Investown (recenze)

Investown (recenze): investice do nemovitostí online už od 500 Kč (komplexní průvodce)

Investown je svým způsobem revoluční investiční službou, neboť začala jako vůbec první v ČR spojovat developery – tedy standardně firmy, které potřebují peníze na výstavbu – a běžné lidi coby investory. V podstatě každý tak může své peníze uložit do nemovitostí, a to už od 500 Kč. Zhodnocení je přitom dlouhodobě více než pěkné a návratnost poměrně krátká, často i za méně než dva roky. Investování do nemovitostí online přes Investown s sebou navíc nenese téměř žádné riziko.

Jak Investown funguje, co je podstatou

V zásadě jde o jednoduchý princip, kdy se pouze rozhodujete, do jaké nemovitosti peníze uložíte, a ostatní probíhá automaticky na pozadí. Přes webové stránky nebo v mobilní aplikaci sledujete nabídku investic do nemovitostí, obvykle se současně objevují jenom dvě, ale někdy i více. K dispozici jsou informace jako roční výnos, kolik peněz už je vybráno a kolik investorů se zapojilo, stejně jako do kdy mají být finance vybrány (standardně ale dochází k prodlužování a nejpozději v druhém kole se podaří vybrat 100 %).

Nezbytným údajem je v tomto případě LTV, které je na Investown zobrazeno vždy – vyjadřuje totiž poměr mezi výší půjčky a hodnotou zastavené nemovitosti – a obecně platí, že čím je nižší, tím lepší a bezpečnější. V případě, že chcete v nějaké nabídce peníze zhodnotit, tak nastavíte částku a odešlete ji, následně už se o nic starat nemusíte. Investown vám zpravidla každý měsíc připisuje peníze, protože developer (klient) normálně zasílá splátky. A zdanění provede rovnou za vás.

Zhodnocení peněz investováním přes Investown

V zásadě se aktuálně jedná o jednu z nejlepších příležitostí, jak volné finanční prostředky investovat. Realitní trh totiž stále roste, a to i ve dvou poměrně velkých krizích posledních let (covid-19 a následná energetická a inflační), takže zhodnocení třeba v březnu 2023 neklesá pod 8,5 % p.a., zatímco úplně nejlepší nabídky mívají úroky i kolem 10,5 až 12 procent. I při nejnižším zhodnocení tak vydělá každá pětistovka 42,50 Kč (pozor, že to je částka bez odečtených možných poplatků a zdanění).

Není investování jako investování

Je nutné si uvědomit, že Investown vše značně zjednodušuje, díky čemuž je to pro investory často de facto jenom vkládání peněz tam, kde je napsán nejvyšší úrok. Kdo ale rozumí akciím, kryptoměnám a jiným „výhodnějším“ způsobům (bývá u nich ovšem mnohem vyšší riziko ztráty!), může se na Investown dívat skrze prsty.

Kolik je možné / nutné do Investown vložit

Zhodnotit své peníze může v tomto směru de facto každý, neboť na Investown je možné investovat do nemovitostí online už od 500 Kč (jednorázově), a to bez nutnosti zasílání nějakých pravidelných částek. Strop přitom omezen není, přičemž mohou peníze zhodnocovat jak běžní lidé (fyzické osoby), tak firmy a podnikatelé obecně. Pakliže chcete opravdu investovat do nemovitostí, je žádoucí na to vyčlenit vyšší částky nebo je posílat pravidelně, třeba pětistovka jednou za tři měsíce moc užitku nepřinese.

Jak dlouho trvají investice na Investown

Tohle je oproti jiným platformám jako Portu nebo FinGood docela jiné, protože na rozdíl od nich jsou investice do nemovitostí přes Investown časově dost omezené. Většina projektů totiž vyžaduje peníze na alespoň 18, ale nejdéle na 36 měsíců, takže jde spíše o krátkodobé zhodnocování peněz. Pochopitelně ovšem můžete zpět vkládat vše, co se vám vrátí, a to včetně zisků (vše je připisováno do „peněženky“).

Investování přes Investown se tím nicméně stává trochu náročnější na obsluhu, kdy je třeba v závislosti na investované částce rozmýšlet i každý měsíc, do jakého projektu peníze opětovně vložit. Vzhledem k vysoké bezpečnosti (tedy min. riziku) je ale rozhodování poměrně snadné, a ke všemu si tím průběžně udržujete přehled o realitním trhu. Je však nutné zdůraznit, že jde na dlouhodobě investice to není.

Investown připravuje „autoinvest“

Koncem března 2023 je v administraci avizovaná funkce automatického investování, kterou Investown zatím připravuje (tedy tou dobou ještě není / nebyla spuštěna). Investorům to umožní, že se nebudou muset o své portfolio nějak zásadně starat – jenom nastaví, podle jakých preferencí má systém investovat posílané peníze a průběžně připisované zisky.

Investown Premium, ještě lepší příležitosti

Na rovinu, zájem o zhodnocování peněz na této crowdfundingové platformě je velký, což má často za následek výběr potřebné částky už za pár dní. Investown přitom zavedl i Premium účet pro lidi, kteří chtějí do nemovitostí investovat pravidelně nebo dlouhodobě, eventuálně zhodnotit větší obnos ještě o něco lépe. Nejde přitom o žádné kupování předplatného, dostane ho automaticky každý při splnění podmínek:

 1. stačí investovat do alespoň 10 projektů (klidně v podobě mikroinvestice 500 Kč, což je nejnižší možná částka), nebo
 2. jednorázově zainvestujete vyšší částku, která je požadována u vybraných příležitostí

Premium Investown má přitom dvě zásadní výhody, které jsou jednoznačně férovým nadstandardem pro všechny, co chtějí investovat do nemovitostí online více:

 1. exkluzivní přístup k investičním příležitostem, což znamená, že vám zobrazí i projekty, které lidé bez prémia nevidí a tedy do nich nemohou investovat
 2. extra bonus, díky němuž obdržíte na konci investičního období nad rámec dohodnutých úroků nějaké peníze navíc

Jak investovat peníze přes Investown

 1. Zobrazte si aktuální investiční nabídky
 2. Vyhodnoťte, do které chcete peníze uložit (níže ještě upozornění, co vše je podstatné)
 3. Následně klepněte na tlačítko „Investovat“
 4. Zvolte částku, jakou chcete do projektu vložit (případně dejte „Investovat vše“)
 5. Odsouhlaste své rozhodnutí tlačítkem „Potvrdit investici“

Co u investic přes Investown hodnotit

Na rovinu, ono toho není moc; de facto lze říci, že investování přes Investown patří k nejjednodušším vůbec, protože člověk nemusí rozumět trhu komplexně jako třeba u akcií. Extrémní výhodou přitom je, že máte úplně každou investici zajištěnou nemovitostí, jejíž hodnota je často mnohem vyšší než výše úvěru. Z pohledu ochrany peněz a míry rizika je tedy Investown bezkonkurenční:

 • výnos zobrazený v procentech říká, o kolik budou vaše peníze za rok zhodnoceny; obecně platí, že čím vyšší, tím více vyděláte
 • cílová částka vás z pohledu drobného investora nemusí tolik zajímat, i když je dobré vědět, do jak hodnotného projektu vlastně peníze dáváte
 • splatnost nebývá delší než 36 měsíců a záleží na vás, na jak dlouho můžete peníze postrádat, eventuálně jak moc je chcete „točit“

Jakmile zhodnotíte tyto základní faktory, můžete si přečíst další informace v „Detail příležitosti“, kde se dozvíte celkový popis projektu a budou vám zodpovězeny nějaké otázky:

 • o projektu vás v podstatě pouze stručně informuje, co je cílem (výstavba, rekonstrukce…), kdo za ním stojí, eventuálně zda a kolik vlastních prostředků vložil (k tomu dochází víceméně vždy, což jenom podtrhuje, že jsou mikroinvestice do nemovitostí bezpečné); vedle toho se dozvíte i konkrétní adresu, takže můžete zhodnotit, nakolik je lukrativní, protože na lokalitě záleží opravdu hodně
 • partner je blíže představen a jsou u něj uvedeny veškeré obchodní údaje, abyste si mohli případně sami prověřit jeho aktivity, historii, eventuálně účetní výkazy

Vůbec nejdůležitější je ovšem ukazatel LTV, neboť ten vyjadřuje poměr mezi hodnotou nemovitosti a požadovanou půjčkou. Čím je nižší, tím dražší daná budova / projekt je, takže kdyby eventuálně došlo k úpadku developera, měli byste své peníze dostat zpět následným prodejem ze strany exekutora / insolvenčního správce, anebo spíše samotným Investownem. Dosud k tomu ale dojít nemuselo a navíc se snad nikdy nesetkáte s LTV vyšším než 80 %, což jenom podtrhuje bezpečnost investic.

Poplatky investiční platformy Investown

Neplatíte de facto skoro nic, neboť za provoz si investiční platforma účtuje nejspíše developerům, ale i kdyby ne, nepřenáší to na investory. V podstatě se tak na Investown setkáte akorát s poplatky za druhý výběr během 24 hodin, nebo za předčasný prodej investice:

PoplatekCena
InvestováníZdarma
Vkládání penězZdarma
Výběr penězZdarma
Obsluha účtuZdarma
Podpora investorůZdarma
Předčasný prodej investice0,9 % z výše investice
Druhý výběr během 249 Kč
Přehled poplatků Investown

Jak začít investovat s Investown (registrace)

 1. Na webových stránkách klikněte v pravém horním rohu na „Registrovat se“
 2. Zadejte e-mailovou adresu a klepněte na „Pokračovat“
 3. V dalším kroku vyplňte své jméno a nastavte si heslo
 4. Následně doplníte několik dalších informací, které jsou nezbytné k ověření vaší totožnosti
 5. Formou SMS vám nakonec dorazí kód, jímž podepíšete smlouvu

Jak dochází k úročení (zdanění) zisků z Investown

Ať už si ponecháte výnosy v peněžence služby nebo si je necháte vyplatit na účet, je třeba je zahrnout do daňového přiznání. Řídí se přitom § 8 odst. 1 písm. g) ZDP a jsou považovány za zisk z hromadného investování, takže se na ně nevztahuje daň z nemovitých věcí, ale nejspíše daň z příjmů fyzických osob, eventuálně z držby nebo prodeje cenných papírů. Ve všech případech vychází daň na 15 %, pouze u příjmů fyzických osob může být i druhá sazba 23 % v momentě, kdy váš čistý roční příjem přesahuje 48násobek průměrné měsíční mzdy. Ani výklad na Investown bohužel není moc přínosný.

Zdanění z Investown konzultujte

I když bychom vám rádi dali jasnou odpověď, jak příjmy / zisky z Investown danit, bohužel to není možné. Ani na webu této investiční platformy není problematika dostatečně dobře popsána, a už vůbec její výklad nezmiňuje žádné konkrétní číslo. Názory se pak bohužel hodně liší i mezi samotnými uživateli a jejich účetními.

Investown podporuje třeba Česká spořitelna

Ačkoliv se jedná o poměrně novou platformu, která byla spuštěna teprve v dubnu 2021, stojí za ní odborníci na fintech, a mj. téměř od samého počátku i největší tuzemská banka, a sice Česká spořitelna. Ta se stala dokonce spolumajitelem platformy Investown zaměřené na investování do nemovitostí online, a přidal se k ní také investor Lighthouse Ventures, který podporuje inovativní projekty. Vcelku významným partnerem je pak také Chytrý Honza, přední český srovnávač finančních produktů.

Riziko investování do nemovitostí na Investown

Jelikož se jedná o investování, nese s sebou zhodnocování peněz přes Investown riziko stejně jako jinde. Na to ostatně upozorňují i sami tvůrci, ale protože jsou půjčky vždy zajištěny nemovitostí, není zase tak vysoké. Do projektů navíc většinou investují mnohem vyšší částky i sami developeři, takže nedáváte peníze „do prázdna“. Za celou dobu fungování Investown se přitom nestalo, že by nedošlo k vyplácení; i v krizi je totiž o bydlení v ČR enormní zájem, a to jak o jeho koupi, tak pronájem. A ještě upozornění:

Investown (ne)umí reflektovat vývoj na trhu

V posledních letech jsou nemovitosti samy o sobě velmi lukrativním odvětvím a přináší doslova nejlepší zhodnocení peněz. Například v Praze nebo Brně dochází k růstu tržní ceny bytů běžně o 15 až 20 % za rok, což znamená téměř zdvojnásobení za nějakých 5 až 7 let. Tedy z nemovitosti za tři miliony máte po relativně krátké době milionů šest, což samo o sobě žádné investice „s někým“ nenabídnou. Samozřejmě to ale znamená jisté riziko (jako každá investice), jemuž se ostatně vyhnete ani na Investown.

Kdo dění na realitním trhu trochu sleduje, může si pokládat otázku „nenabízí Investown méně, než by měl?“ Teoreticky ano, ale je třeba si uvědomit, že kromě zhodnocování vašich peněz potřebuje také zaplatit svůj provoz a vydělávat na vlastní investování do nemovitostí, eventuálně i jejich nákup. Investorům ale nabízí vždy aktuálně možný úrok, a jakmile do něčeho peníze vložíte, uzavíráte tím de facto smlouvu, že z té dané nemovitosti obdržíte nějaký dohodnutý výnos (pakliže nedojde k nějakým komplikacím).

Developer (případně jiný subjekt) si přitom v daný moment řekne například o 10 milionů, za něž nakoupí materiál, zaplatí stavební firmě apod. Jenomže než vůbec stihne nemovitost za tu dobu postavit, stoupne její hodnota o 15 % …z toho ale investor ani Investown nevidí nic navíc, protože to je business onoho developera. Na druhou stranu dochází na této crowdfundigové platformě k průběžnému navyšování výnosů, takže zatímco před 2 lety bylo zhodnocení např. 6 %, dnes bývá nejméně 10,5 %.

V jisté míře tedy Investown na vývoj realitního trhu reaguje, nemůže však změnit podmínky uzavřené smlouvy (i platforma má kontrakt s developerem, s nímž se na něčem dohodla). Vy jako investor můžete nicméně přistoupit k předčasnému ukončení investice za poplatek 0,9 % z její výše, a obdržené peníze využít na jiný projekt. Takový krok je ovšem velmi nutné promyslet a spočítat, aby naopak nevedl ke ztrátě. To je nicméně při investování do nemovitostí na Investown v režii každého „klienta“.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu