AUD / CZK (australský dolar / česká koruna): aktuální kurz ČNB, vývoj za poslední dny i historicky v grafech

AUD / CZK, potažmo kurz australského dolaru vůči české koruně, můžete na Ossel.cz sledovat jak aktuální (tedy dnešní), tak za poslední týden, rok až 5 let. Australský dolar (zkratka AUD) je oficiální měnou Austrálie, která zahrnuje kontinentální Austrálii, Tasmánii a několik dalších menších ostrovů. Jedná se přitom o volně směnitelnou měnu, která patří mezi tzv. dolarové měny (proto lze někdy najít její označení jako A$ nebo AU$). Australský dolar má mimochodem významnou roli na globálním trhu a je 6. nejobchodovanější měnou.

Aktuální kurz Australia flag AUD / Czech Republic flag CZK a vývoj za poslední týden

DatumKurz
DNES15,275
23. 04. 202415,275
22. 04. 202415,298
21. 04. 202415,207
20. 04. 202415,207
19. 04. 202415,207
18. 04. 202415,246
Aktuální denní kurz je vyhlašován ČNB ve všední dny ve 14:30.

Kalkulačka / převodník měn on-line

Zajímá vás směna australského dolaru, potažmo přepočet dle aktuálního kurzu? Využijete on-line převodník AUD / CZK, který je zaměřen pouze na převod australského dolaru na české koruny, případně komplexní měnovou kalkulačku, v níž si můžete zvolit převod AUD do více než 30 světových měn, tedy třeba do USD, EUR, GBP atd. Kurzy vychází přímo od ČNB a jsou denně aktualizovány a přepočítávány.

Vývoj kurzu AUD / CZK za poslední dva dny (graf)

Kurz australského dolaru vůči české koruně za poslední dva dny ukazuje jeho operativní vývoj.

Vývoj kurzu AUD / CZK za poslední týden (graf)

Kurz australského dolaru vůči české koruně za poslední týden ukazuje jeho vývoj v relativně krátkodobém měřítku, díky čemuž lze přibližně odhadnout jeho stabilitu v současném období.

Vývoj kurzu AUD / CZK za poslední rok (graf)

Vývoj kurzu AUD / CZK za poslední 3 roky (graf)

Vývoj kurzu AUD / CZK za posledních 5 let (graf)

Období:
1 rokr.
3 rokyr.
5 letl.

Kurz australského dolaru vůči české koruně za poslední roky ukazuje, nakolik je měna stabilní v dlouhodobém horizontu, a zda nedochází k přílišným výkyvům kurzu, ať už směrem nahoru nebo dolu.

Co ovlivňuje vývoj kurzu australského dolaru (AUD)

  1. Důležitý hráč na měnovém trhu: australský dolar patří mezi hlavní měny (též majors), což znamená, že má značný význam na globálním měnovém trhu. Na mezinárodních finančních trzích je obchodován velmi aktivně a má vysokou likviditu.
  2. Export komodit těžařského průmyslu: země je jedním z hlavních světových producentů surovin, a to včetně uhlí, železné rudy nebo zlata. Z toho důvodu je australský dolar (AUD) cenami těchto komodit na světových trzích často ovlivněn.
  3. Mezinárodní obchodní partnerství: Austrálie má rozvinuté obchodní vztahy s mnoha zeměmi, z těch nejvýznamnějších je to Čína, Japonsko a Spojené státy americké (USA), což má na poptávku po australském dolaru významný dopad.
  4. Úrokové sazby a centrální banka: politika a úrokové sazby stanovené Australskou centrální bankou (Reserve Bank of Australia) ovlivňují mj. atraktivitu australského dolaru pro investory. Je-li situace příznivá, může přitáhnout zahraniční kapitál a ovlivnit kurz měny, a naopak.
  5. Spekulace obchodníků a hedging: AUD (australský dolar) je aktivně obchodován spekulativními investory (obchodníky) a korporacemi, které využívají jeho pohybů na trhu k různým investičním strategiím a zajišťování rizik (tzv. hedging).

Celkově platí, že má australský dolar na mezinárodním měnovém trhu významnou roli díky hospodářským faktorům, politické stabilitě a jeho roli v obchodu s komoditami. Jeho hodnota, potažmo vývoj kurzu AUD / CZK, je proto pravidelně sledována, ačkoliv mnohem významněji ve vztahu AUD / USD a AUD / EUR. Australský dolar je pro globální ekonomiku jednou z nejvýznamnějších měn vůbec.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu