uber, Bolt a Liftago ale dávají dobrý příklad, jak si přivydělat při práci a pracovat pouze tehdy, když sami chcete. Například o víkendu, když máte volno od své běžné práce, a zároveň je ve městech mnohem vyšší poptávka po rozvozu (dost lidí se totiž vyráží pobavit).

Taxi licenci může získat každý

S rozmachem dopravních služeb jako Uber nebo Bolt došlo v ČR k zásadním změnám v zákonu číslo 111/1994 Sb. o silniční dopravě, který byl nahrazen novinkami dle zákona číslo 115/2020 Sb.

Rozvoz jídla a jiné kurýrní služby

Objednávat si domů je stále oblíbenější, na čemž staví třeba český gigant Rohlík, ale i supermarkety jako Tesco nebo Albert, které lidem vozí nákupy až domů. Alternativou ale může být i rozvážení „donášek“, potažmo hotových obědů, večeří a jiného jídla z restaurací po celý den. Pracovat můžete i příležitostně například u DámeJídlo, Wolt, Bolt nebo DoDo.

Darování krve, plasmy, vlasů, vajíček a dalšího

Chcete-li někomu pomoci a zároveň si odnést nějakou finanční odměnu, zkuste třeba odběr plasmy, za níž vám firmy jako PlasmaPlace zaplatí zhruba 700 Kč za odběr (který trvá asi hodinu), a to každé dva týdny. Celkem slušné vylepšení rozpočtu s minimální investicí času. Velmi dobře je ale placeno i za darování vlasů (klidně i 6 až 11 tisíc korun) na výrobu paruk, nebo za vajíčka, jimiž dáte někomu jinému šanci na děti (pozor ale, zrovna odběr vajíček s sebou nese i jistá rizika).

Výrobní fabrika / továrna

I když není „stání u pásu“ snovým zaměstnáním, může se jednat o celkem dobrou brigádu a způsob, jak si přivydělat i 1 000 Kč denně (nebo více). Zejména o víkendech bývají v některých výrobnách fabrikách méně přísné podmínky, neboť tam není vedení (lidé z kanceláře) a mistři mají často jistou toleranci. Pokud vám tedy nevadí „házet na pás“, dá vám šanci na přivýdělek při studiu i zaměstnání téměř jakákoliv továrna.

Expedice zboží ve skladu

Aby bylo možné rozvážet zásilky, musí je někdo připravit. Stačí se tak poptat v jakémkoliv větším e-shopu, jestli nepotřebuje pracovní sílu do skladu. Někdy je sice potřeba nasadit tempo, ale jinak to bývá práce klidná (pochopitelně jak kde, ale to platí u všech prací) a bez lidí, tedy až na kolegy. Vlastně to je jedna z nejlepších možností, jak si přivydělat, když rádi děláte „sólo“.

Pronájem pokoje (i krátkodobý)

Prázdný pokoj, nebo třeba druhý byt, může být zajímavým zdrojem příjmů. Ubytovat v něm přitom můžete nastálo například studenta místní univerzity, nebo ho krátkodobě pronajímat přes Airbnb. Přespání u někoho totiž bývá značně levnější než v hotelích, čehož rádi využívají lidé z celého světa.

Pronájem automobilu

Jestli moc nejezdíte a nemáte strach svěřit svůj vůz někomu jinému, nemusí jenom stát před domem. Kupříkladu služba HoppyGo (za níž stojí česká Škoda Auto) propojuje majitele aut se zájemci, kteří si mohou půjčit vozidlo třeba jenom na den. A podle toho, o jaké jde a na jak dlouho ho chtějí, jde o možnost, jak si přivydělat při práci i 1 000 Kč denně, aniž byste pro to moc udělali.

9+ způsobů, jak si můžete přivydělat při práci, když „něco“ umíte

Kdo má odborné znalosti, zkušenosti a (nebo) vzdělání, může se – kromě výše zmíněných – uplatnit v řadě dalších směrů. Těžko vypsat všechny existující profese, nehledě na to, že když děláte třeba stavebního inženýra, nebude chtít současný zaměstnavatel, abyste dělali totéž i pro jiného. Zmíníme tak jenom několik zajímavých (a někdy ne tak náročných).

Hodinový manžel a pomoc „na venkově“

Ne každý je technicky zdatný a zručný, a ne vždy bývá cena kvalifikovaného řemeslníka adekvátní. Poměrně slušně se tak mohou uplatnit tzv. hodinoví manželé, kteří sice musí mít dle zákona nějakou kvalifikaci, ale také mohou jen „sousedsky“ pomáhat s opravami v domácnosti a přivydělat si tak při zaměstnání. Někteří pak ocení i pomoc venku, třeba na zahradě (sekání, rytí, sázení…), v lese (řezání, nakládání, skládání…) a celkově kolem domu, kde je pořád co dělat.

Dělnické a řemeslnické profese

Z části to lze zahrnout do kroku výše, ale vzhledem ke specifikům je dobré si tuto možnost rozvést zvlášť. Dnes stále více platí, že „řemeslo má zlaté dno“, a kdo opravdu ovládá profesi zednickou, klempířskou, tesařskou, truhlářskou, zámečnickou, instalatérskou a vlastně jakoukoliv jinou, může si přivydělat při práci více než slušně. I občasnou pomoc uvítají jak firmy, tak lidé v okolí.

Tip, jak pracovat pro více firem

Chcete-li si otevřít více dveří, založte si ŽL, díky němuž budete moci fakturovat i za jednorázové a příležitostné práce. Jestli ho nechcete a máte domluvenou pravidelnou spolupráci ve více firmách, lze uzavřít DPP s každou z nich (slevu na dani však uplatníte pouze u jedné).

Online marketing a SEO

Na internetu se toho děje stále více a zaujmout lidi je stále těžší. Pokud ale máte rádi výzvy a hledáte nové způsoby, jak dosáhnout cílů, můžete si při práci i studiu přivydělat třeba jako PPC specialista, tvůrce reklamy na FB a IG, případně e-mailových newsletterů, ale stejně tak formou content marketingu nebo SEO (optimalizace pro vyhledávače). Šanci přitom máte i jako junioři, řada agentur má tzv. trainee programy, v nichž vás vše podstatné naučí.

Web copywriting a copywriting

S citem pro psaní se dá v tomto oboru uchytit i bez zkušeností, jakmile se ale něco naučíte a vaše články budou mít výsledky (například se zobrazí na prvních místech ve vyhledávačích), můžete si psaním článků zajistit poměrně slušný příjem i na full time. A totéž platí o copywritingu, v jehož rámci například textujete weby a vytváříte prodejní slogany. Práce s jazykem a cit pro něj jsou však nezbytné, stejně jako chápání psychologie čtenářů.

Programování a psaní kódu

Se znalostmi programovacích jazyků „jste za vodou“. Sice ajťáci běžně nechtějí přesedat od PC v kanceláři k tomu doma, ale mohou si díky svým znalostem slušně přivydělat přes internet třeba tvorbou webů, které jim vezmou řádově jen několik hodin a inkasují za ně tisíce. Stejně tak se ale jedná o dobrou příležitost pro studenty – vydělají si a ještě nasbírají zkušenosti.

25+ možností, jak vydělat peníze na internetu

Jestli vás zajímají i další způsoby, podívejte se na více než 25 možností, jak na internetu vydělat peníze. Vyhněte se přitom pochybným oblastem jako jsou „klikačky“ a sledování reklam, nefungují.

Překládání a práce s cizím jazykem

Jestli obstojně ovládáte nějaký cizí jazyk – a nemusí jít zrovna o angličtinu – můžete si slušně přivydělávat jak překladem textů, tak mluveného slova, případně dělat tlumočníka na místě.

Focení a natáčení videí

„Cvaknout to“ nebo „nějak natočit“ sice může každý, ale málokdo to doopravdy umí. Ono pořídit hezkou fotografii nebo video (chápaje v dobrý moment, z dobrého úhlu, při správném nastavení fotoaparátu…) není zrovna snadné. V profesi je několik úrovní, přičemž za tu alespoň průměrnou můžete dostávat dobře zaplaceno. Fotografové jsou přitom často zaměřeni pouze jedním (nebo více vybranými) směrem, například na svatby, budovy, přírodu, a specializace některých je dokonce ještě užší (třeba na focení s koňmi). Uplatnění je tedy možné i při vysoké konkurenci.

Úprava fotografií a grafické práce

Tohle může navazovat na předchozí krok (ale také nemusí), kdy vyfocené fotografie také upravíte. A není tím myšlen jenom jas a kontrast, ale rozsáhlejší zásahy (třeba přidání světelných paprsků, západu slunce apod.). Zvládne to sice i grafik, ten se však může věnovat i řadě dalších činností. Nabízí se třeba tvorba firemní identity, propagačních materiálů, kreslení aj.

Prodej vlastních produktů

Řada lidí oceňuje domácí a „poctivé“ produkty, zejména co se jídla týče. Takže pokud máte čím přispět, třeba že děláte výborné domácí klobásy a jiné masné výrobky, marmelády, med, nebo třeba šijete na zakázku, můžete navázat spolupráci s nějakým e-shopem či distribuční firmou, případně spustit vlastní internetový obchod (ten však není zrovna snadné provozovat). Třeba před Vánoci si pak někteří lidé přivydělávají pečením cukroví, za které lze inkasovat i několik stovek za kilo.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.