Anonymní karta

Anonymní karta: kdo ji vydává, jaké jsou její (ne)výhody, a kdy ji využijete

Anonymní karta, nebo také anonymní dobíjecí platební karta, jednoduše umožňuje platit v obchodech i na internetu, stejně jako vybírat hotovost z bankomatu, aniž by byly transakce spojeny s vaším jménem. Jak název napovídá, neprozrazuje identitu držitele (resp. oficiálně žádného nemá), což nejenom zvyšuje bezpečnost plateb, ale také tím chráníte peníze na svém hlavním účtu. Anonymní karta má i přes některé výhody řadu negativ, a ještě k ní existují levnější alternativy, kvůli čemuž je už spíše přežitkem.

V čem je anonymní karta dobrá

Samotný název vlastně definuje největší přednost produktu, a sice že zůstáváte „inkognito“. Anonymní karta totiž není spojena s vaším jménem ani účtem, jak tomu bývá u klasické debetní a kreditní, takže když s ní zaplatíte, nebudou nikam zaneseny vaše osobní údaje. Pro někoho může být také výhodou, že peníze uložené na anonymní předplacené kartě neuvidí exekutor ani insolvenční správce a nemůže je tak zabavit; na druhou stranu je ale vší povinností mu nahlásit, že takovou kartu máte a kolik na ní je peněz.

Když také dobíjecí anonymní kartu ztratíte, máte jistotu, že se případný nálezce nedostane k vašemu běžnému účtu, potažmo kdyby s ní platil, nedocházelo by z něj ke strhávání peněz. Navíc nemůže být anonymní karta zneužita, jelikož na ní chybí jméno držitele, a nelze ji tedy např. použít ani jako jistotu – třeba v zahraničí, kde bývá vyžadována při půjčení auta, v hotelu aj. V případě ztráty tak přijdete pouze o finanční prostředky na ní uložené, ale žádných dalších rizik se obávat nemusíte.

Předplacená anonymní karta má svá omezení

Oproti debetní a kreditní mívá zpravidla vyšší poplatky, a to nikoliv za vedení (i když i s tím se setkáte), ale spíše za všechno ostatní. Něco vás tedy budou stát převody, výběry hotovosti z bankomatu, a možná i samotné platby na internetu a v obchodech. Vedle toho má anonymní karta velmi omezený limit, uložit na ni lze nejvýše 250 €, což je v přepočtu asi 6 000 Kč. Nabít na ni sice můžete i více, ale tehdy už je nezbytná registrace u jejího vydavatele, takže bude spojena s vaším jménem (ale nikoliv s účtem). U vyšších částek, konkrétně tedy nad 100 000 Kč, je pak dokonce nutná registrace přes Czech Point.

Vedle toho není vklad na ní pojištěn jako u debetních a kreditních, tedy pokud její vydavatel zkrachuje, o peníze jednoduše přijdete bez nároku na náhradu. Jedná se ale o méně pravděpodobný scénář, jelikož jsou dnes jejími vydavateli pouze silné nadnárodní finanční společnosti. Horší je, pokud anonymní kartu ztratíte nebo vám ji někdo ukradne – nelze ji totiž dohledat, takže o peníze přijdete – a navíc lze jen těžko prokazovat, že skutečně patřila vám. Vedle toho si na ni nemůžete nechat posílat výplatu.

Kdy anonymní karta dobře poslouží

I přes jisté nevýhody se může hodit alespoň jako dočasný nosič peněz, a to zejména v zahraničí, pakliže se z nějakého důvodu obáváte o bezpečnost plateb. Ve vyspělých a turistický „profláklých“ zemích je asi riziko nízké, ale třeba někde ve státech třetího světa mohou být obavy na místě (i s přihlédnutím, že může být turista okraden, obelhán různými překupníky, nebo mu bude karta přímo zcizena apod.).

Kdo anonymní platební kartu vydává

Nabídka je dnes relativně nízká a nabízí ji pouze několik společností, jak bankovních, tak nebankovních. Zájem o předplacené anonymní karty nicméně dlouhodobě klesá, zřejmě z důvodu stále vyšší bezpečnosti placení klasickými debetními, eventuálně kreditními kartami. Nabízí je například:

  • ČSOB
  • FreePay
  • SkipPay

Alternativa k anonymní předplacené kartě

V případě, že se opravdu obáváte zneužití osobních údajů, a to včetně samotné platební karty, existuje k té anonymní alternativa v podobě jednorázové virtuální karty. Tu vydává například Revolut a lze ji rychle vygenerovat v mobilní aplikaci nebo přes internet a nabít do ní požadovanou částku. Jakmile zaplatíte, dojde k jejímu „vypnutí“, takže už s ní nikdo nikdy nezaplatí. Nevyužijete-li všechny peníze, dojde k jejich převedení zpět do Revolut peněženky, a pro další platbu si jednoduše vygenerujete novou.

Lukáš Altman
Vyznat se ve světe financí je někdy těžké; snažím se ho proto prezentovat jasně a srozumitelně, přinášet zajímavé nápady a tipy, i upozorňovat na nedostatky, neboť nemám rád nekalé praktiky a nefér jednání. Financím se věnuji soustavně od roku 2013, mj. informuji o půjčkách, zhodnocení peněz (spoření, investice), bankovních i jiných účtech, platebních a věrnostních kartách, slevách a dalším. Vedle toho pomáhám poznávat „státní aparát“, a to jak běžným lidem, tak OSVČ a firmám.

zavřít reklamu