Jak požádat o půjčku u banky

Jak požádat o půjčku u banky v roce 2023: 3 způsoby, které bankovní domy podporují

Bankovní půjčka je obvykle první volbou každého, kdo potřebujete peníze za dobrých podmínek. Neplatí to sice vždy, protože i banky si umí říkat o vysoké úroky a poplatky, bonitní lidé však mají šanci na „levný úvěr“. Jak ale o takovou bankovní půjčku požádat? Většinou se nabízí více možností, přičemž nejrychleji dostanete peníze přes internet. Říci si o ně přitom mohou jak současní klienti, tak ti, co jimi dosud nejsou.

Jak požádat o půjčku jako klient

V tomto případě si obvykle můžete vybrat jeden z několika způsobů, jak o bankovní půjčku požádáte. Neplatí to ale vždy, zejména některé tradiční vyžadují, abyste se dostavili na pobočku osobně (obvykle až u vyšších částek překračujících 0,5 milionu korun, ale některé také u těch malých).

Mobilní aplikace

Asi nejjednodušší způsob, jaký můžete zvolit; nemusíte se limitovat místem a žádost o půjčku v aplikaci banky bývá navíc často intuitivnější než přes počítač. Obrátit se přitom můžete jak na banku, u níž máte svůj „hlavní účet“, tak na tu, u níž sice konto máte, ale nepoužíváte ho. Obvykle je postup takový:

 1. Spusťte mobilní aplikaci banky a přihlaste se
 2. Otevřete menu a najděte sekci „Půjčky“ (některé banky ji mívají hned nahoře, jiné níže; my jsme pro ukázku použili aplikaci Air Bank)
 3. Zobrazí-li se nabídka produktů, vyberte nejprve ten, o nějž máte zájem; v opačném případě rovnou uvidíte kalkulačku
 4. Pomocí posuvníků nastavte, o jakou částku máte zájem a na jak dlouho (jsou-li v nabídce doplňkové služby, o něž máte zájem, můžete si je rovnou navolit)
 5. Souhlasíte-li s rekapitulací, klepněte na tlačítko „Pokračovat“ (nebo také Chci si půjčit, Chci půjčku, Půjčit si apod.)
 6. Vyplňte potřebné informace, i když už banka některé má

Internetové bankovnictví

Není od věci si informace zobrazit přehledně na monitoru. Pakliže máte někde účet, ale nevyužíváte ho, má o vás banka alespoň základní informace; počítejte však s dalším ověřováním. Jestli ale žádáte u té, k níž vám chodí příjmy, bude žádost o bankovní půjčku mnohem jednodušší. Postup bývá následovný:

 1. Přihlaste se do internetového bankovnictví banky, u níž máte účet
 2. V nabídce produktů klikněte na „Půjčky“ (každá banka to má pojmenované trochu jinak, my jsme k ukázce využili IB Air Bank)
 3. Obvykle se hned zobrazí kalkulačka, případně nabídka produktů (klasická půjčka, konsolidace, hypotéka, úvěr na auto…; v takovém případě zvolte, o co máte zájem)
 4. Na posuvnících nastavte částku, jakou chcete, a preferovanou splatnost (požádat můžete také o doplňkové služby, jestliže je banka k půjčce nabízí)
 5. Jestliže souhlasíte s rekapitulací, pokračujte přes tlačítko „Chci půjčku“ (nebo také Pokračovat, Chci si půjčit, Půjčit si apod.)
 6. Poté doplňte potřebné informace, ale většinu už jich bank má

Osobně na pobočce / po telefonu

Komu je bližší jednání z očí do očí a rád si „na to sedne“, může se zastavit na jakoukoliv pobočku. Osobní přístup podporují jak velké tradiční domy, tak tzv. digitální banky. Ovšem pozor na dostupnost, zejména ty menší mívají kontaktní místa výhradně v krajských městech. Obvykle je postup takovýto:

 1. Na stránkách banky si projdete informace o půjčce
 2. Zavoláte na infolinku a domluvíte si schůzku na vámi preferované pobočce; anebo vyplníte formulář na webu banky, necháte se kontaktovat a dohodnete si, kam se zastavíte
 3. Po příchodu na pobočku na vás ujme bankéř
 4. Ten s vámi projde vše důležité a zodpoví vaše dotazy
 5. Budete-li půjčku od banky chtít, vyplníte společně údaje a vyčkáte na posouzení interním systémem
 6. Pakliže se ukážete jako bonitní, můžete rovnou podepsat tzv. návrh na uzavření smlouvy
 7. Nižší částky jsou někdy schváleny automaticky, ty vyšší musí projít dalším schvalovacím procesem, zejména potom přes risk management
 8. Odcházíte pryč a čekáte na výsledek, který často znáte už do 60 minut
 9. Jestliže je žádost úspěšná, vrátíte se podepsat smlouvu o úvěru
 10. Následně dostanete peníze na účet (už do 15 minut od podpisu)

Jak požádat o půjčku jako ne-klient

Služby jednotlivých bank jsou pochopitelně přístupné „všem“, žádost o půjčku je pouze o něco zdlouhavější, jelikož o vás poskytovatel zatím nic neví. Možností, jak si o ni říci, je opět více.

1) Přes internet

Žádost o půjčku z počítače bývá přehledná, počítejte však s mírným zdržením, jelikož vás banka zatím nezná a vyžádá si od vás řadu informací, aby dokázala posoudit, zda vám může úvěr poskytnout. A jelikož je naprostá většina bankovních domů klade za podmínku založení osobního konta, je třeba zaslat i autorizační poplatek z jiného účtu vedeného v ČR (obvykle ve výši 0,1 až 1 Kč). Postup bývá následovný:

 1. Jakmile si projdete informace o půjčce, zvolte si částku a preferovanou splatnost
 2. Souhlasíte-li s předběžnými vlastnostmi bankovní půjčky, klikněte na „Chci si půjčit“ (nebo také Vzít si půjčku, Sjednat online, Zažádat apod.)
 3. V dalším kroku budete vždy požádáni o kontaktní informace, tedy jméno a příjmení, telefonní číslo a e-mail (některé si rovnou řeknou také o rodné číslo)
 4. Následně budete muset vyplnit online formulář, z něhož se o vás banka dozví vše potřebné (vyplnění obvykle trvá 5 až 10 minut, mj. musíte přiložit i kopie dokladů)
 5. Když žádost odešlete, proběhne její vyhodnocení, což může trvat jenom pár minut
 6. Jestliže uspějete, kontaktuje vás telefonicky úvěrový specialista, potvrdí si s vámi některé informace a upřesní vám úrokovou sazbu, RPSN a případně i další podmínky
 7. Budete-li s nabídkou bankovní půjčky souhlasit, dojde nejdříve k založení osobního účtu, za jehož vedení nic neplatíte (tuto podmínku nevyžaduje třeba Hello bank!)
 8. Následně na e-mail obdržíte návrh na uzavření úvěrové smlouvy
 9. Jakmile bude konto aktivní, podepíšete smlouvu o poskytnutí úvěru (obvykle chodí na e-mail, ale některé banky ji zobrazují až v internetovém bankovnictví)
 10. Hned po podpisu smlouvy vám banka peníze vyplatí (často už do 15 minut od podpisu)

2) V mobilní aplikaci

I když zatím nejste klientem, umožňuje řada bank žádat o půjčku v mobilní aplikaci. A to tak, že si v ní nejdříve založíte běžný účet a poté v něm požádáte dle postupu výše.

3) Osobně na pobočce / po telefonu

Jestli jste „stará škola“ a rádi jednáte osobně, ujme se vás nějaký bankéř často i bez předchozího ohlášení. Ovšem chcete-li mít jistotu, domluvte si schůzku po telefonu na den i čas, který vám vyhovuje. Po příchodu tak nebudete muset čekat a bude se vám věnovat 100% kompetentní osoba. Postup bývá takový:

 1. Na stránkách banky si projdete informace o půjčce
 2. Zavoláte na infolinku a domluvíte si schůzku na vámi preferované pobočce; anebo vyplníte formulář na webu banky, necháte se kontaktovat a dohodnete si, kam se zastavíte
 3. Po příchodu na pobočku na vás ujme bankéř
 4. Ten s vámi projde vše důležité a zodpoví vaše dotazy
 5. Budete-li půjčku od banky chtít, vyplníte společně údaje a vyčkáte na posouzení interním systémem
 6. Pakliže se ukážete jako bonitní, můžete rovnou podepsat tzv. návrh na uzavření smlouvy
 7. Současně vám bude založeno bankovní konto, za které nic nehradíte
 8. Nižší částky jsou někdy schváleny automaticky na základě vaší bonity, ty vyšší musí projít dalším schvalovacím procesem, zejména potom přes risk management
 9. Odcházíte pryč a čekáte na výsledek, který často znáte už do 60 minut
 10. Jestliže je žádost úspěšná, vrátíte se podepsat smlouvu o úvěru
 11. Následně dostanete peníze na účet (už do 15 minut od podpisu)

Odpovědi na časté otázky

Jak probíhá schválení půjčky?

Tento komplexní proces jsme popsali v článku o průběhu vyhodnocení žádosti o půjčku (link). Ale ve zkratce: jakmile odešlete žádost nebo ji vyplníte s bankéřem osobně, dojde k vyhodnocení vaší bonity, nahlédnutí do registrů dlužníků, porovnání příjmové a výdajové stránky, zhodnocení vaší životní situace apod.

Jak dlouho trvá schválení půjčky?

Na předběžné vyhodnocení nebudete obvykle čekat déle než 5 až 10 minut. Bude-li třeba, aby vaši žádost posoudil ještě úvěrový pracovník na centrále, může se žádost protáhnout až o hodinu. Zejména u nižších částek však trvá schválení půjčky jenom chvíli.

Co potřebuji k vyřízení půjčky (podmínky)?

Vystačíte si se zákonným minimem: plnoletost (věk alespoň 18 let), OP (někdy je třeba ještě druhý doklad), doložení příjmů (papírem, výpisem z účtu…), aktuální telefonní číslo a e-mailovou adresu, české státní občanství (jako cizinec povolení k pobytu a případně i pracovní povolení), bankovní konto u jiné banky, pakliže nejste klientem u té, kde žádáte (a k tomu i zaslání autorizační platby).

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu