Jak dlouho trvá schválení půjčky

Jak dlouho trvá schválení půjčky: záleží, u koho žádáte a zda jste klientem

Rychlost schválení půjčky se dnes ukazuje jako stěžejní kritérium. Klienti si na něm zakládají stále více a upřednostňují takové poskytovatele úvěrů, kteří jsou schopni vyplácet peníze ještě dnes. Ti nejrychlejší to konkrétně zvládají už do 10 minut od podpisu smlouvy (pár společností dokonce i o víkendu), velké procento potom do 60 minut, a „méně efektivní“ poskytovatelé zhruba za den. Výjimečně se může stát, že trvá schválení půjčky déle. Ale u koho žádat s jistotou, že dostanete peníze ihned?

Žádost u banky bývá nejrychlejší, ale…

Jestliže na peníze opravdu spěcháte a máte „zdravé finance“ (tedy nejste moc zadlužení, vždy řádně splácíte, zbývá vám finanční rezerva apod.), zkuste se nejdříve obrátit na svou banku. Tedy na tu, k níž si necháváte posílat příjmy. V takovém případě je totiž rychlost schválení půjčky doslova blesková, neboť už o vás má všechny potřebné informace (včetně těch o finanční situaci) a může tedy obratem vyhodnotit, zda vám dokáže bankovní úvěr poskytnout. Obvykle si můžete říci o:

  • klasickou půjčku od 10 000 Kč a splatností od 1 roku, ale třeba Moneta nebo Česká spořitelna umí i malé půjčky od pár tisíc a splatností od 3 měsíců
  • kontokorent až do 20 000 korun, v závislosti na vaší finanční situaci to ale může být i méně (nebo naopak více)
  • revolvingový úvěr, který však nabízí pouze některé banky – např. Česká spořitelna jako službu v názvem Peníze na klik – kdy vám uloží na speciální účet, z něhož je můžete libovolně čerpat

Výhodou je, že má řada bank v ČR pro své klienty připraveny tzv. předschválené úvěry právě na základě dostupných informací. Při žádosti tedy nemusí procházet přes „člověka“, ale pouze přes systém. Díky tomu je reálná rychlost schválení půjčky do 5 minut od zaslání, neboť dochází k automatickému vyhodnocení. Takové produkty však bývají limitovány do 150 až 200 tisíc korun, vyšší částky vždy posuzuje člověk. Pakliže pro vás banka žádnou takovou nabídku nemá, může zabrat vyhodnocení asi čtvrt hodiny.

Když klientem banky nejste, počkáte si (obvykle)

I v dnešní době bohužel dochází u „ne-klientů“ až ke zbytečným průtahům. Nejdříve si banka posoudí vaši bonitu, a to standardně na základě formuláře, do něhož o sobě uvedete potřebné informace (kdo jste, kolik vyděláváte, jaké jsou vaše výdaje apod.). O něco zdlouhavější bývá focení dokladů, neboť některé banky vyžadují, abyste se vyfotili s OP, případně udělali několik selfie fotek, videí apod. Jedná se sice o otázku zabezpečení, ale je to trochu otravné. Jakmile formulář odešlete, čekáte na posouzení pracovníky.

Pakliže vám banka půjčku schválí, klade si obvykle za podmínku ještě založení běžného účtu (v tuto chvíli to nevyžaduje např. Hello bank!, která pošle peníze na jakékoliv konto v ČR). Není to nic extrémního, ale přece jenom to chvíli trvá. Když se „dobře trefíte“, projdete celým schvalovacím procesem až k otevření konta zhruba za 20 minut, výjimkou ale není ani hodinová čekací doba. A třeba žádost odeslaná v pátek odpoledne bude zpracována spíše až v pondělí (nebo nejbližší pracovní den).

Některé banky zkrátka nedokáží ani v dnešní době fungovat dostatečně efektivně (ale je to jak kdy). V lepší situaci jsou lidé, co už někde účet zřízený mají, ale nevyužívají ho (tzn. peníze jim chodí jinam) – banka už totiž ví, s kým jedná, neboť u takového člověka dříve provedla autorizaci. Rychlost schválení půjčky bude díky tomu o poznání vyšší a de facto bude stačit jenom doložení příjmů (stačí i přes výpisy z účtu).

Schválení půjčky u nebankovní společnosti

Jestli někdo dokáže zpracovávat žádosti a vyplácet peníze doslova expresně, jsou to poskytovatelé nebankovních úvěrů. Neznamená to ale, že u nich nejsou procesy bezpečné. Každý žadatel musí vyplnit formulář a nahrát do něj doklad/y (stačí je vyfotit, ale selfie obvykle třeba není), který pracovníci vyhodnotí v nejlepším případě už do 5 minut. Vůbec nejrychleji to zvládají poskytovatelé mikropůjček, zatímco schválení dlouhodobého úvěru může trvat o něco déle (řada firem to ale také umí do pár minut).

Velkou předností je, že nebankovní společnosti vyplácí peníze na jakýkoliv bankovní účet v České republice, čímž odpadá klientům podmínka zakládání konta, jako to vyžadují banky. Vedle toho nenahlíží do tolika registrů dlužníků, standardně je zajímá pouze NRKI a případně ještě Solus. A když v nich přece jenom nějaký zápis objeví, jsou za určitých okolností schopny nabídnout individuální řešení.

Co dělat, když poskytovatel neodpovídá

Jestliže vše vyplnili, odeslali, a stále čekáte, ujistěte se, že jste zadali správné kontaktní údaje. Stává se to až překvapivě často, dle průzkumů vyplní až 15 % lidí špatně buď telefonní číslo, nebo e-mailovou adresu. Poskytovatel vás potom tedy kontaktovat nemůže a je marné se ptát, jak dlouho schválení půjčky trvá. Když takovou chybu objevíte, zavolejte na infolinku a situaci vyjasněte; nikdy se nesnažte vyplňovat novou žádost, je totiž vázána na vaše rodné číslo, takže vás systém poskytovatele nepustí dále než na první krok.

Odpovědi na časté otázky

Jak dlouho trvá schválení půjčky u banky?

Pakliže žádáte u té, k níž vám chodí výplata, může to být otázka 5 až 10 minut, u vyšších částek (obvykle od 300 000 Kč ale počítejte až s hodinou). Když se naopak obracíte na banku, v níž zatím běžný účet nemáte, musíte nejdříve projít komplexním autorizačním a ověřovacím procesem, což může trvat až 60 minut. Nevýhodou je, že se žádost často zbrzdí kvůli víkendům a státním svátkům.

Jaká je rychlost schválení půjčky u „nebanky“?

U řady nebankovních společností je rychlost schválení půjčky do 5 minut (zejména u těch, co poskytují tzv. krátkodobé úvěry). Více času mohou vzít žádosti o vyšší částky (nad 100 000 Kč) a komplikovanější klienty, typicky když mají zápis v registru nebo nižší příjmy.

Mohu schválení půjčky nějak urychlit?

Ano, stačí, pokud důkladně vyplníte formulář žádosti, uvedete do něj pouze pravdivé informace (zejména o výši vašich příjmů a výdajů), doklad/y vyfotíte jasně a čitelně, a příjmy doložíte nejlépe jako výpisy z účtu, případně dáte poskytovateli úvěru svolení jednorázově nahlédnout do vašeho konta. Rychlost schválení půjčky to může zásadně zvýšit, a naopak neúplné info nebo nečitelné doklady zase protáhnout.

Co dělat, když mi poskytovatel neodpovídá?

Žádná banka ani nebankovní společnost negarantuje, že odpoví do nějakého času; pokud ale čekáte na expresní půjčku déle jak 15 minut, neváhejte se informovat na infolince daného poskytovatele. U nebankovní společnosti se obvykle dozvíte, kde se žádost zadrhla; zato banky si mnohdy drží odstup a mohou vám sdělit pouze to, že je žádost „ve zpracování“. I tak si ale zkuste zavolat.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu