Banky v ČR

Banky v ČR: jaké máme, kdo je vlastní, a které jsou největší dle počtu klientů a aktiv

Na území České republiky působí desítky bankovních domů, z nichž některé znají de facto všichni díky jejich dlouhé tradici, zatímco ty „mladé“ si cestu stále hledají. Co do počtu klientů i objemu spravovaných peněz u nás dlouhodobě vede trojice největších bank Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, které mj. patří s několika dalšími do tzv. systémově významných institucí. Seznam bank v ČR ukazuje, jaké u nás působí, kolik mají klientů a jaké vykazují zisky, což může pomoci v rozhodování se, komu své finance svěříte.

Jaké instituce lze označovat za banku

Zatímco nebankovní společnosti poskytující úvěry musí mít licenci České národní banky až od roku 2016, banky podléhají jejímu dozoru odjakživa (a pochopitelně se řídí i jinými zákony). Jenže jaké firmy se tak mohou nazývat? Vždy jde o akciovou společnost, která splňuje náležitosti dané vyhláškou ČNB, na jejímž základě získá licenci. Vedle institucí, jejichž název už obsahuje slovo „banka“, se však na stejnou úroveň řadí také stavební spořitelny a firmy s „obecným názvem“.

Seznam bank v ČR (abecedně dle jména)

Na českém trhu působí téměř padesátka bankovních domů, přičemž zhruba polovinu z nich tvoří pobočky zahraničních institucí, které u nás nejsou aktivní v takové míře jako ty největší tuzemské. Zúžíte-li tedy seznam bank v ČR pouze na ty, které mají „přínos“ pro běžné lidi a případně také podnikatele v širším rozsahu, vyjde jich 24, resp. 19 bank a 5 stavebních spořitelen se sídlem v České republice, z nichž mají asi 2/3 velký význam pro lidi i ekonomiku země – jedná se o:

  • Banky: Air Bank, Banka Creditas, Česká spořitelna, Československá obchodní banka (ČSOB), Česká exportní banka, Expobank CZ, Equa bank, Fio banka, Hypoteční banka, J&T Banka, Komerční banka (KB), Moneta Money Bank, Národní rozvojová banka, PPF Banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, Trinity Bank, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Wüstenrot hypoteční banka
  • Stavební spořitelny: Českomoravská stavební spořitelna, Modrá pyramida stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelna, Wüstenrot – stavební spořitelna

Každá banka má svůj kód

Kód bank a stavebních spořitelen slouží k identifikaci dané instituce, potažmo k zasílání a přijímání plateb, a to včetně těch okamžitých. Kromě 4místného součíslí má také většina bankovních domů také SWIFT/BIC kód pro mezinárodní platební spojení.

Banky v České republice dle počtu klientů

Jestli něco vypovídá o velikosti finančních institucí, tak právě počet klientů, ačkoliv to nelze brát jako jednoznačný ukazatel, že je ta či ona společnost nejlepší. Kupříkladu největší banky v ČR byly dlouhou dobu zpátečnické a modernizaci si připustily docela pozdě, neboť hodně spoléhají na stálou klientelu z řad starších ročníků. Dnes jsou však služby u většiny z nich srovnatelné, což banky dle počtu klientů také dokazují, neboť jich neustále přibývá.

Název bankyPočet klientů
Česká spořitelna4,5 milionu (z roku 2021)
ČSOB4,24 milionu (z roku 2020)
Komerční banka1,641 milionu (z roku 2021)
Moneta Money Bank1,12 milionu (z roku 2021)
Fio banka1,11 milionu (z roku 2021)
Air bank900 tisíc (z roku 2021)
Equa bank477 tisíc (z roku 2020)
Banka Creditas120 tisíc (z roku 2021)
Trinity bank25 tisíc (z roku 2020)
Expobank???
Hello bank???
Sberbank (2022 skončila)???

ČSOB je jako dvě banky

Samotná ČSOB má zhruba jen 800 tisíc klientů, více jak 2,2 milionu z nich spadá pod Poštovní spořitelnu, kterou od roku 2010 vlastní, i když její historie sahá až do roku 1991.

Ačkoliv si všechny banky v ČR započítávají do celkového počtu i klienty svých stavebních spořitelen, zmiňujeme je pro přehlednost i zvlášť, aby bylo vidět, které jsou u nás největší:

Název stavební spořitelnyPočet klientů
Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)1,3 milionu (z roku 2021)
Modrá pyramida510 tisíc (z roku 2020)
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)18 tisíc (z roku 2020)
Raiffeisen stavební spořitelna???
Wüstenrot – stavební spořitelna???

Jaké banky ČR spravují nejvíce peněz

Za úspěchy bankovních domů hovoří také objem aktiv, přičemž dominantní postavení u nás má opět trojice největších bank v ČR, a sice Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Další finanční instituce vykazuje necelou 1/3 oproti „komerčce“, zatímco aktiva nad 100 miliard u nás spravuje celkem 9 bankovních domů. Celková bilanční suma dosáhla koncem roku 2021 na 9,314 bilionu Kč, z čehož drží 50,6 % právě tři největší banky v ČR, a prozatím svůj podíl na trhu i nadále navyšují.

Název bankySpravovaná aktivita
Česká spořitelna1 785,5 miliard (z roku 2021)
ČSOB1 756,4 miliard (z roku 2020)
Komerční banka1 167,1 miliard (z roku 2021)
Moneta Money Bank327,5 miliard (z roku 2021)
Fio banka207 miliard (z roku 2021)
Air bank148,3 miliard (z roku 2021)
Equa bank73 miliard (z roku 2020)
Banka Creditas68,9 miliard (z roku 2021)
Trinity bank18,5 miliard (z roku 2020)
Expobank16,1 miliard (z roku 2020)
Hello bank13,6 miliard (z roku 2018)
Sberbank (2022 skončila)89,4 miliard (z roku 2020)

Také v tomto případě si banky v ČR uvádí do svých výkazů bilanční sumu včetně svých stavebních spořitelen, ale pro přehlednost je uvádíme zvlášť, aby bylo patrné, které kolik financí spravují:

Název stavební spořitelnySpravovaná aktivita
Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)147,4 miliard (z roku 2020)
Modrá pyramida89,3 miliard (z roku 2020)
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)75,3 miliard (z roku 2020)
Raiffeisen stavební spořitelna75,8 miliard (z roku 2021)
Wüstenrot – stavební spořitelna???

Kdo vlastní české banky (majitelé bank v ČR)

Většina bankovních institucí, které u nás působí, má dnes zahraniční majitele. Důvodem obvykle byla jejich špatná ekonomická situace, kvůli níž se dostávaly do ztrát, a buď byly poslány do konkurzu, nebo je převzal někdo jiný. Mnoho bank má přitom původ v ČR, a hrstka jich dokonce zůstává ryze tuzemských bez zahraničních investorů.

Kdo vlastní banky v ČR

Název bankyVlastníkZemě
Air BankHome CreditČeská republika / Nizozemsko
Banka CreditasPavel HubáčekČeská republika
Česká spořitelnaErste BankRakousko
Československá obchodní banka (ČSOB)KBC BankBelgie
Česká exportní bankaMinisterstvo financí České republikyČeská republika
Expobank CZIgor KimKazachstán / Rusko
Equa bankRaiffeisenbankNěmecko
Fio bankaFio holdingČeská republika
Hypoteční bankaČSOBBelgie
J&T BankaJ&T Finance GroupČeská republika / Kypr
Komerční banka (KB)Société GénéraleFrancie
Moneta Money BankJPMorgan ChaseČeská republika/ USA
Národní rozvojová bankaMinisterstvo průmyslu a obchodu České republikyČeská republika
PPF BankaPPF Financial HoldingsČeská republika
RaiffeisenbankRaiffeisen CEE Region HoldingRakousko
Sberbank CZ (2022 skončila)Sberbank EuropeNěmecko / Rusko
Trinity BankTrinity InvestorskáČeská republika
UniCredit Bank Czech Republic and SlovakiaUniCredit GroupItálie
Wüstenrot hypoteční bankaMoneta Money BankČeská republika / USA

Jaké majitele mají stavební spořitelny v ČR

Název stavební spořitelnyVlastníkZemě
Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)ČSOB (KBC Bank)Belgie
Modrá pyramidaKomerční banka (Société Générale)Francie
Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)Česká spořitelna (Erste Bank)Rakousko
Raiffeisen stavební spořitelnaRaiffeisenbank (Raiffeisen CEE Region Holding)Rakousko
Wüstenrot – stavební spořitelnaMoneta Money Bank (JPMorgan Chase)Česká republika / USA

Systémově významné instituce: 5 top bank

Jelikož jsou některé bankovní domy opravdu velké (na české poměry je lze vnímat jako kolosy) a starají se až o miliony klientů, přičemž spravují aktiva za stovky miliard korun, ovlivňují do jisté míry finanční systém ČR i celou ekonomiku. Dle ČNB tím patří mezi systémově významné instituce, což zjednodušeně znamená, že kdyby došlo k jejich pádu, zachraňoval by je stát, neboť by jinak mohlo dojít k destabilizaci ekonomiky. To by mělo dopad nejen na klienty dané banky, ale způsobilo by to značné problémy napříč celou zemí i v zahraničí. Za nejdůležitější banky v ČR považuje Česká národní banka tyto:

Název bankySkóre v %
Československá obchodní banka (ČSOB)22,5 %
Česká spořitelna15,6 %
Komerční banka15,1 %
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia11,0 %
Raiffeisenbank6,7 %

Hodnoty v procentech vyjadřují, jak vysokého skóre dosáhly největší banky v ČR dle seznamu J-SVI, která nastavuje systémově významným institucím, jak vysokou kapitálovou rezervu by měly mít, resp. každoročně odvést do úschovy ČNB. V roce 2021 přitom národní banka vycházela dle nejpřísnějšího hodnocení a do seznamu nejdůležitějších bank zařadila pouze ty, které překročily hodnotu 4,5 %. Smyslem této rezervy je omezovat rizika spojená s potenciální destabilizací systémově významných institucí, aby nedošlo k již zmíněnému negativnímu ovlivnění ekonomiky.

Nejziskovější banky v České republice

Pakliže vás zajímá, které domy vykazují nejvyšší výdělky, nebude asi velkým překvapením, že i v tomto případě uvádíme 3 nejsilnější banky v ČR; tedy Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku. Za zmínku však rozhodně stojí i jiné instituce, byť mají čistý zisk mnohem nižší; ovšem nutno uvést, že i přes obrovské dopady covidu-19 vykázala většina velkých bank zisk a nešla do ztráty, jak mnozí předpokládali:

Název bankyČistý zisk v Kč
Česká spořitelna10,8 miliard
Československá obchodní banka (ČSOB)6,6 miliard (za rok 2021)
Komerční banka8,6 miliard (za rok 2021)
UniCredit Bank6,62 miliard (za rok 2021)
Moneta Money Bank2,9 miliard (za rok 2021)
Raiffeisenbank2,89 miliard (za rok 2021)
Air bank1,472 miliardy
Fio banka936 milionů (za rok 2021)

Jaké jsou nejstarší banky v ČR

I když to dnes nemusí vypovídat i kvalitě nabízených služeb, mohou některé finanční instituce nabídnout tradici. A jelikož se řadě z nich daří už desítky let, dá se předpokládat, že i přes řadu přešlapů nabízí klientům v celkovém měřítku dobré služby. Mnoho bank u nás přitom nemělo dlouhého trvání, některé z nich ukončily působení po třech letech, jiné vydržely dvakrát déle, než u nich proběhla fúze se silnějším konkurentem či úplný zánik. Vůbec nejstarší banky v ČR však můžeme považovat za vysoce stabilní, což dokazuje i výše zmíněné začlenění do J-SVI.

Česká spořitelna (1825)

Jedná se o vůbec nejstarší banku v ČR, a to s pořádným náskokem, neboť její původ sahá až do roku 1825, kdy byla založena jako první česká spořitelna pod názvem Schraňovací pokladnice (pokladní kasa) pro hlavní město Prahu a pro Čechy, přičemž bylo její jméno v průběhu let ještě párkrát změněno. Česká spořitelna coby nejstarší banka v ČR přežila války i reformy, a v únoru 1992 se vymanila ze státního vlastnictví, stala se akciovou společností a převzala dnešní název. Zpočátku držel 40 % akcií stát, postupně však skoupila 98% podíl rakouská Erste Group.

ČSOB (1964)

Také v tomto případě došlo k založení státem, který instituci vytvořil v roce 1964 s cílem zajišťování financování zahraničního obchodu pod přímým dohledem vlády. To trvalo zhruba 25 let, když roku 1989 rozšířila nabídku svých služeb i pro fyzické osoby a podnikatele a stala se tak „univerzální“; v roce 1991 navíc založila Poštovní spořitelnu, s skrze níž nabízela služby na pobočkách pošty. Coby druhá nejstarší banka v ČR byla ČSOB v roce 1997 zprivatizována a odprodána belgické KBC Bank, a mj. převzala v polovině roku 2000 dnes již zaniklou Investiční a Poštovní banku.

Komerční banka (1990)

I po vyčlenění ze Státní banky československé v roce 1990 se jednalo po další dva roky o státní finanční ústav, který byl v roce 1992 změněn na akciovou společnost ve správě Fondu národního majetku ČR. Roku 1997 však došlo k rozhodnutí třetí nejstarší banku v ČR prodat a zajistit tak její další rozvoj, což se nakonec podařilo. Většinový podíl odkoupila Société Générale, což je třetí nejstarší banka ve Francii, a po restrukturalizaci ČSOB stabilizovala.

Ostatní banky založené před rokem 2000

Hypoteční banka (1991), Expobank CZ (1991), MONETA Stavební Spořitelna (1992), Národní rozvojová banka (1992), Raiffeisenbank a Raiffeisen stavební spořitelna (1993), Equa bank (1993), Sberbank CZ (1993), Modrá pyramida stavební spořitelna (1993), Stavební spořitelna České spořitelny (1994), Česká exportní banka (1995), Trinity Bank (1996), Banka CREDITAS (1996), UniCredit Bank (1996), MONETA Money Bank (1998) a nakonec J & T BANKA (1998).

Zahraniční banky s pobočkou v ČR

Chce-li na našem území působit jakákoliv zahraniční banka, aniž by tu měla sídlo, musí rovněž projít schvalovacím procesem České národní banky, která nad ní vykonává dohled ve spolupráci se zahraničními regulátory. Pro běžné občany však naprostá většina z nich nemá žádný význam, neboť se soustředí zejména na investice s cílem vlastního zisku a rozvoje. Zahraniční banky s pobočkou v ČR jsou:

Bank Gutmann, Bank of China, Bank of Communications, BNP Paribas Personal Finance SA (Hello bank), BNP Paribas S.A., Citibank Europe, Commerzbank AG, Deutsche Bank AG, HSBC, Industrial and Commercial Bank of China Limited, ING Bank N.V., mBank, MUFG, Oberbank, Partner bank Aktiengesellschaft, PKO BP S.A., Poštová banka, Privat bank AG, Privatbanka, Saxo Bank, SMBC, Volksbank Raiffeisenbank, Všeobecná úverová banka, Waldviertler Sparkasse Bank AG, Western Union

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.