Jak platit mobilem místo karty

Jak platit mobilem a chytrými hodinkami a které banky to podporují

Mobilní platby jsou nejenom v ČR extrémně oblíbené, o čemž svědčí jak rostoucí základna uživatelů, tak stále větší podpora ze strany bankovních domů. K dispozici je přitom hned 5 platebních metod, které jsou si funkcemi rovnocenné, ačkoliv je nelze využít na všech zařízeních. Mobilem díky NFC zaplatíte jak v obchodě, tak na internetu, zatímco na chytré hodinky se můžete spolehnout pouze u platebních terminálů. Zaplatit bezkontaktně mobilem, hodinkami či náramkem je navíc rychlejší než klasickou kartou.

Jaké služby slouží pro placení mobilem

Dominantní postavení zaujímají oficiální služby Google Pay (pro Android) a Apple Pay (pro iOS), ačkoliv zejména sportovci, potažmo lidé využívající sporttestery a chytré hodinky značek Garmin a Fitbit, mohou využít také jejich vlastní platební metodu, tedy Garmin Pay a Fitbit Pay. Současně je ale nezbytné, aby ji podporovala i vaše banka. Když v ČR placení mobilem místo karty začínalo, pokoušely se některé banky nahradit oficiální služby svými aplikacemi, velmi rychle od nich ale upustily – nebyly tak vyladěné, občas padaly a vyžadovaly až zbytečně složité ověřování (dodnes ji ale třeba Raiffeisenbank a Air Bank).

K placení telefonem je nezbytné NFC

Nutno zdůraznit, že pokud chcete platit bezkontaktně mobilem, chytrými hodinkami nebo chytrým náramkem, musí podporovat technologii NFC, která umožňuje zařízením komunikovat na velmi krátkou vzdálenost. Jenomže ta bohužel není standardem. Zejména chytré telefony starší 7 let ji nemusí mít (ale tak dlouho slouží málokomu) a obecně zpozorněte také u smartphonů Xiaomi. Levnější modely totiž často NFC čipem vybaveny nejsou, ty dražší ho však mívají – vždy proto důkladně čtěte vlastnosti mobilu.

Jak přidat kartu do mobilu

Které „hlavní“ banky podporují NFC platby a jaké

BankaGoogle PayApple PayGarmin PayFitbit PayXiaomi Pay
Air Bank
Banka CREDITAS
ČSOB
Česká Spořitelna
Curve
Equa Bank
Expobank
Fio banka
Hello bank!
J&T Banka
mBank
Komerční banka
MONETA Money Bank
Raiffeisenbank
Revolut
Twisto
UniCredit Bank
V ČR podporuje mobilní platby většina velkých bank i některé nebankovní společnosti.

Ostatní banky a společnosti s podporou NFC plateb

SpolečnostGoogle PayApple PayGarmin PayFitbit PayXiaomi Pay
Bank of America
bunq
Edenred
Essox
Home Credit
iCard
Monese
N2 Capital AG
Payhawk
Payquicker
PayrNet
Paysafe
Paysend
Paysera
Paysera
Up
Viva Wallet
Wise
ZEN.COM
Mobilní platby umožňují i společnosti, které nejsou bankami.

Přidat si můžete i virtuální platební kartu

V případě, že nechcete přidávat platební kartu ke svému hlavnímu účtu, nebo byste třeba rádi platili v zahraničí s výhodnějším kurzem, můžete s mobilem i chytrými hodinkami platit bezkontaktně i pomocí virtuální karty, jakou vydává například Revolut nebo Curve; sice je umí i řada tuzemských bank, u těch však nedostanete lepší kurzy k převodu cizích měn.

Obecný postup, jak platit mobilem

V případě, že jste si do telefonu nebo chytrých hodinek přidali platební kartu a zdařilo se její nastavení v jedné z výše zmíněných služeb, můžete skrze ni platit v obchodech a na internetu. Postupy se ovšem liší.

Jak platit mobilem v obchodě přes NFC místo karty

Ačkoliv byla zpočátku řada lidí vůči placení telefonem poněkud skeptická, jiná ho vítala s otevřenou náručí. A jak praxe ukázala, nejedná se o nic složitého, je to naopak rychlejší jak u klasické platební karty. Ať využíváte pro placení iPhone nebo telefon s Androidem, je postup stejný:

 1. Řekněte, že chcete platit kartou (na samoobslužné pokladně zvolte „Platba kartou“)
 2. Zapněte na přístroji technologii NFC (bývá pro ni tlačítko v panelu nástrojů, který lze „stáhnout“ seshora displeje)
 3. Telefon / chytré hodinky přiložte k terminálu
 4. Bude-li potřeba PIN, zadejte ho, nebo použijte otisk prstu / snímání tváře

Potvrzení platby je snadné

Máte-li nastaveno odemykání mobilu pomocí otisku prstu, stačí ho přiložit na čtečku a transakci potvrdit nasnímáním; u rozpoznávání obličeje nejdříve aktivujte NFC platby, nechte si nasnímat tvář, a poté přiložte telefon k terminálu.

Jak platit mobilem místo karty na internetu

V případě, že jste na počítači přihlášeni pod stejným Google účtem (u Androidu) nebo Apple ID (u iOS) jako na mobilu, máte v něm uloženou kartu a můžete tak platit na internetu bez opisování jejího čísla:

 1. V nákupním košíku zvolte jako způsob platby Google Pay nebo Apple Pay
 2. Následně potvrďte částku, jakou máte uhradit
 3. Platba proběhne automaticky, nebo ji budete muset potvrdit v mobilu, potažmo mobilní aplikaci své banky

Bez potvrzení vám peníze nestrhnou

V základu bývá nastaveno, že můžete v obchodě i na internetu platit až do 500 Kč bez potvrzení. Některé banky umožňují limit navýšit, ale i nastavit, že musíte potvrdit platbu v jakékoliv výši.

Jak platit chytrými hodinkami

Využíváte-li chytrou nositelnou elektroniku, nemusíte s sebou nosit mobil; to se hodí třeba při venkovním sportování, ale i například na místech, kde telefon zkrátka nechcete vytahovat. Postup placení chytrými hodinkami se liší v závislosti na jejich značce, protože každý výrobce nastavil pro aktivaci NFC plateb jinou metodu. Následující postupy jsou platné za předpokladu, že už jste do hodinek přidali platební kartu přes mobilní aplikaci.

Jak platit hodinkami přes Google Pay

 1. Odemkněte hodinky, najděte aplikaci Google Pay a spusťte ji
 2. Zadejte 4místný PIN, který používáte k přístupu ke kartě
 3. Na zhruba 2 vteřiny je přiložte k platebnímu terminálu, dokud se platba neprovede
 4. Jestliže se zobrazí výzva, zvolte možnost „Kredit“ (vždy, bez ohledu na používanou kartu)

Jak platit hodinkami přes Apple Pay

 1. Dvakrát rychle stiskněte tlačítko na boku hodinek (jako dvojklik myší)
 2. Na displeji se zobrazí primární karta (když sjedete prstem dolů, můžete vybrat i jinou)
 3. Chytré hodinky Apple Watch přiložte k terminálu a vyčkejte asi 2 vteřiny na provedení platby

Jak platit hodinkami přes Garmin Pay

 1. Odemkněte hodinky, najděte ikonu Garmin Pay a klepněte na ni
 2. Potvrďte vstup 4místným kódem
 3. Chytré hodinky Garmin přiložte k terminálu na zhruba 2 vteřiny, než se platba provede

Na zaplacení máte 60 vteřin

Pro všechny chytré hodinky a náramky platí, že jakmile na nich zapnete placení přes NFC, máte na provedení platby 1 minutu. Následně se NFC čip deaktivuje a pro opětovné využití budete muset postup zopakovat.

Jak platit hodinkami přes Fitbit Pay

 1. Aktivujte displej tím, že na něj klepnete
 2. Stiskněte a zhruba na 2 až 3 vteřiny držte tlačítko na levé straně hodinek
 3. Potvrďte NFC placení chytrými hodinkami 4místným kódem
 4. Hodinky přiložte k terminálu a přibližně 2 vteřiny je přidržte, dokud se neprovede platba

Jak platit hodinkami přes Xiaomi Pay

 1. Aktivujte displej, vyhledejte aplikaci Xiaomi Pay (má ikonu peněženky) a spusťte ji
 2. Klepněte na tlačítko „Zaplatit“, které se zobrazí pod kartou na displeji
 3. Bude-li to vyžadováno, zadejte 4místný PIN
 4. Přiložte chytré hodinky Xiaomi k terminálu na zhruba 2 vteřiny a vyčkejte na provedení platby

Jak platit náramkem přes Xiaomi Pay

 1. Klepněte na displej a aktivujte ho tak
 2. Z hlavní plochy přejeďte prstem doleva do sekce platebních karet
 3. Potvrďte vstup pomocí 6místného kódu
 4. Pro aktivaci NFC platby Xiaomi Pay klepněte na šipku v dolní části hodinek (hned pod displejem)
 5. Chytrý náramek přiložte k terminálu na zhruba 2 vteřiny, než dojde k provedení platby

Co dělat, když placení mobilem nebo hodinkami nefunguje

Jestliže jste udělali vše dle výše zmíněných postupů, ale mobilní telefon, chytré hodinky nebo náramek nechce kartu akceptovat, je „problém“ téměř vždy na straně banky. On to vlastně není úplně problém, ale bezpečnostní pojistka – banka totiž v základu mobilní platby přes NFC zakazuje – a musíte je tedy povolit.

Obvykle k tomu nestačí mobilní aplikace, která mívá „osekaná práva“ a je de facto přidružená k internetovému bankovnictví, do něhož budete muset přejít. Nejrychleji to provedete přes PC, kde v sekci nastavení > platební metody povolíte platby mobilem (každá banka to má v nastavení trochu jinak).

Přikládejte telefon a hodinky při placení správně

Docela často dochází k situacím, kdy člověk sice přiloží mobil k terminálu, jenže ten ho buď nezaregistruje vůbec, anebo ho odmítne s hláškou „přilože telefon déle“, případně „zařízení nelze rozpoznat“. Děje se tak proto, že terminál neměl dostatek času, aby NFC čip zachytil – je totiž důležité přiložit mobil správnou částí ke správné části platebního terminálu, a to na dobu 1 až 2 vteřin:

 • NFC čip u telefonů je umístěn v horních 40 % těla mobilu, tedy zhruba od úrovně postranních tlačítek na zesílení / ztlumení, případně i na zapnutí / vypnutí, výše; často zhruba pod úrovní zadního fotoaparátu.
 • NFC čip u chytrých hodinek a náramků je zhruba veprostřed chytrých hodinek, takže je docela jedno, jakou částí je přiložíte (zkrátka displejem k terminálu).
 • snímací čip NFC na terminálech je: 1) v horní části, resp. nad displejem terminálu (na tom se ukazuje částka, případně hláška, že máte zadat PIN), a klidně tak můžete mobil / chytré hodinky přikládat svrchu; 2) některé terminály mají čtečku karet ze strany (to poznáte podle toho, že mají na pohled „přídavnou kazetu“, která je k terminálu „přilepená“).

Alternativy pro placení mobilem bez NFC

V případě, že máte starší telefon, nebo zkrátka jeden z těch, co technologii NFC nevyužívají, budete o pravé výhody této metody ochuzeni. Například na internetu přes Google Pay nebo Apple Pay nezaplatíte vůbec, a v obchodech se budete muset spolehnout na alternativy. Dříve existovala aplikace MasterCard Pay pro platby bez NFC a svého času byla testována i Lidl Pay, která však měla sloužit pouze k placení nákupů ve vlastním řetězci skrze aplikaci Lidl Plus. Využít tedy zbývá:

 • platební nálepku, což je vlastně jenom zmenšená debetní karta, kterou lze umístit pod obal telefonu, ale případně i na něj (někteří lidé si však stěžují, že přes obal funguje špatně; navíc od nich banky postupně upouští, protože zájem o ně zkrátka upadá).
 • QR kód, jímž lze platit na internetu, resp. když zvolíte „rychlý bankovní převod“, umí některé platební brány vygenerovat QR kód, který stačí vyfotit fotoaparátem telefonu, nebo lépe naskenovat v aplikaci banky. Touto cestou lze někdy zaplatit i ve vybraných restauracích.

Odpovědi na časté otázky

Jak platit mobilem místo karty?

Telefon jednoduše přiložíte k platebnímu terminálu (stejně jako kartu) a transakci potvrdíte PIN kódem, otiskem nebo nasnímáním obličeje. Při platbách na internetu stačí potvrzení v bankovní aplikaci.

Jak platit bezkontaktně mobilem?

Pakliže váš telefon podporuje technologii NFC, stačí do něj přidat platební kartu přes službu Google Pay nebo Apple Pay. Ovšem pozor, že NFC čip není ani dnes standardem. Často ho nemají smartphony staré 7 a více let a rovněž chybí u některých modelů Xiaomi (zpravidla u těch levnějších).

Jak přidám platební kartu do mobilu?

Postup se liší v závislosti na využívané službě; jinak to má Google Pay a jinak Apple Pay, o nichž se dozvíte v článcích „jak nastavit Google Pay“ a „jak nastavit Apple Pay“.

Jak přidám platební kartu do chytrých hodinek?

Také v tomto případě je postup jiný podle toho, od jakého výrobce chytré hodinky jsou. Přesné postupy najdete v článcích „jak nastavit Apple Pay pro Apple Watch“, „jak nastavit Google Pay pro chytré hodinky“, „jak nastavit Garmin Pay pro chytré hodinky Garmin“, „jak nastavit Fitbit Pay pro chytré hodinky Fitbit“ a „jak nastavit Xiaomi Pay pro chytré hodinky a náramky Xiaomi“.

Jak se dá platit telefonem?

V první řadě musí být vybaven NFC čipem; pokud ho má, stačí přidat platební kartu do služby podporované vaším operačním systémem. Máte-li iPhone, využijete Apple Pay, zatímco u všech ostatních značek s OS Android sáhnete po Google Pay. Obě platební metody využijete v obchodě i na internetu.

Jak platit chytrými hodinkami místo karty?

Postupy se liší podle toho, kdo je výrobcem chytrých hodinek. Například u Apple Watch stačí dvakrát stisknout boční tlačítko a placení potvrdit, kdežto u smartwatch Samsung a Xiaomi je třeba spustit aplikaci Google Pay. Jiný postup je u hodinek Garmin a Fitbit, kde asi 2 vteřiny držíte postranní tlačítko.

Jsou NFC platby mobilem a hodinkami bezpečné?

Jednoduše ano, jsou. Způsob zabezpečení je na velmi vysoké úrovni, takže vám data virtuálně nikdo neukradne, a veškeré platební transakce potvrzujete zadáním PIN kódu, otiskem prstu nebo nasnímáním obličeje. Prakticky se tak ani nemůže stát, že byste někde přes NFC zaplatili omylem.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.